Baśnie dla młodszych i starszych – recenzja

Tytuł: ,,Baśnie dla młodszych i starszych

Autor: Zofia Stanecka

Ilustracje: Magda Kozieł – Nowak

Wydawnictwo: ART Egmont

Rok wydania: 2018

Objętość:  więcej niż sto

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją 

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

 

Recenzja:

Tyle razy były już maglowane takie klasyki, jak ,,Kopciuszek”, ,,Jaś i Małgosia” czy ,,Czerwony Kapturek”. Każdy ma jakieś wersje tych bajek w domu, a jak nie ma, to prędko szuka, bo miło jest udać się od czasu do czasu w sentymentalną podróż do swojego dzieciństwa.

 

Kiedy zerknęłam na spis treści ,,Baśni dla młodszych i starszych” pomyślałam, że niczego nowego się nie dowiem. Historie, które znam i które już czytałam w kilkudziesięciu różnych odsłonach. Z przyjemnością jednak, będąc już po lekturze stwierdzam, że się pomyliłam!

 

,,Baśnie dla młodszych i starszych” to 6 klasycznych tytułów: ,,Czerwony Kapturek”, ,,Jaś i Małgosia”, ,,Knyps z czubkiem”, ,,Kopciuszek”, ,,Księżniczka na ziarnku grochu” oraz ,,Trzy świnki”. Napisane jednak jakby na nowo, ubarwione, doprawione nowymi wątkami, a przede wszystkim unowocześnione (przynajmniej w pewnym sensie).

 

 

 

 

Wyraźnie można w nich dostrzec zmianę tradycyjnych i nieco przestarzałych ról w postrzeganiu płci. Odwracanie się od stereotypów – w tych bajkach tata lepi pierogi, a mama jeździ traktorem. Królewny zanim wyjdą za mąż, muszą zadecydować czy tego chcą i wcześniej dobrze poznają kandydata na towarzysza życia.

 

Co słusznie przez autorkę zaobserwowane, zły bohater na pierwszy rzut oka wcale nie musi być uosobieniem podłości, wręcz przeciwnie – często ma dobre maniery, potrafi się zachować, a na jego twarzy lub pysku gości czarujący uśmiech. Warto uczyć dzieci, że warto być ostrożnym w kontaktach z innymi osobami, nawet kiedy wydają się bardzo miłe.

 

 

 

To jednak, że ,,Baśnie dla młodszych i starszych” są unowocześnione wcale nie oznacza, że są również ułagodzone. Dalej zachowują wyraźny morał, złe postacie spotyka zasłużona kara, chociaż czasami mają szansę na naprawę swych występków z przeszłości.

 

Tekst zawiera mnóstwo humoru, a powplatane w niego wiersze czyta się lekko i z przyjemnością.

 

Gdyby ktoś nie znał oryginalnych baśni, autorka każdą bajkę opatrzyła komentarzem. W takim krótkim wstępie opisuje twórców, czas i okoliczności powstania opowieści. Streszcza również w kilku zdaniach pierwotną wersję bajek i wspomina o tych, które najbardziej wpisały się w kulturę, często także uzupełniając komentarz o różne ciekawostki.

 

 

 

 

Książka to także nowoczesne ilustracje, na których można dostrzec ekran telewizora, butelki po napojach, mikser czy aparat fotograficzny. Elementy te przybliżają treść młodych czytelnikom, i sprawiają, że bohaterowie baśni są im jeszcze bliżsi.

 

,,Baśnie dla młodszych i starszych” to chyba moja ulubiona odsłona tych 6 klasycznych bajek. Z największą przyjemnością przeczytałabym kolejne interpretacje autorki na temat pozostałych znanych tytułów.

 

Polecam tę książkę dla czytelników powyżej 5-ego roku życia.

 

Link do strony wydawnictwa: https://egmont.pl/ART.-Basnie-dla-mlodszych-i-starszych,11600910,p.html

 

 

 

Poprzedni wpis
Dziewczynka, która uratowała Gwiazdkę – recenzja
Następny wpis
Zrób ten zielnik – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja