Bercia i Orson – recenzja

Tytuł: Bercia i Orson

Autor: Tomasz Samojlik

Ilustracje: Elżbieta Wasiuczyńska

Wydawnictwo: Agora dla dzieci

Rok wydania: 2021

Objętość: więcej niż sto 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Poznańskie Zoo podało ostatnio do informacji, że niedźwiedź Baloo właśnie zapadł w sen zimowy – po raz drugi w swoim życiu, odkąd został odratowany z obwoźnego cyrku. Tomasz Samojlik w swojej najnowszej książce przedstawia opowieść o niedźwiedziach żyjących na wolności, na które także jednak czeka wiele niebezpieczeństw ze strony człowieka.

 

,,Bercia i Orson” są kolejną pozycją dla młodych czytelników, należącą do serii ,,Zwierzaki” Wydawnictwa Agora. W ramach tego cyklu mogliśmy już przeczytać m.in. ,,Ambarasa oraz ,,Tarmosię (tego samego autora), a także ,,Dzika Dzikusa  Krzysztofa Łapińskiego (klikając na tytuł, przeniesiecie się bezpośrednio do recenzji). 

 

(,,Ambaras” akurat wypożyczony :))

 

 

Ja jestem wielką fanką uświadamiających i zarazem fabularnych książek o niedźwiedziach dla dzieci. Jedną z moich ulubionych jest pozycja niemal sprzed czterech lat, jednak bardzo zbliżona tematycznie do ostatniej nowości Tomasza Samojlika, czyli ,,Kuba Niedźwiedź. Historia z gawry.

 

W ,,Berci i Orsonie” głównymi bohaterami są w zasadzie niedźwiedziątka. Rodzeństwo wraz z mamą poszukują nowego miejsca na swój dom. Starają się unikać zapachu człowieka i niemal bez wytchnienia przemierzają las. Maluchy są jednak jeszcze zbyt słabe na długie wędrówki, dlatego w końcu ich mama zarządza odpoczynek. Kiedy sama zmęczona zasypia, niedźwiadki postanawiają ,,na własną łapę” eksplorować okolicę.

 

Książka przedstawia nam wiele punktów widzenia, które są bardzo istotne dla fabuły. Akcję poznajemy z punktu widzenia mamy niedźwiedzicy, jej dzieci, ale także miejscowego listonosza, dzika, jelenia, a nawet… pesymistycznego kruka w stylu Edgara Allana Poe (a jakże!).

 

Głównym tematem ,,Berci i Orsona” jest koegzystencja człowieka i niedźwiedzia na niewielkim obszarze. Wielu ludzi uważa, że życie w niedalekiej odległości od dzikiego zwierzęcia nie jest możliwe. Ze względu jednak na coraz bardziej pomniejszające się obszary lasów – musimy nauczyć się funkcjonować w zgodzie z niedźwiedziami, wilkami czy dzikami. Mają one takie samo prawo korzystać z przestrzeni, odżywiać się i żyć jak my.

 

Narracja w książce pokazuje, że jest wiele sposób na to, aby taka koegzystencja przebiegała spokojnie i bez niebezpiecznych sytuacji. Trzymając się zasad i postępując rozsądnie, jesteśmy w stanie sprawić, że świat będzie dużo lepszy.

 

Poza tym, ,,Bercia i Orson” to książka wzruszająca, wciągająca w wir przygody i niezwykle satysfakcjonująca. Popatrzcie sami na te piękne ilustracje Eli Wasiuczyńskiej!

 

 

 

Jeżeli poszukujecie ciekawej lektury na zimowe wieczory – nie wahajcie się po nią sięgnąć! Pozycja będzie odpowiednia dla dzieci powyżej 7 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://kulturalnysklep.pl/product-pol-99195-Bercia-i-Orson.html

 

 

Poprzedni wpis
Drzewo rodowe naszej rodziny – recenzja
Następny wpis
Zimowe opowieści na Boże Narodzenie – recenzja
Tags: +10, +11, +12, +13, +7, +8, +9, 2021, Agora, Agora dla dzieci, Bercia i Orson, dzika przyroda, Elżbieta Wasiuczyńska, książki dla dzieci, książki przyrodnicze dla dzieci, natura, niedźwiedź, niedźwiedzie, niedźwiedzie dla dzieci, polska natura, przyroda, recenzje książek, Tomasz Samojlik, Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo Agora dla dzieci, zwierzaki

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja