Tytuł: ,,Baśnie tybetańskie. Sługa lamy”
Opracowanie i tłumaczenie: Elżbieta Walter
Ilustracje: Piotr Fąfrowicz
Wydawnictwo: Media Rodzina
Rok wydania: 2017
Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna
Recenzja:
Jest na świecie wiele fascynujących miejsc, jednak Tybet cieszy się w tym nieoficjalnym rankingu chyba największą popularnością. Być może przez wzgląd na jego obecną trudną dostępność, piękny krajobraz, po kwestie polityczne czy religijne.
Z tym większą ciekawością sięga się po książki z nim związane. A ,,Baśnie tybetańskie. Sługa lamy” jest pozycją wyjątkowo ciekawą, bo odnosi się do najstarszych tradycji i podań. Dzięki pracy tłumaczki, Elżbiety Walter, która dokonała także wyboru tekstów, historie czyta się jednak lekko i z ogromną przyjemnością.
Książka jest jedną z serii Wydawnictwa Media Rodzina, która opracowuje baśnie z różnych stron świata. Pozycje są pięknie ilustrowane, a ich styl nawiązuje do sztuki regionu, z którego pochodzą. Na stronie można także przeczytać o dwóch innych książkach z tej serii, czyli ,,Baśnie węgierskie. Cudowny jeleń” oraz ,,Baśnie perskie. Złoty ptak”.
Jako ogromna fanka baśni, prowadzę także Projekt Specjalny: Baśnie świata o którym więcej można przeczytać, klikając tutaj: http://bajkochlonka.pl/basnie-swiata/
,,Baśnie tybetańskie. Sługa lamy” to książka, która zawiera 28 różnych historii, które w sposób bardzo tradycyjny opowiadają o losach bohaterów, którzy wybrali dobre lub złe postępowanie w wędrówce swojego życia.
Czytelnik zawdzięcza im dużą wiedzę dotyczącą rozmaitych praktyk stosowanych nie tylko w zamierzchłych czasach, ale także obecnie. W tle akcji można zaobserwować zwyczaje czy wierzenia, które są charakterystyczne dla tego regionu.
Dużo wyjaśniają przede wszystkim Objaśnienia. Z ich lektury można dowiedzieć się np. o długim kolczyku, którym mężczyźni lubili ozdabiać swoje uszy, o jaku, jako najpopularniejszym zwierzęciu w Tybecie, o tym czym jest karman, oraz jaką rolę w społeczeństwie pełni lama czy jogin.
Z ,,Baśni tybetańskich. Sługi lamy” można wynieść wiele cennych nauk. Ze wszystkich historii płyną bardzo czytelne morały; ludzie są zazwyczaj niewdzięczni, więcej wdzięczności można oczekiwać od zwierząt czy ,,pod zewnętrzną powłoką brzydoty może się kryć wielkie piękno”.
Zdecydowanie jednak, najczęściej w baśniach z terenów Tybetu pojawiają się demony, pragnące działać na szkodę człowieka, wędrowcy poszukujący szczęścia czy zwierzęta, które wielokrotnie pokazują swoją moralną i intelektualną wyższość nad człowiekiem.
,,Baśnie tybetańskie. Sługa lamy” są także pięknie ilustrowane przez Piotra Fąfrowicza, który dołożył wszelkich starań, żeby mając tę książkę w rękach, poczuć niesamowitą aurę tego azjatyckiego rejonu.
Polecam tę książkę wszystkim powyżej 9-ego roku życia. Będzie idealna jako wyjątkowy i oryginalny prezent.
Link do strony wydawnictwa: https://mediarodzina.pl/prod/1395/Basnie-tybetanskie–Sluga-lamy