Baśnie tybetańskie. Sługa lamy – recenzja

Tytuł: ,,Baśnie tybetańskie. Sługa lamy”

Opracowanie i tłumaczenie: Elżbieta Walter

Ilustracje: Piotr Fąfrowicz

Wydawnictwo: Media Rodzina

Rok wydania: 2017

Objętość: prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

 

Recenzja:

Jest na świecie wiele fascynujących miejsc, jednak Tybet cieszy się w tym nieoficjalnym rankingu chyba największą popularnością. Być może przez wzgląd na jego obecną trudną dostępność, piękny krajobraz, po kwestie polityczne czy religijne.

 

Z tym większą ciekawością sięga się po książki z nim związane. A ,,Baśnie tybetańskie. Sługa lamy” jest pozycją wyjątkowo ciekawą, bo odnosi się do najstarszych tradycji i podań. Dzięki pracy tłumaczki, Elżbiety Walter, która dokonała także wyboru tekstów, historie czyta się jednak lekko i z ogromną przyjemnością.

 

 

 

 

Książka jest jedną z serii Wydawnictwa Media Rodzina, która opracowuje baśnie z różnych stron świata. Pozycje są pięknie ilustrowane, a ich styl nawiązuje do sztuki regionu, z którego pochodzą. Na stronie można także przeczytać o dwóch innych książkach z tej serii, czyli ,,Baśnie węgierskie. Cudowny jeleń oraz ,,Baśnie perskie. Złoty ptak.

 

Jako ogromna fanka baśni, prowadzę także Projekt Specjalny: Baśnie świata o którym więcej można przeczytać, klikając tutaj: http://bajkochlonka.pl/basnie-swiata/

 

,,Baśnie tybetańskie. Sługa lamy” to książka, która zawiera 28 różnych historii, które w sposób bardzo tradycyjny opowiadają o losach bohaterów, którzy wybrali dobre lub złe postępowanie w wędrówce swojego życia.

 

Czytelnik zawdzięcza im dużą wiedzę dotyczącą rozmaitych praktyk stosowanych nie tylko w zamierzchłych czasach, ale także obecnie. W tle akcji można zaobserwować zwyczaje czy wierzenia, które są charakterystyczne dla tego regionu.

 

 

 

 

 

Dużo wyjaśniają przede wszystkim Objaśnienia. Z ich lektury można dowiedzieć się np. o długim kolczyku, którym mężczyźni lubili ozdabiać swoje uszy, o jaku, jako najpopularniejszym zwierzęciu w Tybecie, o tym czym jest karman, oraz jaką rolę w społeczeństwie pełni lama czy jogin.

 

Z ,,Baśni tybetańskich. Sługi lamy” można wynieść wiele cennych nauk. Ze wszystkich historii płyną bardzo czytelne morały; ludzie są zazwyczaj niewdzięczni, więcej wdzięczności można oczekiwać od zwierząt czy ,,pod zewnętrzną powłoką brzydoty może się kryć wielkie piękno”.

 

Zdecydowanie jednak, najczęściej w baśniach z terenów Tybetu pojawiają się demony, pragnące działać na szkodę człowieka, wędrowcy poszukujący szczęścia czy zwierzęta, które wielokrotnie pokazują swoją moralną i intelektualną wyższość nad człowiekiem.

 

 

 

 

 

,,Baśnie tybetańskie. Sługa lamy” są także pięknie ilustrowane przez Piotra Fąfrowicza, który dołożył wszelkich starań, żeby mając tę książkę w rękach, poczuć niesamowitą aurę tego azjatyckiego rejonu.

 

Polecam tę książkę wszystkim powyżej 9-ego roku życia. Będzie idealna jako wyjątkowy i oryginalny prezent.

 

Link do strony wydawnictwa: https://mediarodzina.pl/prod/1395/Basnie-tybetanskie–Sluga-lamy

 

 

Poprzedni wpis
Śnieżne marzenie – recenzja
Następny wpis
🎄 Najlepsze książki pod choinkę, ŚWIĘTA 2018 🎄
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +9, 2017, Bajkochłonka, baśnie, baśnie dla dzieci, baśnie świata, baśnie tybetańskie, Baśnie tybetańskie. Sługa lamy, blog książkowy, czytanie z dziećmi, Elżbieta Walter, książki o Tybecie, Media Rodzina, Nepal, Piotr Fąfrowicz, recenzent książkowy, recenzje książek dla dzieci, sługa lamy, Tybet, Wydawnictwo Media Rodzina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja