Bercia i Orson – recenzja

Tytuł: Bercia i Orson

Autor: Tomasz Samojlik

Ilustracje: Elżbieta Wasiuczyńska

Wydawnictwo: Agora dla dzieci

Rok wydania: 2021

Objętość: więcej niż sto 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Poznańskie Zoo podało ostatnio do informacji, że niedźwiedź Baloo właśnie zapadł w sen zimowy – po raz drugi w swoim życiu, odkąd został odratowany z obwoźnego cyrku. Tomasz Samojlik w swojej najnowszej książce przedstawia opowieść o niedźwiedziach żyjących na wolności, na które także jednak czeka wiele niebezpieczeństw ze strony człowieka.

 

,,Bercia i Orson” są kolejną pozycją dla młodych czytelników, należącą do serii ,,Zwierzaki” Wydawnictwa Agora. W ramach tego cyklu mogliśmy już przeczytać m.in. ,,Ambarasa oraz ,,Tarmosię (tego samego autora), a także ,,Dzika Dzikusa  Krzysztofa Łapińskiego (klikając na tytuł, przeniesiecie się bezpośrednio do recenzji). 

 

(,,Ambaras” akurat wypożyczony :))

 

 

Ja jestem wielką fanką uświadamiających i zarazem fabularnych książek o niedźwiedziach dla dzieci. Jedną z moich ulubionych jest pozycja niemal sprzed czterech lat, jednak bardzo zbliżona tematycznie do ostatniej nowości Tomasza Samojlika, czyli ,,Kuba Niedźwiedź. Historia z gawry.

 

W ,,Berci i Orsonie” głównymi bohaterami są w zasadzie niedźwiedziątka. Rodzeństwo wraz z mamą poszukują nowego miejsca na swój dom. Starają się unikać zapachu człowieka i niemal bez wytchnienia przemierzają las. Maluchy są jednak jeszcze zbyt słabe na długie wędrówki, dlatego w końcu ich mama zarządza odpoczynek. Kiedy sama zmęczona zasypia, niedźwiadki postanawiają ,,na własną łapę” eksplorować okolicę.

 

Książka przedstawia nam wiele punktów widzenia, które są bardzo istotne dla fabuły. Akcję poznajemy z punktu widzenia mamy niedźwiedzicy, jej dzieci, ale także miejscowego listonosza, dzika, jelenia, a nawet… pesymistycznego kruka w stylu Edgara Allana Poe (a jakże!).

 

Głównym tematem ,,Berci i Orsona” jest koegzystencja człowieka i niedźwiedzia na niewielkim obszarze. Wielu ludzi uważa, że życie w niedalekiej odległości od dzikiego zwierzęcia nie jest możliwe. Ze względu jednak na coraz bardziej pomniejszające się obszary lasów – musimy nauczyć się funkcjonować w zgodzie z niedźwiedziami, wilkami czy dzikami. Mają one takie samo prawo korzystać z przestrzeni, odżywiać się i żyć jak my.

 

Narracja w książce pokazuje, że jest wiele sposób na to, aby taka koegzystencja przebiegała spokojnie i bez niebezpiecznych sytuacji. Trzymając się zasad i postępując rozsądnie, jesteśmy w stanie sprawić, że świat będzie dużo lepszy.

 

Poza tym, ,,Bercia i Orson” to książka wzruszająca, wciągająca w wir przygody i niezwykle satysfakcjonująca. Popatrzcie sami na te piękne ilustracje Eli Wasiuczyńskiej!

 

 

 

Jeżeli poszukujecie ciekawej lektury na zimowe wieczory – nie wahajcie się po nią sięgnąć! Pozycja będzie odpowiednia dla dzieci powyżej 7 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://kulturalnysklep.pl/product-pol-99195-Bercia-i-Orson.html

 

 

Poprzedni wpis
Drzewo rodowe naszej rodziny – recenzja
Następny wpis
Zimowe opowieści na Boże Narodzenie – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja