➜ Tytuły: Skarbnica mitów egipskich, Skarbnica mitów nordyckich
➜ Seria: Skarbnica mitów
➜ Tekst: Donna Jo Napoli
➜ Ilustracje: Christina Balit
➜ Tłumaczenie: Krzysztof Kietzman (SMN), Anna Matusik-Dyjak (SME)
➜ Wydawnictwo: Olesiejuk
➜ Rok wydania: 2022
➜ Objętość: więcej, niż sto
➜ Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: bardzo przyjemna
Mitologia niezmiennie ma do zaoferowania dzieciom i dorosłym mnóstwo wartościowej treści oraz intrygujących historii czy bohaterów. Nic dziwnego, że co pewien czas można natknąć się na kolejne wydania książek, które starają się w jednym tomie zebrać najbardziej znaczące wiadomości na temat wybranych mitów z konkretnej destynacji kulturowej.
Nakładem Wydawnictwa Olesiejuk oraz we współpracy z National Geographic ukazała się ostatnio seria ,,Skarbnica mitów”, w ramach której wydano trylogię: ,,Skarbnica mitów greckich”, ,,Skarbnica mitów nordyckich” oraz ,,Skarbnica mitów egipskich”.
MITOLOGIA EGIPSKA ORAZ NORDYCKA
W związku z tym, że mitologia grecka jest tą najbardziej popularną i można znaleźć mnóstwo książek, które doskonale ją opisują, zdecydowałam się pokazać dwie pozostałe pozycje tej serii.
Zarówno ,,Skarbnica mitów egipskich” jak i ,,Skarbnica mitów nordyckich” to wielkoformatowe książki, wydane w twardych oprawach. Ich nazwa także nie jest przypadkowa – każda ma niemal 200 stron i dość dużo waży.
Obie rozpoczynają się wstępem, który pozwala wprowadzić czytelnika do świata, gdzie narodziła się wybrana mitologia. Następnym jest rozdział tłumaczący zawiłości danego języka oraz umożliwiający odczytywanie imion bóstw, a kolejno pojawiają się wzmianki o najbardziej znaczącej postaci lub wydarzeniu.
MITOLOGIA STAROŻYTNEGO EGIPTU
Pochodzący z Egiptu opis początku świata, związany jest z jego najważniejszym bóstwem, czyli RE – Bogiem Słońca. Bóg ten nie tylko stworzył świat czy siebie, ale również i inne bóstwa. W książce poznamy opowieści m.in. o:
- jednym z z moich ulubionych bogów – Tehuti, czyli bogu wiedzy,
- Bastet, której wszystkie koty zawdzięczają obecne przywileje,
- służącą dobrą radą Nebet Hut,
- Aset, zwanej również Izydą,
- Usiru, bogiem związanym z zaświatami,
- zazdrosnym Secie.
A to dopiero początek panteonu bogów. W ,,Skarbnicy mitów egipskich” pojawiają się także wątki historyczne, geograficzne (w tym oczywiście opowieść o Nilu) czy wiele dodatkowych ciekawostek sprzed wielu wieków.
Link do strony Wydawnictwa: https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/
MITOLOGIA DAWNYCH KRAJÓW NORDYCKICH
Są to historie związane przede wszystkim z krajami, które współcześnie znamy jako Norwegia oraz Islandia. To miejsca bardzo podobne pod względem geograficznym – oblewane lodowatymi wodami, z wieloma wulkanami i charakteryzujące się wymagającymi warunkami do życia. Nic dziwnego, że opowieści ze starożytności mocno osadzone są na silnych bohaterach, którzy odważnie stawiają czoła wszelkim zagrożeniom.
Z pewnością niektóre elementy mitologi nordyckiej już znacie, choć niekoniecznie możecie być tego świadomi. Wiele przeniknęło do pop-kultury, a pozostałe zostały zaadaptowane przez inne narodowości.
Ze ,,Skarbnicy mitów nordyckich” dowiecie się m.in.:
- kim byli zmiennokształtni,
- jak to naprawdę było z tym młotem Thora oraz jego zachłannością,
- na czym polegała zemsta bogów,
- jak zakończyła się wyprawa Odyna.
W książce nie zabrakło również spisu dziejów oraz mapy starożytnego, nordyckiego świata.
Link do strony Wydawnictwa: https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/
Obie książki zostały opracowane ilustracyjnie przez Christinę Balit. Znajdują się w nich jednak i fotografie natury, dzieł sztuki czy pozostałości po minionych kulturach. Jedynym, co można byłoby poprawić w tych pozycjach jest tłumaczenie lub redakcja. Momentami tekst brzmi topornie i potrzeba chwilę skupienia, żeby zrozumieć sens przeczytanego zdania. Jest to spowodowane prawdopodobnie tym, że książka w oryginalne stylizowana była na zamierzchły, wzniosły język, którego nie udało się do końca umiejętnie przełożyć na polski.
Zarówno ,,Skarbnica mitów egipskich” jak i ,,Skarbnica mitów nordyckich” doskonale zapełnia lukę w edukacji, która bardzo zdawkowo traktuje opowieści z tamtych krajów. Książki powinny dobrze sprawdzić się w roli prezentu. Polecam je dzieciom powyżej 10 roku życia oraz każdemu dorosłemu.
1 komentarz. Zostaw komentarz
[…] Skarbnica mitów, […]