fbpx

Baśnie dla młodszych i starszych – recenzja

Baśnie dla młodszych i starszych – recenzja

Tytuł: ,,Baśnie dla młodszych i starszych

Autor: Zofia Stanecka

Ilustracje: Magda Kozieł – Nowak

Wydawnictwo: ART Egmont

Rok wydania: 2018

Objętość:  więcej niż sto

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją 

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

 

Recenzja:

Tyle razy były już maglowane takie klasyki, jak ,,Kopciuszek”, ,,Jaś i Małgosia” czy ,,Czerwony Kapturek”. Każdy ma jakieś wersje tych bajek w domu, a jak nie ma, to prędko szuka, bo miło jest udać się od czasu do czasu w sentymentalną podróż do swojego dzieciństwa.

 

Kiedy zerknęłam na spis treści ,,Baśni dla młodszych i starszych” pomyślałam, że niczego nowego się nie dowiem. Historie, które znam i które już czytałam w kilkudziesięciu różnych odsłonach. Z przyjemnością jednak, będąc już po lekturze stwierdzam, że się pomyliłam!

 

,,Baśnie dla młodszych i starszych” to 6 klasycznych tytułów: ,,Czerwony Kapturek”, ,,Jaś i Małgosia”, ,,Knyps z czubkiem”, ,,Kopciuszek”, ,,Księżniczka na ziarnku grochu” oraz ,,Trzy świnki”. Napisane jednak jakby na nowo, ubarwione, doprawione nowymi wątkami, a przede wszystkim unowocześnione (przynajmniej w pewnym sensie).

 

 

 

 

Wyraźnie można w nich dostrzec zmianę tradycyjnych i nieco przestarzałych ról w postrzeganiu płci. Odwracanie się od stereotypów – w tych bajkach tata lepi pierogi, a mama jeździ traktorem. Królewny zanim wyjdą za mąż, muszą zadecydować czy tego chcą i wcześniej dobrze poznają kandydata na towarzysza życia.

 

Co słusznie przez autorkę zaobserwowane, zły bohater na pierwszy rzut oka wcale nie musi być uosobieniem podłości, wręcz przeciwnie – często ma dobre maniery, potrafi się zachować, a na jego twarzy lub pysku gości czarujący uśmiech. Warto uczyć dzieci, że warto być ostrożnym w kontaktach z innymi osobami, nawet kiedy wydają się bardzo miłe.

 

 

 

To jednak, że ,,Baśnie dla młodszych i starszych” są unowocześnione wcale nie oznacza, że są również ułagodzone. Dalej zachowują wyraźny morał, złe postacie spotyka zasłużona kara, chociaż czasami mają szansę na naprawę swych występków z przeszłości.

 

Tekst zawiera mnóstwo humoru, a powplatane w niego wiersze czyta się lekko i z przyjemnością.

 

Gdyby ktoś nie znał oryginalnych baśni, autorka każdą bajkę opatrzyła komentarzem. W takim krótkim wstępie opisuje twórców, czas i okoliczności powstania opowieści. Streszcza również w kilku zdaniach pierwotną wersję bajek i wspomina o tych, które najbardziej wpisały się w kulturę, często także uzupełniając komentarz o różne ciekawostki.

 

 

 

 

Książka to także nowoczesne ilustracje, na których można dostrzec ekran telewizora, butelki po napojach, mikser czy aparat fotograficzny. Elementy te przybliżają treść młodych czytelnikom, i sprawiają, że bohaterowie baśni są im jeszcze bliżsi.

 

,,Baśnie dla młodszych i starszych” to chyba moja ulubiona odsłona tych 6 klasycznych bajek. Z największą przyjemnością przeczytałabym kolejne interpretacje autorki na temat pozostałych znanych tytułów.

 

Polecam tę książkę dla czytelników powyżej 5-ego roku życia.

 

Link do strony wydawnictwa: https://egmont.pl/ART.-Basnie-dla-mlodszych-i-starszych,11600910,p.html

 

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment

Przedsprzedaż mojej książki już trwa!

,,Piękna i ponadczasowa opowieść zimowa, która przypomina, że najważniejszymi bohaterami świąt są zawsze dzieci. Historia o wspólnocie, świątecznych tradycjach i wzruszających niespodziankach.

Specjalnie do tej książki powstał model miniaturowej kamienicy, wykonany przez artystę Przemysława Krzemienia."

 

Przedsprzedaż ,,Ulica Siedmiu Mikołajów" trwa tylko do 08.11.2021 roku!

--> HOP na stronę Wydawnictwa Sto Stron <--