Piękna Litera – seria dla chcących nauczyć się kaligrafii

Tytuły: Piękna Litera. Pismo rondowe, Piękna Litera. Pismo rondowe. Zeszyt ćwiczeń 1 +2, Piękna Litera. Kursywa angielska,Piękna Litera. Kursywa angielska. Zeszyt ćwiczeń, Piękna Litera. Minuskuła karolińska, Piękna Litera. Minuskuła karolińska. Zeszyt ćwiczeń, Piękna Litera. Uncjała, italika, Piękna Litera. Uncjała. Zeszyt ćwiczeń, Piękna Litera. Italika. Zeszyt ćwiczeń
Seria: Piękna Litera
Autorki: Ewa Landowska, Barbara Bodziony
Wydawnictwo: Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów
Rok wydania: 
2018, 2019, 2021
Objętość: chudzina , więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Nauczona doświadczeniem kilku ostatnich tygodni, mogę stwierdzić, że zagłębianie się w techniki kaligrafii wcale nie jest łatwe. Chcąc jednak posiąść umiejętność pięknego pisania, najlepiej ćwiczyć od małego lub… uzbroić się w cierpliwość! 🙂

Na stronie wspominałam już o pięknym elementarzu do nauki pisania i czytania Ewy Landowskiej oraz jej książce poświęconej kaligrafii przedwojennej. W tej recenzji pochylam się nad całą serią 4-tomowej ,,Pięknej Litery”. Zawiera ona podręczniki oraz zeszyty ćwiczeń, które pozwalają się kształcić w każdym z zaproponowanych kierunków rodzaju pisma. 

PISMO RONDOWE

,,Na pismo rondowe powinno się szczególny kłaść nacisk, bo ono przewyższa pięknością kształtów inne pisma, a wyrazistość i czytelność łączy z łatwością budowy. (…)” – tymi słowami z ,,Podręcznika do nauki kaligrafii” Czerneckiego, Szablowskiego i Tatucha, wydanego w 1904 roku, zaczyna się tom, który wybrałam dla siebie na początek przygody z pięknym pismem.

,,Piękna Litera. Pismo rondowe” pomogła mi krok po kroku wstąpić do świata kaligrafii. Te pierwsze próby, które widzicie na zdjęciach to zalecane przez autorkę ćwiczenia, pozwalające opanować obracanie stalówką. Im częściej i dłużej trenuje się rękę, tym łatwiej pilnować się wyznaczonych linii. W podręczniku wyraźnie zaznaczono, co uznaje się w piśmie rondowym za błąd. Uwagi są nie tylko pisemne, ale także graficzne, dlatego ich interpretacja jest jednoznaczna i prosta do zrozumienia.

Link do strony Wydawnictwa: https://tyniec.com.pl/podreczniki-do-kaligrafii/2154-piekna-litera-pismo-rondowe-9788382051254.html

KURSYWA ANGIELSKA

,,Piękna Litera. Kursywa angielska” jest kolejnym podręcznikiem, tym razem traktującym o tzw. ,,copperplate script” czy też po prostu piśmie angielskim. Jest to zupełnie odmienne pismo od pisma rondowego, wymagające innej stalówki oraz różnej techniki. Opanować każde z nich pomogą dedykowane zeszyty ćwiczeń. Dla kursywy angielskiej przeznaczono jedną, większą objętościowo pozycję z zadaniami. Zestaw pisma rondowego obejmował dwa zeszyty, ale zawierające mniejszą ilość stron.

Autorka zanim przechodzi do aspektów technicznych kursywy, zapoznaje czytelników z historią omawianego rodzaju pisma. ,,Copperplate script” zanim osiągnął właściwą dla siebie postać, przeszedł proces skomplikowanych przemian, mających genezę u schyłku renesansu. Ciekawie przedstawiona historia pisma sprawia, że nauka kaligrafii wydaje się czymś niemal mistycznym i jeszcze bardziej pociągającym.

Link do strony Wydawnictwa: https://tyniec.com.pl/sztuka-muzyka/1198-piekna-litera-kursywa-angielska-copperplate-script-9788373548565.html

MINUSKUŁA KAROLIŃSKA

Niech nie zwiedzie Was stosunkowo niewielka objętość kolejnego podręcznika. ,,Piękna Litera. Minuskuła karolińska” to moim zdaniem jedno z ciekawszych pism, jakiego praktykowania można się podjąć. Podobnie ciekawa jest jego historia, mająca swoje początki w piśmie rzymskim. Autorką omawianego w tym akapicie podręcznika jest Barbara Bodziony.

Żeby rozpocząć swoje zajęcia z kaligrafii, trzeba mieć odpowiednie narzędzia. W każdym podręczniku znajduje się informacja, jaki rodzaj stalówki wybrać do konkretnego rodzaju pisma. Do ćwiczeń potrzebny będzie także atrament, obsadka (czyli górna część przyrządu do pisania) oraz liniuszek. Na końcu podręczników znajduje się rozkładówka, którą można zeskanować i używać właśnie w tym celu. 

Dla minuskuły przeznaczono jeden zeszyt ćwiczeń, także autorstwa Barbary Bodziony.

Link do strony Wydawnictwa: https://tyniec.com.pl/podreczniki-do-kaligrafii/1197-piekna-litera-minuskula-karolinska-9788373548558.html

UNCJAŁA ORAZ ITALIKA

Podręcznik ,,Piękna Litera. Uncjała, italika” jest z kolei pracą zbiorczą obu pań – Ewy Landowskiej oraz Barbary Bodziony. To pozycja wyjątkowa, ponieważ rozpoczynająca się wywiadem autorek. Z rozmowy można dowiedzieć się wielu ciekawostek o kaligrafii, ale również o rodzącej się pasji, ukazanej z perspektywy czasu. To bardzo inspirujący tekst, który z pewnością zachęci do pogłębiania sztuki pięknego pisma. 

Tę książkę polecam jako obowiązkową z serii także ze względu na rozdział ,,Od czego zacząć”. To z niego dowiedziałam się, jakiego rodzaju tusz oraz jakiego producenta stalówki powinnam wybrać. Jak sama nazwa wskazuje, jest to również połączenie dwóch stylów pisma – z tego także powodu dla tego podręcznika dedykowane są dwa zeszyty ćwiczeń.

Seria ,,Piękna Litera” to bezwzględnie wartościowa i niezwykle potrzebna propozycja książek na polskim rynku literatury. Zapełnia lukę i oferuje możliwość pięknego pisania uczniom starszych szkół szkoły podstawowej, licealistom, studentom oraz każdemu dorosłemu.

To lektury na lata, a nawet pokolenia! Trzeba bowiem pamiętać, że nauka kaligrafii nie jest zajęciem na kilka tygodni czy miesięcy. Żeby odpowiednio przygotować rękę i opanować technikę, potrzeba wielogodzinnych ćwiczeń i pasji, których na pewno nie brakuje moim czytelnikom.

Link do strony Wydawnictwa: https://tyniec.com.pl/podreczniki-do-kaligrafii/552-piekna-litera-9788373547551.html

Do 20.02.2022 roku na moim facebookowym profilu trwa ROZDANIE, na którym można otrzymać pełen komplet książek, będących tematem tej recenzji. Dzięki uprzejmości Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów, które przekazało mi dwa zestawy, jeden chciałabym przesłać właśnie wybranej osobie. Zapraszam do przypiętego na Facebooku posta!

Poprzedni wpis
Skarbnica mitów – recenzja
Następny wpis
Dwa słowa – recenzja
Tags: +100, +15, +16, +17, +18, 2018, 2019, 2021, Barbara Bodziony, encyklopedia na prezent, Ewa Landowska, italika, kaligrafia, książki do kaligrafii, kursywa angielska, minuskuła karolińska, nauka kaligrafii, Piękna Litera, Piękna Litera. Italika, Piękna Litera. Kursywa angielska, Piękna Litera. Minuskuła karolińska, Piękna Litera. Pismo rondowe, Piękna Litera. Uncjała, piękne książki, pismo rodnowe, recenzje książek, recenzje książek dla nastolatków, Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów, uncjała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja