Nan Sparrow i potwór z sadzy – recenzja

Tytuł: ,,Nan Sparrow i potwór z sadzy

Autor: Jonathan Auxier

Okładka: Maciej Szymanowicz

Tłumaczenie: Ewa Westwalewicz – Mogilska

Wydawnictwo: Dwukropek

Rok wydania: 2018

Objętość:  prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

 

 

Recenzja:

Książki, które niezwykle oddziałują na czytelnika to te, które obok rzeczywistych opisów pełnych niezbyt optymistycznej realności, mają w sobie także pierwiastek magiczny. Jeżeli dostrzega się w nich prawdę, która nie ma na celu wzbudzenia sensacji, a uczynienia z historii inspiracji, to ich przekaz będzie dużo bardziej wymowny.

 

,,Nan Sparrow i potwór z sadzy” jest bez wątpienia pozycją inspirującą. Zawarte w niej wątki wzbudzają w czytelniku emocje obok których trudno przejść obojętnie. Pozostawiają, bez względu na wiek czytelnika – refleksję, która nie opuszcza go wiele dni po zakończeniu lektury.

 

 

 

Tytułową bohaterką tej książki jest Nan Sparrow, czyli Nan Wróbelek, dziewczynka która odkąd skończyła kilka lat pracuje jako kominiarczyk. Jest druga połowa XIX wieku. Ówczesny Londyn to już dość duże miasto z wieloma domami i jeszcze większą liczbą kominów. Większość z nich jest jednak zbyt mała, żeby mogli je czyścić dorośli mężczyźni. Do tej pracy najmuje się dzieci, które często za swój los muszą płacić najwyższą karę – życie.

 

Książka składa się na dwie części: ,,Niewinność” i ,,Doświadczenie”, których nazwy są zaczerpnięte z twórczości Wiliama Blake’a. Jego wiersz ,,Kominiarczyk” był umieszczony w zbiorze ,,Pieśni niewinności i doświadczenia”. Nan poznaje go w kluczowym momencie, kiedy postanawia zmierzyć się z własnym przeznaczeniem.

 

Życie dziewczynki wypełnia przede wszystkim oczekiwanie na zaginionego przyjaciela. To cel, który pozwala jej na przetrwanie. To bardzo ważne przesłanie książki. Kiedy jest się w trudnej sytuacji, a kolejne dni na przynoszą perspektyw na poprawę losu, cel ma wręcz kluczowe znaczenie dla dalszej egzystencji.

 

Nan mimo bardzo młodego wieku wkrótce to odkrywa. W jej życiu pojawia się też ktoś, kto sprawia, że musi odnaleźć się w jeszcze innej roli. Staje się odpowiedzialna i choć nie do końca zdaje sobie z tego sprawę, wspólnie mają się za cel, dzięki czemu oboje mogą istnieć.

 

 

 

 

,,Nan Sparrow i potwór z sadzy” to magiczna książka w której pojawiają się wątki z historii Londynu. Można spotkać w niej wspomnienia o prawdziwych osobach, ważnych budowlach czy wydarzeniach, które zmieniły los wielu osób.

 

Pozycja została napisana przez Jonathana Auxier’a, który choć pochodzi z Kanady, wydaje się doskonale znać to miasto. Muszę jednak przyznać, że zarówno polski tytuł (oryginalny: Sweep. The story of a Girl and Her Monster), jak i okładka (autorstwa Macieja Szymanowicza) znacznie bardziej przypadły mi do gustu.

 

 

,,Nan Sparrow i potwór z sadzy” polecam do czytania dzieciom od 9-ego roku życia. Niech nie zniechęci ich objętość (367 stron) pozycji. Warto przeżyć tę historię choćby dla jej samego zakończenia.

 

Link do strony wydawnictwa: http://www.dwukropek.com.pl/ksiazki/nan-sparrow-i-potwor-z-sadzy/

 

 

Poprzedni wpis
Zrób ten zielnik – recenzja
Następny wpis
Studio tańca – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja