Dorosłość. Wyznania – recenzja książki

Tytuł: Dorosłość. Wyznania
Autorka: Linn Skåber
Ilustracje: Lisa Aisato
 Tłumaczenie: Milena Skoczko-Nakielska
Wydawnictwo: Literackie
Rok wydania: 2022

Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Kiedy jest się dzieckiem, dorosłość jawi się niczym wyjątkowy czas nieskrępowanej niczym wolności, swobody oraz nieskończonych możliwości. Sami wiecie najlepiej jak to jest, gdy ta wyczekiwana dorosłość wreszcie puka do drzwi. Dobrze jednak czasami wziąć ją na dystans. Spojrzeć na dorosłość jak patrzy się na kogoś, kogo dotychczas się nie znało. 

Pojawia się na to szansa wraz z nową premierą wydawnictwa Literackiego. Linn Skaber, autorka bestsellerowej ,,Młodość. Wyznania nastolatków”, napisała także książkę z myślą o dojrzałym czytelniku. ,,Dorosłość. Wyznania” to przejmujący obraz dojrzałych ludzi, którzy niosą ze sobą bagaż wielu doświadczeń i emocji.

Dorosłość z różnych punktów widzenia

Książka składa się na 33 krótsze i dłuższe rozdziały. Znajdziecie tutaj prozę, poezję, a nawet dramat. ,,Dorosłość” w wykonaniu Skaber pełna jest tęsknoty – za czymś ulotnym, straconym i zmarnowanym. Bije od niej łuna smutku, momentami wręcz przejmującego, gdzie przedmioty codziennego użytku, takie jak drzwi szafki w kuchni czy lodówka z serami w supermarkecie, stają się przedmiotem-symbolem, wyrastającym daleko poza swoje znaczenie.

Próbowanie tych różnych form i formuł wypowiedzi może być swego rodzaju próbą ujęcia dorosłości z różnych punktów widzenia. Nie dość, że każdy rozdział opowiada o innych bohaterach, to w dodatku robi to na trochę inny sposób, jakby starał się uchwycić nie tylko puentę historii ale i charakter postaci.

Ukojenie z goryczy

Czy każdy dorosły odnajdzie w ,,Dorosłości” siebie? Tego można być bardziej niż pewnym. Książka jest uniwersalnym i obiektywnym spojrzeniem na etap życia w skali człowieka, który wiąże się z pewną stałością, ale też pożegnaniami, próbą ostatniego zawalczenia o siebie lub wręcz przeciwnie – stanem zupełnej kapitulacji.

Choć mam wrażenie, że ,,Dorosłość” pełna jest goryczy, to z drugiej strony jej lektura oferuje dziwnego rodzaju ukojenie. Przyglądając się jej stronom, można samemu spróbować przejrzeć się w tych opowieściach jak w lustrze.

Ilustracje Lisy Aisato

Nawiązując do przyglądania się – nie wolno nie wspomnieć o oprawie graficznej ,,Dorosłości”. Ta książka, i piszę to z pełną pewnością, nie byłaby tym samym, gdyby nie ilustracje Lisy Aisato. Możecie tę artystkę kojarzyć już m.in. ze wspomnianej wcześniej ,,Młodości”, ale również z takich pozycji jak:

Te piękne poetyckie obrazy w pełni dotrzymują kroku tekstowi, wznosząc go wręcz na jeszcze wyższy poziom.

Polecam ,,Dorosłość” nastolatkom i – bez zaskoczenia – także dorosłym. W przypadku poszukiwania tekstu na konkurs recytatorski, w ,,Dorosłości” można przebierać dowoli!

Link do strony wydawnictwa: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/produkt/4276/dorosloscPoprzedni wpis
Hania i Kudłaty Pies – recenzja serii książek dla dzieci
Następny wpis
Moje pierwsze – recenzja serii puzzli i książek dla dzieci
Tags: +100, +17, +18, 2023, blog książkowy, dorosłość, Dorosłość. Wyznania, dorosły, gorycz, książka ilustrowana, książka na prezent, Linn Skaber, Lisa Aisato, Literackie, Milena Skoczko-Nakielska, miłość, Norwegia, recenzja książek, romans, rozczarowanie, smutek, Wydawnictwo Literackie, zrozumieć dorosłych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja