Baśnie, których nie czytano dziewczynkom – recenzja

Baśnie, których nie czytano dziewczynkom – recenzja

 

 

Tytuł: ,,Baśnie, których nie czytano dziewczynkom”

Zebrała: Myriad Sayalero

Ilustracje: Mikołaj Rejs

Tłumaczenie: Barbara Bardadyn

Wydawnictwo: Dwukropek

Rok wydania: 2019

Objętość: prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu 

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Baśnie kiedyś w ogóle nie były dla dzieci. Pisano je z myślą dla dorosłych. W czasach, kiedy niewiele osób potrafiło czytać, przekazywano je sobie z ust do ust i uczono się pewnych wzorców, jakich warto było przestrzegać w swoim życiu.

Nie da się ukryć, że przeważającą większością bohaterów byli mężczyźni i to o nich słuchało się historii, niezależnie od tego, jakiej płci się było.

 

Na przestrzeni lat powstało jednak tak wiele pięknych baśni gdzie pierwsze skrzypce grają kobiety, że śmiało można byłoby zebrać z nich materiał na wiele pięknych książek. 

 

Tak też się stało ze zbiorem ,,Baśnie, których nie czytano dziewczynkom” – utworami, które wybrała i przygotowała Myriam Sayalero. To zbiór 15 wyjątkowych historii, napisanych wiele dziesiątek lat temu. Bez względu jednak na swoją metrykę, ciągle zachwycających aktualnością ludzkich pragnień i mądrością występujących w nich bohaterów. 

 

 

 

 

Autorem niezwykle oryginalnych ilustracji i zachwycającej okładki jest polski ilustrator Mikołaj Rejs. Wydawnictwo Dwukropek słusznie zdecydowało się na własną wersję oprawy graficznej, bo choć oryginalna też była bardzo ładna, to obecne mają zdecydowanie więcej charakteru.

 

W książce znajdziemy baśnie z różnych krajów, te mniej i bardziej znane. Szkocką baśń ,,O Katarzynie Łupiącej Orzechy” mogliście już czytać w innych zbiorach, podobnie jak niemiecką ,,Gęsiareczkę”. Zdecydowana jednak większość to perełki, na które trudno trafić we współczesnych zestawieniach. 

 

Tutaj księżniczek nie wydaje się za mąż, dopóki same tego nie zechcą. Ich wartość polega przede wszystkim na inteligencji i bystrości umysłu, a nie urodzie, która zdecydowanie odgrywa tu role drugoplanową. 

 

W ,,Baśniach, których nie czytano dziewczynkom” kobiety zarządzają wielkimi majątkami, są głowami rodzin, wykazują się niespotykaną odwagą i przede wszystkim – traktowane są na równi z mężczyznami. Nie przeczytacie więc w tej książce, że kobiety są mądrzejsze, ale po prostu zauważycie jak pięknie tu się podkreśla, że są RÓWNIE mądre. 

 

 

 

 

Wielokrotnie podkreślam, że baśnie są dla mnie niezwykle ważne i wartościowe. Czasami co prawda odnoszą się do dość przerysowanych przykładów i w sposób oczywisty rozdzielają dobro oraz zło, ale mają zarazem w sobie pewną magię, od której bardzo trudno się oderwać. 

 

Polecam zbiór tych baśni nie tylko dziewczynkom, ale także każdemu – dowolnej płci i w dowolnym wieku! 

Link do strony Wydawnictwa: http://www.dwukropek.com.pl/ksiazki/basnie-ktorych-nie-czytano-dziewczynkom/

 

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
2 komentarze
  • Daria
    Odpowiedz

    Czy ta pozycja nada się dla czternastolatki, czy jednak skierowana jest do młodszych odbiorców?

    17 lutego 2020 at 13:57

Post a Comment