Zrób ten zielnik – recenzja

Tytuł: ,,Zrób ten zielnik

Autor: Łukasz Skop

Ilustracje: Magda Bloch

Wydawnictwo: Poznańskie

Rok wydania: 2018

Objętość:  prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją 

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

To nie jest książka, którą napisano z przeznaczeniem dla najmłodszych. Zamysłem autora (według krótkiego komentarza poprzedzającego treść) było stworzyć pozycję dla każdego, bez wyjątku. Dzięki temu, ,,Zrób ten zielnik” jest propozycją w tym samym stopniu dla dorosłych, jak i dla dzieci.

 

Autor, Łukasz Skop, który jest biotechnologiem roślin i blogerem strony ,,Bez – Ogródek”, odchodzi od pojęcia stereotypowego, znanego większości zielnika ze szkoły podstawowej. W jego książce każda roślina, niezależnie od tego czy jest ziołem, kwiatem, drzewem lub warzywem jest godna uwagi i tak samo ciekawa.

 

 

 

 

Inna jest także forma, w której przechowywane są zebrane okazy. Kiedyś najbardziej popularne było proste suszenie, wklejanie tego, co udało się zachować i umieszczanie krótkiego encyklopedycznego opisu tuż obok.

 

W ,,Zrób ten zielnik” zadania, które proponuje autor, pogłębiają naszą znajomość roślin, ale nie wnikają w ich czysto naukowe aspekty. W tej książce częściej można znaleźć odniesienia do emocji, gry skojarzeń czy codzienności, niż niezrozumiałych definicji, które laikom i tak niewiele powiedzą.

 

 

 

Wiele jest w niej także ciekawostek, które będą niezbędne młodym i starszym miłośnikom natury. Autor opisuje tutaj porady dotyczące suszenia roślin, wyjaśnia jak powstaje i z czego robi się papier, w jaki sposób samodzielnie wykonać roślinny klej czy namawia do ćwiczeń z łamańcami językowymi, które są nazwami niektórych paproci, np. nasięźrzał pospolity czy podrzeń żebrowiec.

 

Zielniki zwykło robić się latem lub jesienią. Niektóre rośliny rosną tylko wiosną, więc można je ususzyć wcześniej. Czy jest jednak coś, co może zaoferować nam zima?

 

,,Zrób ten zielnik” jest książką całoroczną! Autor poświęcił rozdział także i na najmniej zieloną porę roku. Zachęca, żeby podczas mrozów skupić się na ziołach, które większość z nas posiada w swoich kuchniach, a które nie rosną naturalnie w naszym kraju.

 

 

 

 

Łukasz Skop postarał się, żeby każdy mini rozdział zawierał oznaczenia, ułatwiające prace z książką. W zależności od stopnia trudności zadania spotkamy się z poziomem łatwym, średnim i trudnym. Różny jest także czas wykonania polecenia (od 30 do 60 minut) oraz ikona z podobizną miejsca do zbierania roślin.

 

,,Zrób ten zielnik” nie posiada rzeczywistych zdjęć roślin, ale szkice wykonane przez Magdę Bloch. Nadają one całości nieco ponadczasowy charakter.

 

Polecam tę książkę dzieciom do zabawy z dorosłymi albo nastolatkom, które pragną nieco przybliżyć się do natury. Jestem przekonana, że swoją treścią może jedynie rozbudzić ciekawość miłośników przyrody, a zawarte w niej informacje będą wspaniałym tematem rozmów z przyjaciółmi.

 

Link do strony wydawnictwa: http://www.wydawnictwopoznanskie.com/PL-H14/ksiazki/496/zrob-ten-zielnik.html

 

 

Poprzedni wpis
Baśnie dla młodszych i starszych – recenzja
Następny wpis
Nan Sparrow i potwór z sadzy – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

2 Komentarze. Zostaw komentarz

 • Moim zdaniem brakuje w tej książce kolorowych ilustracji. Zielona barwa powinna dominować. Ale to tylko moje zdanie. Pomysł z zadaniami bardzo mi się podoba.

  Odpowiedz
  • Bajkochłonka
   4 stycznia 2019 17:15

   Zamysłem autora było, żeby samodzielnie wypełnić ten zielnik kolorami 🙂 Przynajmniej tak mi się wydaje 😉 To jest jakby taka ,,baza” na której można sobie pozwolić na kreatywność 🙂

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja