Baśnie osobliwe – recenzja

Tytuł: ,,Baśnie osobliwe”

Autor: Ransom Riggs

Ilustracje: Andrew Davidson

Tłumaczenie: Piotr Szymczak

Wydawnictwo: Media Rodzina

Rok wydania: 2017

Objętość: więcej niż sto 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Chyba większość z Was kojarzy film ,,Osobliwy dom pani Peregrine”, który całkiem niedawno (w 2016 roku) można było zobaczyć w kinach i który został bardzo dobrze przyjęty przez widzów oraz krytykę. Wcześniej jednak można było przeczytać powieść, na podstawie której został on nakręcony.

 

Obecnie trzy tomowa historia została spisana przez Ransoma Riggsa. Był to jego debiut literacki. Ogromna popularność pierwszej książki, przyczyniła się do powstania dwóch kolejnych, a następnie autor przygotował jeszcze pozycje, które nawiązują do wykreowanego przez niego świata, ale odkrywają przed czytelnikiem więcej tajemnic i bardziej wprowadzają go w świat osobliwców.

 

 

 

,,Baśnie osobliwe”, które w Polsce zostały wydane w 2017 roku, są niezwykłą książką. Wydarzenia, które są w nich opisywane datuje się na wiele, wiele starsze, niż te o których mowa w ,,Osobliwym domu pani Peregrine”.

To swego rodzaju wprowadzenie czytelnika w świat osób obdarzonych niezwykłymi zdolnościami.

 

Pierwszym na co czytelnik zwraca uwagę, jest wydanie. Piękna, zielona okładka z wytłoczoną złotą grafiką. Każda strona książki została dopracowana, co widać natychmiast po jej otworzeniu. Cieszy ona oczy czytelnika i zabiera ze sobą w podróż po magicznym świecie. Już od pierwszej strony, gdzie został zamieszczony exlibris, aż po ostatnią stronę z opisem twórców (także tych bardzo wyjątkowych).

 

 

 

 

W środku znajduje się 10 baśni, gdzie każda opatrzona jest spersonalizowaną, nawiązującą do treści ilustracją. Ich autorem jest bardzo zdolny Andrew Davidson, który korzysta z technik tradycyjnych (np. drzeworytu), łącząc je ze współczesnymi technologiami.

 

,,Baśnie osobliwe” to historie, które opisują perypetie ludzi, w znacznej mierze wyróżniających się pośród zwykłych mieszkańców wiosek lub miast. Ich zdolności nie zawsze jednak ułatwiają im egzystencje. Wielokrotnie są ciężarem, z którym muszą się zmierzyć.

 

To pełne mądrości historie, które czytane przez dzieci oraz młodzież, powinny zwrócić ich uwagę na takie ludzkie cechy jak empatia, dobroć, poczucie spełnienia, zachłanność, samotność, wyobcowanie.

Każda z historii porusza inny temat, w każdej jednak z łatwością można doszukać się niebanalnych treści i dającego poczucie satysfakcji przesłania.

 

 

 

Baśnią, które zrobiła na mnie największe wrażenie (choć każda bardzo mi się podobała), była ta o chłopcu, który zamienił się w szarańczę, ponieważ jego ojciec nigdy go nie kochał. Przekazuje ona bardzo cenne wartości o miłości rodzica do dziecka. Zwraca uwagę na uczucia innych oraz namawia do większej wrażliwości.

 

,,Baśnie osobliwe” polecam szczególnie dzieciom powyżej 8-ego roku życia. Przeplatana tu fantastyka z rzeczywistością powinna zrobić wrażenie na każdym czytelniku. Jestem jednak przekonana, że ktokolwiek sięgnie po tę pozycję, od razu zda sobie sprawę o jej niezwykłej wadze.

 

Link do strony wydawnictwa: https://mediarodzina.pl/prod/1487/Basnie-osobliwe

 

Poprzedni wpis
Bańka – recenzja
Następny wpis
Drzewołazki – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja