Królowa w jaskini – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Królowa w jaskini
Autorka: Júlia Sardà
Ilustracje: Júlia Sardà
Tłumaczenie: Anna Dzierzgowska
Wydawnictwo: Tako
Rok wydania: 2023

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Gdyby nie dziecięca ciekawość, prawdopodobnie ciągle leżelibyśmy jeszcze w małych łóżeczkach ze szczebelkami i bezrefleksyjnie patrzylibyśmy w sufit. Jednak dzięki ciekawości dźwięków, zapachów, kolorów – najpierw podnosimy swoje maleńkie główki, następnie podnosimy się z kolan i wyciągamy szyjki, żeby dostrzec to, co wcześniej było poza zasięgiem naszego wzroku.

Na spotkanie ze snem

,,Królowa w jaskini” to baśniowa opowieść Julii Sardy. Być może kojarzycie już ją z ilustracji do książki ,,Zmiataj”. Tym razem jednak artystka opracowała zarówno obrazy jak i tekst, zabierając czytelników do świata niezwykłej wyobraźni oraz inspirującej historii.

Głównym bohaterkami bajki są trzy siostry: Franka, Karmela i Tomka. Najstarszej z nich, czyli France przyśnił się sen. Był on na tyle niezwykły, że dziewczynka nie była w stanie myśleć o niczym innym. Razem z siostrami postanowiła wyruszyć więc do miejsca, które Franka zapamiętała z tej nocnej zwidy. 

Odkrywanie samego siebie

Moglibyśmy odbierać ,,Królową w jaskini” jeden do jednego, czyli przyjmować wszystko, o czym pisze autorka, jako tekst, który nie ma drugiego dna. Wystarczy jednak spojrzeć na wielobarwne i pełne detali ilustracje, żeby przekonać się, że książka ma do powiedzenia znacznie więcej, niż tylko to, co widać na pierwszy rzut oka.

,,Królowa w jaskini” jest nie tylko historią o dziecięcej ciekawości, o czym wspominałam na samym początku tej recenzji. To przede wszystkim opowiastka o odkrywaniu samego siebie – dorastaniu, podejmowaniu ryzyka i przezwyciężaniu strachu. Kiedy odkrywamy bardziej dziką, niezależną stronę własnego ,,ja”, czujemy wolność i chcemy, żeby nie obowiązywały nas żadne zasady.

Droga z punktu widzenia mrówki

Trzy siostry wychodzą z domu na spotkanie z tytułową królową. Nie wiedzą, kim ona będzie i czego mogą się spodziewać po drodze. Widać wyraźnie, że dwie najmłodsze pełne są niepewności. Boją się mijanych dziwów i niepewnie podążają za Franką. 

A kogo mijają po drodze? Przede wszystkim autorka oparła się tutaj na motywie słynnym z ,,Alicji w Krainie Czarów”. Dziewczynki zmniejszyły się, dzięki czemu w trakcie podróży mogą odwiedzać labirynty mrowiska, a nawet być na pogrzebie Matki Szczurzego Klanu. Leśne żyjątka zostały wyposażone w ludzkie cechy, z kolei sąsiadki otrzymały wygląd szkaradnych wiedźm.

Dla kogo jest ta książka?

Julia Sarda popisuje się w ,,Królowej w jaskini” niezwykłą wyobraźnią – jednocześnie dając do zrozumienia, że wyobraźnia to także domena dzieci. Sposób, w jaki widzą one świat sprawia, że każda opowieść może być niezapomniana i magiczna.

,,Królowa jaskini” to bardzo oryginalna oraz nietuzinkowa książka, która pomoże najmłodszym zrozumieć czym jest niezależność oraz dlaczego w końcu przychodzi czas na przełamanie strachu i ruszenie własną drogą samodzielności. Co więcej, zabawny twist na końcu oraz radość z powrotu do domu sprawiają, że pozycja buduje wokół siebie aurę poczucia bezpieczeństwa.

,,Królowa jaskini” to książka odpowiednia dla odbiorców już powyżej 4 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://tako.biz.pl/p,1049,krolowa-w-jaskini.html 


Poprzedni wpis
Czarownica Ula i wielka dynia – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Świąteczne opowieści Krasnalka – recenzja książki dla dzieci
Tags: +5, +6, +7, +8, +9, 2023, Anna Dzierzgowska, baśń, blog książkowy, dorastania, dziecięca ciekawość, Julia Sarda, Królowa w jaskini, książki dla dzieci, odkrywanie samego siebie, odwaga, podejmowanie ryzyka, przezwyciężanie strachu, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek dla dzieci, sen, strach, Tako, Trzy siostry, wolność, Wydawnictwo Tako, wyobraźnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja