Opowieść wigilijna, czyli kolęda prozą – przedpremierowa recenzja klasyki

Tytuł: Opowieść wigilijna, czyli kolęda prozą
Autor: Charles Dickens
Ilustracje: Lisa Aisato
 Tłumaczenie: Jacek Dehnel
Wydawnictwo: Literackie
Rok wydania: 2023

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Prawdopodobnie każdy dorosły choć raz czytał lub oglądał ,,Opowieść wigilijną”. To dość rozbudowane opowiadanie Charlesa Dickensa, które od niemal 180 lat nastraja świątecznie i przypomina o tym, co w tych dniach liczy się szczególnie.

Jakie jest najpiękniejsze wydanie Opowieści wigilijnej?

Jak łatwo wywnioskować, przez te prawie dwa stulecia zdążyło się ukazać na rynku książki – jeśli nie tysiące różnych wydań, to na pewno setki, tej ponadczasowej historii. Jedne bardziej udane – z ciekawymi ilustracjami i wygodnym do czytania fontem, a inne po macoszemu, byle tylko zarobić na znanym oraz lubianym tytule.

Właśnie trzymam w rękach książkę, która mogłaby chyba zakończyć rozważania nad innymi wydaniami. Podejrzewam, że będzie bardzo trudno osiągnąć z tym tytułem to, co udało się wydawnictwu Literackiemu. Dlaczego? Najnowsza ,,Opowieść wigilijna, czyli kolęda prozą” z ilustracjami Lisy Aisato oraz w przekładzie Jacka Dehnela to doskonale opracowane i najpiękniejsze wydanie ,,Opowieści wigilijnej”, jakie kiedykolwiek widziałam.

Książki Lisy Aisato

Od czego by tu zacząć? Przede wszystkim pierwszym, co przyciąga wzrok, są złote uszlachetnienia na okładce oraz obrazek reprezentujący styl Lisy Aisato. Jeśli jeszcze nie słyszeliście o tej artystce, to warto wspomnieć, że jest ona Norweżką, która na swoim koncie ma m.in. takie publikacje jak:

Jej obrazy wypełnione są symboliką, a realistyczni bohaterowie i ich niezwykle bogata oraz przekonująca mimika doskonale ilustrują każdą historię, w której tylko mają szansę wystąpić.

Morze łez wzruszenia

Wystarczy spojrzeć na przemianę Ebenezera Scrooge’a w wykonaniu artystki, a cała historia nabiera współczesnego, ciągle aktualnego przesłania! Podejrzewam, że nie ma sensu pisać o czym jest ,,Opowieść wigilijna”, albo dlaczego to jedno z najważniejszych opowiadań w historii literatury. Wychodzę z założenia, że każdy ją zna.

Klasyczna przemiana złego bohatera w pozytywnego i jednoczesny triumf dobra nie tylko zawsze się obroni, ale i przy okazji wyciśnie morze łez wzruszenia.

Książka na prezent świąteczny

Jeżeli więc już zaczęliście rozglądać się za upominkami bożonarodzeniowymi dla siebie lub bliskich, albo po prostu macie ochotę wprowadzić się w świąteczny nastrój za pomocą klasycznej książki – ,,Opowieść wigilijna, czyli kolęda prozą” będzie wyborem doskonałym.

Polecam to wydanie wszystkim już powyżej 7 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/produkt/5196/opowiesc-wigilijna-czyli-koleda-proza


OFICJALNA PREMIERA: 08.11.2023 rok

Poprzedni wpis
Przemek Corso, czyli o opowiadaniu, filtrowaniu i kreowaniu – wywiad Strefa Rozmów
Następny wpis
Książki z przyszłości – zapowiedzi książkowe cz. 67
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +7, +8, +9, 2023, blog książkowy, Boże Narodzenie, Charles Dickens, duchy, Jacek Dehnel, klasyka literatury, klasyka literatury dla dzieci, książka na prezent, książki na Boże Narodzenie, Literackie, Opowieść wigilijna, Opowieść wigilijna czyli kolęda prozą, recenzje książek, Wydawnictwo Literackie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja