Dzik Dzikus – recenzja

Tytuł: ,,Dzik Dzikus”

Autor: Krzysztof Łapiński

Ilustracje: Marta Kurczewska

Wydawnictwo: Agora

Rok wydania: 2020

Objętość:  więcej niż sto 

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją ,

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Las Kabacki to jedno z bardzo przyjemnych miejsc niedaleko Warszawy, w którym można miło spędzić czas na świeżym powietrzu. Znajduje się on w połowie drogi do Piaseczna, w bliskim sąsiedztwie dzielnicy Kabaty. 

 

Kto by pomyślał, że właśnie tam wydarzy się pełna magii, bajkowa historia, której bohaterem jest dzik i pewna tajemnicza postać?

 

 

 

,,Dzik Dzikus” to bajka Krzysztofa Łapińskiego z pięknymi ilustracjami Marty Kurczewskiej. Czytelnicy odnajdą w niej nie tylko zachwyt nad przyrodą, ale także mądre treści dotyczące życia w społeczeństwie.

 

Głównym bohaterem opowiastki jest Dzik Dzikus. Prowadzi on beztroskie życie i wraz ze swoim stadem przemierza Las Kabacki. Ma wielu przyjaciół i jednego najlepszego – zająca. Pewnego dnia jednak w lesie pojawia się nowy przybysz. Wykorzystując słabości bohaterów, wprowadza zamęt i planuje intrygę. 

 

To postać, która choć jest fantastyczna, pełni także ważną metaforyczną rolę. W zasadzie w życiu każdego dziecka może być nią rówieśnik lub przypadkowo spotkana osoba. Ktoś, kto będzie miał złe intencje i komu będzie zależało, żeby unieszczęśliwić swoją ofiarę.

 

,,Dzik Dzikus” uczy, co należy zrobić w sytuacji, kiedy taką osobę się spotka – w jaki sposób bronić się przed istotami, które triumfują na myśl o smutku innych. Narracja zwraca też uwagę jak ważne jest, żeby samemu nie stać się kimś pozbawionym empatii. 

 

 

 

To książka, z której można dowiedzieć się wielu ciekawostek przyrodniczych. Ze względu na to, że głównym bohaterem jest dzik, autor dzieli się z najmłodszymi czytelnikami na przykład faktem, że maluchy są najpierw w paski, zanim ich szczecina stanie się jednobarwna. Wyjaśnia także znaczenie takich słów jak buchtowanie czy żerowanie. Mówi jak ważna jest rola dzików w lesie i jakie są ich popularne zachowania.

 

Co ciekawe, w książce można także przeczytać o pewnej bardzo interesującej historii, która w 1996 roku wydarzyła się naprawdę! Sama nigdy wcześniej o niej nie słyszałam i zostałam miło zaskoczona.

 

,,Dzik Dzikus” wiele zyskuje również dzięki ilustracjom. W książce odnajdujemy dużo obrazków, których ciepła kolorystyka i mieszany styl nadają opowieści kolejny wymiar. 

 

Z ,,Dzikiem Dzikusem” wybierzecie się nie tylko do lasu pełnego wspaniałych bohaterów, ale także poznacie mądrą opowieść, której przesłanie śmiało może stać się inspiracją w codziennym życiu!

 

Polecam tę książkę dzieciom powyżej 4 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://kulturalnysklep.pl/product-pol-98888-Dzik-Dzikus.html

 

 

 

Poprzedni wpis
Donżon: Wydanie zbiorcze 2 – recenzja komiksu
Następny wpis
Dzika książka o dzikach i o ich kuzynach – recenzja
Tags: +4, +5, +6, +7, +8, +9, 2020, Agora, blog książkowy, dzik, Dzik Dzikus, dziki, empatia, Krzysztof Łapiński, książki dla dzieci, Las Kabacki, lasy, Marta Kurczewska, przyroda, recenzje książek, troll, Wydawnictwo Agora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja