Klub przyrodnika – kryminalna seria dla nastolatków!

Tytuł: Zagadka purpurowej orchidei, Zagadka srebrnego ducha
Seria: Klub przyrodnika
➜ Autorka: Agnieszka Stelmaszyk
➜ Ilustracje: Magdalena Babińska
➜ Wydawnictwo: Wilga
➜ Rok wydania: 2022
➜ Objętość: prawie jak encyklopedia!
➜ Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: bardzo przyjemna


W Polsce brakowało dobrej serii detektywistycznej (a nawet kryminalnej!) dla trochę starszych dzieciaków. Dla maluchów propozycji jest więcej, jednak im bardziej oczytany odbiorca, tym ma większe wymagania (i słusznie). Nie zadowoli się prostymi zagadkami czy fabułą, która nie skrywa odpowiednio podanych tropów lub ciekawego, złożonego kontekstu. 

KLUB PRZYRODNIKA – KOLEJNA SERIA AGNIESZKI STELMASZYK

Z tego powodu chciałabym podsunąć pod rozważanie serię nie tylko kryminalną, ale także pro-przyrodniczą znanej autorki książek dla dzieci – Agnieszki Stelmaszyk!

Choć mnie zachwyciła ostatnio jej pozycja detektywistyczna dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych ,,Alfred Wiewiór i tajemnicza walizka”, to pewnie większość osób kojarzy już pisarkę z:

  • Mazurscy w podróży,
  • Kroniki Archeo,
  • Imaginarium,
  • Kto mnie przytuli?.

W ramach serii ,,Klub przyrodnika” ukazały się do tej pory dwie książki: ,,Zagadka purpurowej orchidei” oraz ,,Zagadka srebrnego ducha”, o których opowiadam poniżej. 

ZAGADKA PURPUROWEJ ORCHIDEI

Wysoce rekomenduję, żeby swoją przygodę z tymi pozycjami rozpocząć zgodnie z porządkiem ukazywania się ich na półkach w księgarniach. W ,,Zagadce purpurowej orchidei” poznajemy nie tylko piątkę głównych bohaterów-nastolatków, ale niemal natychmiast zostajemy wrzuceni w wir tajemniczej przygody.

Ale, zaraz, zaraz! – ktoś mógłby zakrzyknąć. – Jak to piątkę, skoro na okładce jest ich tylko czworo? 

I byłaby to bardzo trafiona uwaga, ponieważ czwórka bohaterów to bliscy przyjaciele, którzy mieszkają w tym samym, polskim miasteczku. Dwie dziewczyny Julka i Zuza to siostry, z kolei ich dobrymi kolegami są sąsiedzi Dominik oraz Tomek. Oprócz tego samego wieku, nastolatków łączą także wspólne zainteresowania. 

Wszyscy działają razem w lokalnym Klubie Przyrodnika. To organizacja będąca częścią szeroko wspieranej inicjatywy, która wzięła sobie za cel: uświadamianie ludzi na temat przyrody, ułatwianie życia dzikim zwierzakom znajdującym się w pobliżu czy też organizowanie spotkań, wymienianie się informacjami i wzajemne inspirowanie!

Czuję jednak, że znowu odbiegłam od tematu! Piątą główną bohaterką jest bowiem Daisy, której losy rozgrywają się równolegle z losami pozostałej czwórki. Dziewczynka mieszka w Szwecji i także należy do tamtejszego Klubu Przyrodnika.

Ich znajomość jednak rozwija się coraz bardziej, kiedy okazuje się, że tajemnicze zaginięcia m.in. w Polsce i Szkocji, mają wiele punktów wspólnych!

JAK DZIECI ROZWIĄZAŁY MIĘDZYNARODOWĄ ZAGADKĘ?

W ,,Zagadce purpurowej orchidei” czytelnicy podążają za bohaterami w ich śledztwie dotyczącym najpierw sąsiada, a później sąsiadki, którzy pewnego dnia po prostu zniknęli. Byli to starsi i mili ludzie. Na pozór nie mogli być wplątani w żadną większą aferę. Kiedy jednak policja zbadała zupełnie zdewastowaną szklarnię pana Wiktora, a niedługo później bez śladu przepadła także pani Zofia… dzieci musiały wziąć sprawy w swoje ręce!

W tym samym czasie zostaje uprowadzona mama Daisy, a jedyne co znajduje dziewczyna, to tajemniczy wisiorek z imitacją orchidei.

  • W jaki sposób uda się dzieciom połączyć ze sobą wszystkie tajemnicze zaginięcia?
  • Czy osoby którym powierzają swoje tajemnice, na pewno są godne zaufania?
  • I co ma z tym wspólnego tytułowa purpurowa orchidea?

Link do strony Wydawnictwa: https://www.gwfoksal.pl/klub-przyrodnika-zagadka-purpurowej-orchidei-tom-1-agnieszka-stelmaszyk-sku83c5a4b0cf080482aa9c.html

ZAGADKA SREBRNEGO DUCHA

Po pomyślnym rozwiązaniu pierwszej sprawy (przepraszam za ten spojler, ale pewnie się już tego sami domyśleliście 😉 ), bohaterowie w drugim tomie udają się do… Szkocji! Chcą odwiedzić Daisy, ale i odpowiadają na bardzo nietypowe zaproszenie pewnego przyrodnika, który użyczył im komnat… swojego zamku!

Jeżeli łączycie tego typu miejsca z duchami… to tym razem fabuła Was zaskoczy! Ponieważ w ,,Zagadce srebrnego ducha” nie spotkacie stereotypowej historii o nawiedzonej posiadłości, którą zamieszkują przerażające białe zjawy.

Nie będziecie jednak narzekać na brak nowych bohaterów, ciągłego wyprowadzanie w pole przez autorkę, ale i lepszego poznania Daisy, która w tej części zdecydowanie gra pierwsze skrzypce!

TAJEMNICE SZKOCJI

Tym razem dzieci zainteresują się podejrzanymi podpaleniami, które łączy kilka wspólnych i bardzo nietypowych cech. Odwiedzając posiadłość pana Magnusa Cambella, który uważa się za wielkiego fana polskich bocianów, piątka przyjaciół zacznie się zastanawiać czy nie ukrywa on przed nimi jakiejś tajemnicy.

Zamek, kilka sekretów do odkrycia oraz zagadkowi bohaterowie pojawiający się w fabule – to brzmi ciekawie, prawda?

Aby jednak oddać sprawiedliwość, muszę zaznaczyć, że znalazłam w tekście (szczególnie w drugim tomie), kilka potknięć, które nieco kłócą się z logiką. Nie są to duże wątki i nie wpływają znacząco na całą historię, jednak jestem ciekawa czy Wam także uda się je znaleźć.

DLA KOGO JEST TO SERIA?

Podsumowując, ,,Klub przyrodnika” to zdecydowanie cykl książek kryminalno-przyrodniczych jakich jeszcze w Polsce nie było! Oprócz klasycznej linii fabularnej, na czytelników czekają także rozkładówki z biuletynu, w którym można przeczytać inspirujące fakty na temat zwierząt lub roślin. Często łączą się one z tym, co dzieje się akurat w opowieści, jednak moim zdaniem warto sobie zostawić je na sam koniec – jak deser po dobrym obiedzie. 😉

,,Zagadkę purpurowej orchidei” oraz ,,Zagadkę srebrnego ducha” polecam odbiorcom powyżej 13 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.gwfoksal.pl/zagadka-zagadka-srebrnego-ducha-tom-2-agnieszka-stelmaszyk-sku132a97919827db117852.html

 


Poprzedni wpis
Maja i przyjaciele – recenzja dwujęzycznej książki cegiełki
Następny wpis
Ogród meduz – recenzja książki dla dzieci
Tags: +13, +14, +15, +16, +17, +18, 2022, Agnieszka Stelmaszyk, blog książkowy, cykl książek dla dzieci, ekologia, Klub przyrodnika, książki o ekologii, Magdalena Babińska, Polska, przyroda, recenzent książek, recenzje książek, seria detektywistyczna dla starszych dzieci, seria kryminalna z zagadkami dla dzieci, seria młodzieżowa kryminalna, Szkocja, Wilga, Wydawnictwo Wilga, Zagadka purpurowej orchidei, Zagadka srebrnego ducha

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja