Lis i skrzat – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Lis i skrzat
Autorka: Astrid Lindgren
Ilustracje: Eva Eriksson
Tłumaczenie: Anna Węgleńska
Wydawnictwo: Zakamarki
Rok wydania: 2022

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Kiedy zapada noc i wszyscy albo pozostają w domu, albo szykują się do snu – na zewnątrz zostaje tylko bardzo, bardzo stary skrzat, który ma oko na gospodarstwo. Być może pamiętacie go już z poprzedniej książki Wydawnictwa Zakamarki – ,,Skrzat nie śpi”. Teraz powraca w nowym opowiadaniu, choć sięgającym korzeniami zamierzchłych czasów.

Skąd wziął się skrzat?

Historię tego skrzata można poznać ze stopki redakcyjnej umieszczonej w książce ,,Lis i skrzat”. Jej autorką jest bardzo znana i lubiana Astrid Lindgren, słynąca przede wszystkim z takich klasyków jak ,,Dzieci z Bullerbyn”, ,Pippi” czy ,,Ronja, córka zbójnika”. 

Tekst do ,,Lis i skrzat” powstał pierwotnie w 1965 roku, na podstawie słynnego w Szwecji wiersza Karla-Erika Forsslunda z przełomu XIX i XX wieku. Książka ukazała się najpierw w Niemczech z ilustracjami Haralda Wiberga, a dopiero 50 lat temu wydano ją w Szwecji w oprawie graficznej, którą znamy z publikacji Wydawnictwa Zakamarki. 

O lisie, który skradał się do kurnika

Głównym bohaterem książki nie jest jednak skrzat, jak mogłoby się początkowo wydawać, ale lis o imieniu Mikael. To zupełnie zwyczajny lisi lis, który zamieszkuje norę na polanie w środku lasu i jest bardzo głodny. Wiedziony nosem oraz zwierzęcym instynktem, postanawia przemknąć się do zagrody, gdzie liczy na smaczny posiłek.

Mikael skrada się ostrożnie, bo pragnie pozostać niezauważony. W pewnym momencie traci jednak uwagę i staje się celem bystrych, ale bardzo starych oczu. Pełen nadziei lis zmierza jednak do kurnika. Czy uda mu się upolować kurę i zaspokoić głód?

Łącznik między lisem a człowiekiem

,,Lis i skrzat” to poetycka opowiastka, podczas której cały czas towarzyszymy rudemu bohaterowi. Możemy obserwować świat z jego perspektywy – świat ludzi, który z punktu widzenia lisa wydaje się momentami bardzo odległy. Choć w domu bawią się dzieci (i w ich przebraniach można odnaleźć kultowych bohaterów z bajek, jak np. Spidermana, Królewnę Śnieżkę czy Pippi), jest ubrana choinka, a przed wejściem stoją bałwany – tak dla Mikaela to wszystko jest nieważne.

Zwierzak kieruje się po prostu głodem. W tej historii jednak jest ktoś, kto staje się swego rodzaju łącznikiem. Mądry bohater znajdujący rozwiązanie w każdej sytuacji. Ktoś pełen empatii oraz zrozumienia.

Nauka dzielenia się

Książka ,,Lis i skrzat” to opowieść o dzieleniu się i wyrozumiałości. Ciepła opowiastka w zimowej scenerii. Może nie wywróci Waszego światopoglądu do góry nogami, nie wciągnie w dynamiczną fabułą czy nie wywoła potoku łez. A jednak to pozycja przyjemna, rozgrzewająca i w sam raz do czytania tuż przed snem.

Polecam ją dzieciom powyżej 4 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.zakamarki.pl/produkt/lis-i-skrzat/


Poprzedni wpis
Opowieści pełne emocji – recenzja patronatu
Następny wpis
Ekonomia: odkrywam, rozumiem, działam – recenzja
Tags: +4, +5, +6, +7, +8, +9, 2022, Anna Węgleńska, Astrid Lindgren, blog książkowy, Boże Narodzenie, dzielenie się, empatia, Eva Eriksson, jak się dzielić, książki dla dzieci, książki na święta, lis, Lis i skrzat, recenzent książek, recenzje książek, skrzat, Wydawnictwo Zakamarki, Zakamarki

1 komentarz. Zostaw komentarz

  • […] Głównym i zarazem tytułowym bohaterem jest Krasnalek, wspomniany już strażnik lasu. Mieszka w Świętym Drzewie w niewielkim domku otulonym korzeniami. Krasnalek przyjaźni się z leśnymi istotami, a w pewnym momencie wyrusza nawet na przygodę, w odwiedziny do swojego dalekiego kuzyna Skrzata (jest to także piękne nawiązanie do klasyki literatury dziecięcej – bajki Astrid Lindgren pod tytułem ,,Lis i skrzat”). […]

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja