Mój pierwszy zielnik – recenzja książki

Tytuł: Mój pierwszy zielnik
Autorka: Stefanie Zysk
Ilustracje: Yousun Koh
Tłumaczenie: dr Magdalena Jałowiec
Wydawnictwo: Jedność dla dzieci
Rok wydania: 2023

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Prowadzenie zielnika ma w sobie coś magicznego. Pozwala zachować cząstkę życia w prywatnym zeszycie i wracać do niej w dowolnej chwili, niezależnie od pory roku. Zielniki są swego rodzaju skarbnicami przyrody – zbierane do nich okazy reprezentują drzewo, kwiaty lub ogólnie rośliny, które można spotkać często tylko w konkretnej szerokości geograficznej lub w długo poszukiwanym miejscu.

,,Mój pierwszy zielnik” to książka, która ukazała się nakładem wydawnictwa Jedność dla dzieci, w ramach serii ,,Życie bez granic”. O tym pro-ekologicznym cyklu pisałam już przy okazji takich tytułów jak:

Mój pierwszy zielnik

Najnowsza książka różni się od poprzednich pod wieloma względami. Przede wszystkim ma metalową oprawę spiralną oraz twarde, porządne okładki. Na kolorowych stronach znalazły się nie tylko realistyczne, bardzo ładne ilustracje Yousun Koh, ale również fotografie, które bardzo pomagają w namierzeniu danej rośliny w plenerze.

,,Mój pierwszy zielnik” zachęca bowiem do wyruszenia w ekscytującą, badawczą podróż, podczas której lepiej poznaje się otoczenie oraz świat flory. Książka oprócz ciekawostek przyrodniczych, zawiera także garść praktycznych informacji dotyczących zbierania i suszenia swoich okazów.

Drzewa, kwiaty, zioła i trawy

Z zielnikiem można lepiej poznać takie drzewa jak np. buk, klon, dąb, brzoza czy orzech. Autorka zostawiła jednak również wolną rozkładówkę na własne propozycje, dzięki czemu ulubiona roślin, nawet jeżeli nie została ujęta w druku, może stać się częścią wyjątkowej kolekcji.

Oprócz drzew, w zielniku jest miejsce na kwiaty, zioła oraz trawy. Szczególnie te ostatnie można odkrywać wychodząc zaledwie na pobliską łąkę lub skwerek. Moim zdaniem poświęca się im w powszechnej edukacji zdecydowanie za mało miejsca, a są niezwykle interesujące!

,,Mój pierwszy zielnik” nie ogranicza się jednak do krótkich opisów i charakterystyk roślin. Postarano się, żeby o każdym gatunku wspomnieć w kontekście ciekawej anegdoty, a nawet… magicznej sztuczki!

Książka pozwala zerknąć na okres kwitnienia oraz miejsce występowania roślin, dzięki czemu pozostaje tylko wyposażyć się w dobry nastrój, czapkę na głowę i można śmiało ruszać po listki i płatki, którymi zostanie ona wypełniona.

,,Mój pierwszy zielnik” to ciekawa propozycja, która przekona każde dziecko do spędzania czasu na zewnątrz oraz angażującego podejścia do kwestii przyrodniczych. Polecam każdemu powyżej 4 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://jednosc.com.pl/sklep/7162/moj-pierwszy-zielnik-zbieram-kwiaty-2c-liscie-i-trawy


Poprzedni wpis
Mio, mój Mio – recenzja klasyki dla dzieci
Następny wpis
Frostpunk – recenzja wybitnej gry planszowej
Tags: +10, +11, +12, +4, +5, +6, +7, +8, +9, 2023, blog książkowy, drzewa, jedność, Jedność dla dzieci, książki na spirali, kwiaty, Magdalena Jałowiec, Mój pierwszy zielnik, natura, przyroda, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, rośliny, Stefanie Zysk, Wydawnictwo Jedność, Yousun Koh, zielnik, zioła, Życie bez granic

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja