Tytuł: ,,Cudowny jeleń. Baśnie węgierskie”
Opracowanie: Marta Gedeon
Ilustracje: Marianna Jagoda
Tłumaczenie: praca zbiorowa
Wydawnictwo: Media Rodzina
Rok wydania: 2016
Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna
Recenzja:
Gdybym mogła mieć tylko jedną książkę, na pewno byłyby to jakieś baśnie. Ten niezwykły gatunek epicki ma w sobie pewien mistycyzm, czy to ze względu na przynależność do folkloru czy przez swój uniwersalny wydźwięk.
W związku z tym, że baśnie są dla mnie szalenie ważne, rozpoczęłam pewien wyjątkowy projekt. Link do niego znajdziecie tutaj: http://bajkochlonka.pl/basnie-swiata/
Przejdźmy już jednak do książki ,,Cudowny jeleń. Baśnie węgierskie”. Kulturalnie jesteśmy bardzo podobni. Wiele z ich opowieści znamy z własnego dzieciństwa. Zmieniają się tylko imiona oraz nazwy miast czy gór w których toczy się akcja.
Jednak mimo to baśnie węgierskie oferują czytelnikowi dużo nowych historii, o których nie miał szans usłyszeć nigdy wcześniej.
Za książkę odpowiedzialna jest przede wszystkim Marta Gedeon, która urodziła się na Węgrzech, ale jej dzieci są pół Węgrami i pół Polakami. To ona zebrała i uszeregowała baśnie w cztery części. W pierwszej przeważający jest motyw czarodziejski, który najbardziej kojarzy się z tradycyjnymi opowieściami ludowymi.
Część druga jest bardziej stonowana pod względem fantastyki, a część trzecia to już historie przede wszystkim związane z powstaniem państwa węgierskiego oraz jego założycielami. W części czwartej najwięcej miejsca poświęca się królowi Maciejowi Korwin, który zasłynął jako jeden z największych i najwybitniejszych monarchów Węgier.
W książce wiele jest elementów, nawiązujących do tradycji kraju, w którym toczy się akcja. Mowa tutaj chociażby o pogaczu (obecnie bogacz), potrawie, która wielokrotnie się przewija w historiach. Pojawia się także czardasz (tradycyjny taniec) czy bogata ornamentyka w ilustracjach. W kolorach góruje czerwony, sporo jest także zieleni, trochę różu, błękitu, granatu i białego.
Za oprawę wizualną książki odpowiada Marianna Jagoda, która cudownie przenosi nas w folklor węgierskich wiosek. Ilustracji jest bardzo dużo i robią niesamowite wrażenie.
Baśnie, które wybrano do zbioru są różnej długości. Jedne mają zaledwie kilka krótkich stron, ile kilkanaście. Większość z nich kończy się na frazie ,,jeżeli nie umarli, to żyją do dzisiaj”, którą należy traktować z przymrużeniem oka. Tekst jest upstrzony zabawnymi wstawkami. Tutaj tak poważne tematy, jak ubóstwo czy śmierć, łagodzone są żartami słownymi, które rozładowują napięcie.
Baśnie traktują przede wszystkim o dobru i złu. Wychwalają sprawiedliwość oraz prawdę. Przedstawiają historie w których czarne charaktery zawsze spotyka zasłużona kara, a ludzie przyzwoici otrzymują niewyczekiwaną nagrodę za swoje postępowanie.
Jedną z moich ulubionych baśni z tego zbioru, jest ta ,,O chłopcu, który miał sen”. Opowiada ona historię o sile, która tkwi w umyśle, sprycie oraz cierpliwości. Porusza także temat przeznaczenia. Głównemu bohaterowi przyśnił się sen piękny i niewiarygodny. Mimo, że wiele osób pyta go o jego treść, on nie chce go zdradzić. Z czasem historia pokazuje, że gdyby pochwalił się komuś, co mu się przyśniło, sen na pewno by się nie spełnił. On jednak cierpliwie czeka na bieg wydarzeń. Jego milczenie doprowadza go do celu.
Ta historia także pięknie pokazuje, z jaką czcią oraz jakim znaczeniem myślano kiedyś o snach. Ich wieloznaczność oraz tajemniczość była dla wielu osób inspiracją. Szukano w nich odpowiedzi na pytania oraz recepty na rozwiązanie problemów.
Sny podobno są także odzwierciedleniem naszych największych pragnień i lęków, podobnie jak baśnie, dlatego być może mają tak wielkie znacznie w literaturze.
Z kolei tytułowa opowieść o ,,Cudownym jeleniu” jest jedną z najważniejszych dla Węgrów. Opowiada o etymologii powstania kraju oraz odwadze założycieli, czyli o Madziarach i Hunach.
,,Cudowny jeleń. Baśnie węgierskie” to prawie 500 stron niesamowitych historii i pięknych ilustracji, które wciągną czytelnika bez reszty. Polecam do czytania z całymi rodzinami. Dla dzieci od 7-ego roku życia.
Link do strony wydawnictwa: https://mediarodzina.pl/prod/1319/Basnie-wegierskie–Cudowny-jelen
3 komentarze. Zostaw komentarz
Ostatnio zastanawiałam się nad tą książką, dzięki Twojej recenzji jest na liście dziękuję
Bardzo mnie to cieszy! 🙂
[…] Na swojej stronie pisałam już recenzję o książce ,,Cudowny jeleń. Baśnie węgierskie”, którą możecie przeczytać pod tym linkiem: http://bajkochlonka.pl/2018/08/26/cudowny-jelen-basnie-wegierskie-recenzja/ […]