➜ Tytuł: Mitologia Greków i Rzymian w komiksie
➜ Seria: Naukomiks
➜ Scenariusz: Sandrine Mirza
➜ Ilustracje: Clotka
➜ Tłumaczenie: Martyna M. Lemańczyk
➜ Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
➜ Rok wydania: 2023
➜ Objętość: chudzina
➜ Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: ma dużo zalet
Są takie tematy w literaturze, które można uznać za wyeksploatowane niemal do granic możliwości. Jednym z nich jest na przykład mitologia. I nie mam tu na myśli niestety mitologi słowiańskiej – bliskiej nam ze względu na kulturę czy miejsce akcji, ale właśnie mitologię grecką oraz rzymską.
Mitologia nie jest dla dzieci
Nie można oczywiście zaprzeczyć, że sztuka w ogólnym rozumieniu mocno osadzona jest na inspiracjach bóstw z Olimpu. Sławy dodaje jej też fakt, że magluje się ją obowiązkowo w szkole niemal na każdym etapie edukacji. Pewnie dlatego powstaje tak wiele książek, które starają się w mniej lub bardziej udany sposób, przedstawiać ją dzieciom.
Jaki jest jednak kłopot? No właśnie, mitologia grecka oraz rzymska to temat zdecydowanie nie dla dzieci. Przeczytajcie sobie proszę, nawet na wyrywki, ,,Mitologię” J. Parandowskiego i oceńcie sami.
Przesłanie mitologii Greków i Rzymian
No ale zaraz niektórzy czytelnicy, mogą zapytać: halo! Ale przecież pisałaś i polecałaś już książki o mitologi greckiej i rzymskiej. Polecałam jedną – i to o związkach frazeologicznych. Ogólnie zazwyczaj staram się skupiać na mitologii słowiańskiej lub innych mniej popularnych, chyba że mam nadzieję, że mogę trafić na coś ciekawego. Zerknijcie na dół tej recenzji, żeby sprawdzić o czym piszę. Z ,,Mitologią Greków i Rzymian w komiksie” Sandrine Mirza z rysunkami Clotki zamierzam zrobić podobnie, czyli także ją polecić.
Skoro już bowiem zdecydowano się wtłaczać w umysły dzieci wiedzę na temat mitologii, to nic dziwnego, że będziemy poszukiwać książek, które w możliwie jak najbardziej subtelny i skrótowy sposób, oddadzą ich przesłanie.
Uporządkowanie wiedzy o mitologii
Ogólnie mam słabość do komiksowej, edukacyjnej serii wydawnictwa Nasza Księgarnia ,,Naukomiks”, w której znalazła się już masa bardzo wartościowych pozycji, m.in.:
- Skały i minerały. Od jaskiń do kosmosu,
- Rekiny. Najlepsi myśliwi w przyrodzie,
- Roboty i drony. Dawno temu, teraz i w przyszłości,
- Samochody i ich fascynujące silniki,
- Psy. Od drapieżników do obrońców,
- Wielcy filozofowie. Prawdziwi mędrcy to buntownicy.
Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że ,,Mitologia Greków i Rzymian w komiksie” jest jedną słabszych książek cyklu, ale jednak zdecydowanie spełnia ona swoje zadanie. Bardzo siląc się na omijanie niewygodnych tematów, autorka w skrótowy i dość klarowny sposób pokazuje, kto jest kim oraz jaką ma rolę w całej mitologii.
Pozwala to traktować ten komiks jak coś w rodzaju bryku, a nawet podsumowania lub uporządkowania wiedzy. Będzie więc przydatną lekturą dla odbiorców powyżej 10 roku życia. Podobnie ma się kwestia z rysunkami – nie wyrywają z butów, ale są czytelne i przejrzyste, a to w tego rodzaju pozycji duży atut.
Link do strony wydawnictwa: https://nk.com.pl/mitologia-grekow-i-rzymian-w-komiksie/p3289.html
Recenzje pozostałych książek o mitologii dla dzieci:
- Mitologia. Przygody słowiańskich bogów,
- Skarbnica mitów,
- Ilustrowany przewodnik po mitologii. Frazeologizmy mitologiczne.