Lato w Dolinie Tumilu – recenzja kontynuacji doskonałej serii

Tytuł: Lato w Dolinie Tumilu
Seria: Rok w Dolinie Tumilu
Autorka: Ewa Dahlig
Ilustracje: Marta Dahlig
Wydawnictwo: Tumilu
Rok wydania: 2024

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumiejądla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Czas zacząć wielkie przygotowania! Cała Dolina Tumilu wyrusza już na wakacje. Lato w pełni, a jak powszechnie wiadomo, jest to najprzyjemniejsza pora roku, żeby rozpocząć wielką przygodę i cieszyć się okolicznościami przyrody.

Lato w Dolinie Tumilu

Trzecia część wybitnej serii książek dla dzieci jest już w sprzedaży! I to ,,już” można równie dobrze zastąpić ,,jeszcze”, bo opierając się na doświadczeniu minionych premier, zapewne także ta nowość wyprzeda się wkrótce na pniu, nie doczekając nawet końca roku szkolnego.

Lato w Dolinie Tumilu, to zaraz po:

kontynuacja cyklu, w którym każda pora roku składa się na dwie książki – czytankę i kartonową wyszukiwankę. Obie są tego samego formatu, pięknie prezentują się na regałach, ale przede wszystkim bardzo wygodnie się je czyta. Autorki to mama i córka – Ewa oraz Marta Dahlig.

Wiersze o wakacjach dla dzieci

Jak zawsze w tej serii, łączy ona opowiastki fabularne z tematycznymi wierszykami i oczywiście aktywnościowymi zadaniami. O tych pierwszych porozmawiamy za chwilę, a do rymowanek przejdę od razu.

Te krótkie, melodyjne utwory poruszają tematykę związaną z podróżowaniem, wakacjami, ale i przygotowaniami czy emocjami, które się z nimi wiążą. Za pomocą rymów autorka pozwala w prosty sposób naświetlić m.in.:

  • kwestię pakowania,
  • opierania się pokusie licznych zakupów,
  • akceptowania tego, co się potrafi i nie zmuszania się do bycia idealnym,
  • pamiętania o tym, co rzeczywiście warto ,,przywieźć” z wakacji,
  • a nawet nauki znaków drogowych w świetnej, graficznej formie.

Opowiadania z przesłaniami

Niektóre tematy z wierszy rozwijane są w opowiadaniach. To także niezwykle wartościowe teksty, które w zwięzłej formie poszerzają nie tylko to, co widać na wielkoformatowych ilustracjach, ale również zawierają istotne przesłania.

Kwestia poczucia sprawiedliwości, wątek dotyczący bezpieczeństwa czy nie oddalania się od bliskich to tylko kilka z nich, które zdecydowanie warto omówić z maluchami przed ruszeniem na wyprawę.

W książce znajdziecie kody QR do listy-kolorowanki pozwalającej się spakować czy do instrukcji wykonania interaktywnej mapy Waszej podróży!

Bohaterowie, którzy zostaną z dziećmi na dłużej

Kolejnym atutem tej części, ale i całej serii, są oczywiście bohaterowie. Dzięki temu, że jest ich tak wielu, każdy czytelnik może znaleźć jakiś wspólny element ze swoją własną, prywatną sytuacją.

Mamy więc w Dolinie Tumilu np. rodzinę patchworkową, babcię opiekującą się wnuczką, ale też dziadka z wnukami na wakacjach czy mamę wychowującą dzieci bez taty. W tym oczywiście szeroki przekrój różnych osobowości, potrzeb, obaw czy emocji.

Oczywiście wszystkie historie w Lato w Dolinie Tumilu mają wspólny, szczęśliwy finał. Dzięki przezorności jednego z bohaterów, mieszkańcy doliny mogą rozluźnić się w Wesołym Miasteczku, inaugurując czas spędzony na wakacjach.

Dlaczego warto sięgnąć po serię o Dolinie Tumilu?

Książka pozwala dzieciom kierować uwagę na konkretne wątki, uczy czytania i słuchania ze zrozumieniem. Dzięki niej można spróbować pojąć społeczność jako całość, która składa się z wielu różniących się od siebie elementów.

Lato w Dolinie Tumilu, jak i jej poprzedniczki, to lektury wypełnione praktyczną wiedzą, ale też emocjami, pozwalającymi lepiej rozumieć siebie oraz innych. Książki będą odpowiednie dla dzieci w różnym wieku, nawet powyżej 3 roku życia.

Lato w Dolinie Tumilu dostępne tylko na stronie wydawnictwa: https://tumilu.pl/collections/kokolinda/products/lato-w-dolinie-tumilu
Linki do pakietu w promocyjnej cenie: https://tumilu.pl/collections/kokolinda/products/rok-w-dolinie-tumilu-pakiet

Poprzedni wpis
Tappi. O miękkiej kanapie, wielkich czarach i słoikach z dżemem – recenzja
Następny wpis
Tina. Dzień z tatą – recenzja książki dla dzieci oraz rodziców
Tags: +3, +4, +5, +6, +7, +8, +9, 2024, aktywności, bezpieczeństwo, blog książkowy, emocje, Ewa Dahlig, kod QR, książka kartonowa, książka z zadaniami, książki aktywnościowe dla dzieci, książki dla dzieci, lato, Lato w Dolinie Tumilu, Marta Dahlig, pociąg, podróżowanie z dzieckiem, pory roku, recenzje książek, Rok w Dolinie Tumilu, samodzielność, Tumilu, wakacje, Wydawnictwo Tumilu, wyszukiwanka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja