Młodość. Wyznania nastolatków – recenzja książki

Tytuł: Młodość. Wyznania nastolatków
Autorka: Linn Skåber
Ilustracje: Lisa Aisato
 Tłumaczenie: Milena Skoczko-Nakielska
Wydawnictwo: Literackie
Rok wydania: 2022

Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Myślę, że wiele osób sięgnie po tę książkę, kierując się wybitnym kunsztem jej ilustratorki (tak było w moim przypadku). Lisa Aisato zasłynęła takimi pozycjami jak:

,,Młodość. Wyznania nastolatków” to jednak pozycja, po którą zdecydowanie warto sięgnąć z wielu innych powodów. To książka stworzona o nastolatkach, ale także dla nastolatków.

Linn Skaber norweska dziennikarka zaprosiła do rozmów dziesiątki młodych osób. To z tych szczerych i autentycznych relacji powstała esencja człowieka, jeszcze nie w pełni dorosłego, ale już też nie będącego dzieckiem.

KSIĄŻKA DLA NASTOLATKÓW, KTÓRA ICH ROZUMIE

W 31 rozdziałach ,,Młodości. Wyznania nastolatków” ujęte zostały krótkie opowiadania, poetyckie teksty czy konkretne cytaty. Mnie przypominają one posty – zarówno w formie jak i charakterze. To blogowe wpisy, w których inni dzielą się swoimi głębokimi przekonaniami, lękami, nadziejami i po prostu życiem.

To formuła niezwykle atrakcyjna dla współczesnych osób, które dużo czasu spędzają w internecie. Książka wychodzi im na przeciw. Zapewnia, że ich rozumie, utożsamia się z nimi oraz wspiera.

WYZNANIA JESZCZE NIE DOROSŁYCH

,,Młodość. Wyznania nastolatków” to przede wszystkim relacje z Norwegii, dlatego sporo tutaj miejscowego folkloru, miejsc czy elementów tamtejszej codzienności. Wszystkie zagadkowe terminy zostały wyjaśnione w przypisach przez tłumaczkę.

Zadziwiające jest jednak to, jak życie norweskich nastolatków przypomina młodość doświadczaną w Polsce. Nawet ja, którą nastolatką zdążyłabym być już dwa razy, podczas lektury przywołuję w pamięci zdarzenia i emocje z minionych czasów.

,,Młodość. Wyznania nastolatków” daje poczucie wspólnego zrozumienia oraz oferuje pewność siebie. Wydaje się mówić: wszyscy jesteśmy tacy sami, choć czujemy się inni. Wszyscy potrzebujemy innych, choć udajemy, że dobrze nam być samemu.

PRAWDZIWY OBRAZ NASTOLETNIEGO ŻYCIA

Książka nie bez powodu otrzymała nagrodę The Riksmaal Society Children and YA Prize w 2018 roku. Rozdziały przeplatane zachwycającymi ilustracjami Aisato, a także wspaniały skład i przestrzeń, której w tej pozycji nie brakuje sprawiają, że to lektura bez wad.

,,Młodość. Wyznania nastolatków” powinna trafić do każdego powyżej 14 roku życia. To prawdziwy obraz nastoletniego życia – autentyczny i bez mydlenia oczu, co z pewnością zostanie docenione przez czytelników z różnych grup wiekowych. Polecam ją jako oryginalny i wyjątkowy prezent.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/produkt/4101/mlodosc


Poprzedni wpis
Miasto psów – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Jak uczyć dzieci wartości? Skąd czerpać inspiracje? – artykuł
Tags: +100, +14, +15, +16, +17, +18, blog książkowy, emocje, książki dla nastolatków, książki na prezent, książki o nastolatkach, Linn Skaber, Lisa Aisato, Literackie, literatura norweska, Milena Skoczko-Nakielska, młodość, Młodość. Wyznania nastolatków, Norwegia, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, Wydawnictwo Literackieb

2 komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja