Świąteczne opowieści Krasnalka – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Świąteczne opowieści Krasnalka
Autorka: Bernadetta Borodziuk
Ilustracje: Marcin Minor
Wydawnictwo: Natuli
Rok wydania: 2023

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Ten, kto choć raz wędrował po lesie zimą, ten dobrze wie, jaką można zastać tam ciszę i spokój. A jeżeli jeszcze pieczę nad dobrobytem lasu i jego mieszkańców sprawuje niewielki wzrostem strażnik – trudno o przyjemniejsze miejsce, niż te w cieniu rozłożystych, starych drzew.

Krasnalek i jego przygody 

,,Świąteczne opowieści Krasnalka” to pięknie wydana książka Bernadetty Borodziuk z ilustracjami Marcina Minora. Jest ona zbiorem 13 opowiadań, które rozpoczynają się na początku zimy i mają finał w samym środku czasu Świąt. Pozycja posiada płócienny grzbiet z tytułem tłoczonym złotą folią. Została ładnie złożona, przywołując w pamięci klasyczne bajki, które pewnie wielu rodziców kojarzy ze swojego dzieciństwa z przełomu wieków.

Głównym i zarazem tytułowym bohaterem jest Krasnalek, wspomniany już strażnik lasu. Mieszka w Świętym Drzewie w niewielkim domku otulonym korzeniami. Krasnalek przyjaźni się z leśnymi istotami, a w pewnym momencie wyrusza nawet na przygodę, w odwiedziny do swojego dalekiego kuzyna Skrzata (jest to także piękne nawiązanie do klasyki literatury dziecięcej – bajki Astrid Lindgren pod tytułem ,,Lis i skrzat”).

Gorący napój w mroźny dzień

Fabuła toczy się powoli i niespiesznie. Autorka umiejętnie maluje przed czytelnikami obraz zimowego lasu, wywołując poczucie bezpieczeństwa oraz beztroskę. Opisuje akcje za pośrednictwem naszywanej na palto łatki lub oczekiwania na zimę. 

Małe elementy tworzą ,,Świąteczne opowieści Krasnalka”. Urocze jest, kiedy bohater cieszy się z drobnych rzeczy; takich jak skrzący się pod stopami śnieg czy herbata z kwiatów rumianku. Wydaje się to wszystko być nam na wyciągnięcie ręki – każdy może przecież cieszyć się gorącym napojem w mroźny dzień oraz spokojem, we własnym, ciepłym domu. W ten sposób łatwo utożsamić się z Krasnalkiem, zaprzyjaźnić z nim i pokochać.

Książka świąteczna dla dzieci

Przyjaciele Krasnalka – Pan Gil, Pająk Szczerbatek, Pani Mysz czy też myszątka pojawiają się na chwilę. Także po to, aby zaznaczyć jak zżyta i wspierająca jest ta społeczność. Sam Krasnalek to wzór do naśladowania pod względem empatii oraz sympatii. Doskonale rozumie potrzeby innych, jest pomocny, ale także konfrontuje swój strach, choć sama, przytoczona przez autorkę sytuacja, nie jest żadną miarą trudna.

,,Świąteczne opowieści Krasnalka” oferują bowiem to, co najcenniejsze w książkach na tę porę roku: zimową magię, ukojenie, ponadczasowe opowieści, zachwyt i treści bliskościowe.

Zaglądając do tej pozycji, może poczuć się nieco jak to dziecko z historii, które zagląda przez okno do domku Krasnalka. Może to nasze oko narysował Marcin Minor na swojej pięknej ilustracji? Mamy szansę podpatrywać życie Krasnalka, jednocześnie zostając jego przyjaciółmi. Wystarczy szczypta życzliwości, żeby nie tylko uwierzyć w magię świąt, ale i przekonać się o jej właściwościach.

Polecam ,,Świąteczne opowieści Krasnalka” wszystkim powyżej 4 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://natuli.pl/pl/p/Swiateczne-opowiesci-Krasnalka/27000


Poprzedni wpis
Królowa w jaskini – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Jesienne nowości od wydawnictwa Zysk i S-ka
Tags: +4, +5, +6, +7, +8, +9, 2023, Bernadetta Borodziuk, bliskość, blog książkowy, Boże Narodzenie, kranalek, krasnoludek, książka na prezent, książki dla dzieci, książki świąteczne dla dzieci, Marcin Minor, Natuli, poczucie bezpieczeństwa, spokój, Świąteczne opowieści Krasnalka, święta, Wydawnictwo Natuli, zbiór opowiadań, życzliwość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja