Ekonomia: odkrywam, rozumiem, działam – recenzja

Tytuł: Ekonomia: odkrywam, rozumiem, działam
Autorka: Liviana Poropat
Ilustracje: Stefano Tognetti, Lorena Canottiere
Tłumaczenie: Agnieszka Stefańczyk
Wydawnictwo: Levyz
Rok wydania: 2022

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Ostatnia recenzja książki, która poświęcona była ekonomicznym kwestiom dla najmłodszych, spotkała się z bardzo dużym entuzjazmem. Po ,,Co robić, aby mieć dużo pieniędzy” postanowiłam więc pójść za ciosem i opowiedzieć o kolejnej, tematycznej nowości Wydawnictwa Levyz.

Test z ekonomii

,,Ekonomia: odkrywam, rozumiem, działam” należy do serii uświadamiających książek popularnonaukowych, które wpisują się w styl edutainmentu (czyli edukacji i rozrywki zarazem). Inną pozycją będącą również częścią tego cyklu jest ,,Archeokids. Kreatywny podręcznik młodego archeologa” – o którym opowiem już wkrótce.

Autorką ,,Ekonomii” jest Liviana Poropat, która pracowała swego czasu jako doradczyni Organizacji do Spraw Współpracy i Rozwoju Ekonomicznego oraz była wykładowczynią ekonomii na Uniwersytecie w Trieście. Jest więc odpowiednią osobą do przekazania bogatej wiedzy młodym odbiorcom w bardzo interesujący sposób. Prawdopodobnie jej dydaktyczne doświadczenie skłoniło ją także do przeprowadzenia już na samym początku książki krótkiego tekstu, dzięki któremu każdy może zdać sobie sprawę jak dużo (lub wręcz przeciwnie!) wie o ekonomii. 

Czym jest ekonomia?

,,Ekonomia: odkrywam, rozumiem, działam” składa się z pięciu głównych rozdziałów:

 • pieniądze,
 • banki,
 • popyt i podaż,
 • przedsiębiorstwa,
 • handel.

Z kolei te działy podzielone są na pomniejsze tematy i zagadnienia, które często rozpoczynają się od historycznych anegdot. Pierwszą, tą bardzo istotną jest chociażby wytłumaczenie terminu ekonomia oraz próba ujęcia jej na przestrzeni czasów.

Na rozkładówkach nie brakuje również wielu bezpośrednich nawiązań do młodych odbiorców. Autorka przy okazji banków opisuje konta bankowe dedykowane niepełnoletnim, a charakteryzując czeki – namawia na stworzenie próbnego, własnego blankietu czeków.

Jak stworzyć swoje pierwsze CV?

No właśnie, warto bowiem wspomnieć, że ,,Ekonomia” to książka wypełniona nie tylko ciekawostkami czy krótkimi biografami ważnych osób. W tej pozycji można znaleźć masę poleceń i zadań, zachęcających do aktywności samodzielnych lub w grupie.

Celem niektórych jest tylko utrwalenie nowej wiedzy, ale inne można wykorzystać całkiem praktycznie! Przykładem będzie pomocne polecenie ze stworzenia swojego pierwszego CV, rozpisanie tygodniowego budżetu czy zorganizowanie wyprzedaży garażowej w celu pozyskania nowych środków. 

Odpowiedź na Black Week

Przy okazji trwającego właśnie Black Weeku, nomen omen, na wagę złota może okazać się również przydatny, stworzony przez autorkę Dekalog Odpowiedzialnego Konsumenta. Według niego warto:

 • Kupować rozsądnie.
 • Kupować lekko.
 • Kupować rzeczy trwałe.
 • Kupować prosto.
 • Kupować lokalnie.
 • Kupować zdrowo.
 • Kupować sprawiedliwie.
 • Kupować rozważnie.
 • Kupować szczerze.
 • Inwestować mądrze.

Co dokładnie kryje się pod tymi hasłami – znajdziecie oczywiście w książce ,,Ekonomia: odkrywam, rozumiem, działam”, czyli w bogatym źródle niezbędnej do przetrwania w dzisiejszych czasach wiedzy. Polecam ją wszystkim już powyżej 8 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://levyz.pl/shop/przedsprzedaz-ekonomia-odkrywam-rozumiem-dzialam/


Poprzedni wpis
Lis i skrzat – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Zima w Dolinie Tumilu – recenzja czytanki i wyszukiwanki
Tags: +10, +11, +12, +13, +8, +9, 2022, Agnieszka Stefańczyk, aktywności, banki, blog książkowy, edutainment, ekonomia, ekonomia dla dzieci, Ekonomia: odkrywam rozumiem działam, handel, książki dla dzieci, książki z zadaniami, Levyz, Liviana Poropat, Lorena Canottiere, pieniądze, podaż, popyt, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, Stefano Tognetti, Wydawnictwo Levyz, zadania

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja