Skarbnica mitów – recenzja

Tytuły: Skarbnica mitów egipskich, Skarbnica mitów nordyckich
Seria: Skarbnica mitów
Tekst: Donna Jo Napoli
Ilustracje: Christina Balit
Tłumaczenie: Krzysztof Kietzman (SMN), Anna Matusik-Dyjak (SME)
Wydawnictwo: Olesiejuk
Rok wydania: 2022

Objętość: więcej, niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Mitologia niezmiennie ma do zaoferowania dzieciom i dorosłym mnóstwo wartościowej treści oraz intrygujących historii czy bohaterów. Nic dziwnego, że co pewien czas można natknąć się na kolejne wydania książek, które starają się w jednym tomie zebrać najbardziej znaczące wiadomości na temat wybranych mitów z konkretnej destynacji kulturowej. 

Nakładem Wydawnictwa Olesiejuk oraz we współpracy z National Geographic ukazała się ostatnio seria ,,Skarbnica mitów”, w ramach której wydano trylogię: ,,Skarbnica mitów greckich”, ,,Skarbnica mitów nordyckich” oraz ,,Skarbnica mitów egipskich”.

MITOLOGIA EGIPSKA ORAZ NORDYCKA

W związku z tym, że mitologia grecka jest tą najbardziej popularną i można znaleźć mnóstwo książek, które doskonale ją opisują, zdecydowałam się pokazać dwie pozostałe pozycje tej serii. 

Zarówno ,,Skarbnica mitów egipskich” jak i  ,,Skarbnica mitów nordyckich” to wielkoformatowe książki, wydane w twardych oprawach. Ich nazwa także nie jest przypadkowa – każda ma niemal 200 stron i dość dużo waży.

Obie rozpoczynają się wstępem, który pozwala wprowadzić czytelnika do świata, gdzie narodziła się wybrana mitologia. Następnym jest rozdział tłumaczący zawiłości danego języka oraz umożliwiający odczytywanie imion bóstw, a kolejno pojawiają się wzmianki o najbardziej znaczącej postaci lub wydarzeniu.

MITOLOGIA STAROŻYTNEGO EGIPTU

Pochodzący z Egiptu opis początku świata, związany jest z jego najważniejszym bóstwem, czyli RE – Bogiem Słońca. Bóg ten nie tylko stworzył świat czy siebie, ale również i inne bóstwa. W książce poznamy opowieści m.in. o:

  •  jednym z z moich ulubionych bogów – Tehuti, czyli bogu wiedzy,
  • Bastet, której wszystkie koty zawdzięczają obecne przywileje,
  • służącą dobrą radą Nebet Hut,
  • Aset, zwanej również Izydą,
  • Usiru, bogiem związanym z zaświatami,
  • zazdrosnym Secie.

A to dopiero początek panteonu bogów. W ,,Skarbnicy mitów egipskich” pojawiają się także wątki historyczne, geograficzne (w tym oczywiście opowieść o Nilu) czy wiele dodatkowych ciekawostek sprzed wielu wieków.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/


MITOLOGIA DAWNYCH KRAJÓW NORDYCKICH

Są to historie związane przede wszystkim z krajami, które współcześnie znamy jako Norwegia oraz Islandia. To miejsca bardzo podobne pod względem geograficznym – oblewane lodowatymi wodami, z wieloma wulkanami i charakteryzujące się wymagającymi warunkami do życia. Nic dziwnego, że opowieści ze starożytności mocno osadzone są na silnych bohaterach, którzy odważnie stawiają czoła wszelkim zagrożeniom.

Z pewnością niektóre elementy mitologi nordyckiej już znacie, choć niekoniecznie możecie być tego świadomi. Wiele przeniknęło do pop-kultury, a pozostałe zostały zaadaptowane przez inne narodowości.

Ze ,,Skarbnicy mitów nordyckich” dowiecie się m.in.:

  • kim byli zmiennokształtni,
  • jak to naprawdę było z tym młotem Thora oraz jego zachłannością,
  • na czym polegała zemsta bogów,
  • jak zakończyła się wyprawa Odyna.

W książce nie zabrakło również spisu dziejów oraz mapy starożytnego, nordyckiego świata.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/

Obie książki zostały opracowane ilustracyjnie przez Christinę Balit. Znajdują się w nich jednak i fotografie natury, dzieł sztuki czy pozostałości po minionych kulturach. Jedynym, co można byłoby poprawić w tych pozycjach jest tłumaczenie lub redakcja. Momentami tekst brzmi topornie i potrzeba chwilę skupienia, żeby zrozumieć sens przeczytanego zdania. Jest to spowodowane prawdopodobnie tym, że książka w oryginalne stylizowana była na zamierzchły, wzniosły język, którego nie udało się do końca umiejętnie przełożyć na polski. 

Zarówno ,,Skarbnica mitów egipskich” jak i ,,Skarbnica mitów nordyckich” doskonale zapełnia lukę w edukacji, która bardzo zdawkowo traktuje opowieści z tamtych krajów. Książki powinny dobrze sprawdzić się w roli prezentu. Polecam je dzieciom powyżej 10 roku życia oraz każdemu dorosłemu.


Poprzedni wpis
Podbipięta, czyli co się kryje w nazwiskach – recenzja
Następny wpis
Piękna Litera – seria dla chcących nauczyć się kaligrafii
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +16, 2022, Anna Matusik-Dyjak, blog książkowy, Christina Balit, Donna Jo Napoli, Egipt, encyklopedia na prezent, Islandia, Krzysztof Kietzman, książki dla dzieci, książki na prezent, mitologia, mitologia egipska, mitologia nordycka, National Geographic, Norwegia, Olesiejuk, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, Skandynawia, Skarbnica mitów, Skarbnica mitów egipskich, Skarbnica mitów nordyckich, Wydawnictwo Olesiejuk

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja