fbpx

Ambaras – recenzja

Ambaras – recenzja

Tytuł: ,,Ambaras”

Autor: Tomasz Samojlik

Ilustracje: Elżbieta Wasiuczyńska

Wydawnictwo: Agora

Rok wydania: 2018

Objętość: więcej niż sto 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Każde dziecko w pewnym momencie zaczyna pasjonować się światem zwierząt. Często kończy się tylko na zwykłym zainteresowaniu, innym razem przeradza się to w prawdziwą fascynację.

 

,,Ambaras” Tomasza Samojlika jest książką, która za pomocą opowiadania przemyca zwyczaje i zachowania wilków oraz pozostałych leśnych zwierząt. To historia o małym wilczku, który miał niezwykły talent – rozumiał mowę oraz intencję ludzi.

 

 

 

 

To książka, która dzięki zabiegowi przypisania zwierzętom ludzkich emocji, w dalszym ciągu podkreśla ich zwierzęcość, ale jednocześnie ułatwia ich rozumienie dzieciom. Nie udaje, że wilki to ludzie w futrze, ale tłumaczy wilczą mowę na tę, którą jesteśmy w stanie zrozumieć.

 

Książka pierwszy raz została wydana w 2012 roku przez WWF Polska. Tym razem można ją dostać w pięknym wydaniu, z malarskimi ilustracjami Elżbiety Wasiuczyńskiej.

 

,,Las spowijała najgłębsza nocna czerń, kiedy w wilczej norze ukrytej głęboko pod ziemią przyszło na świat troje szczeniąt.”

 

Tak rozpoczyna się historia młodego wilczka Ambarasa, który dość znacznie różnił się od swoich braci. Nie był ani okazem zdrowia, daleko mu było do siły jaką prezentował Mocny, czy szybkości, jaką mógł popisać się Chyży.

Jego dziadek, stary wilk z siwiejącą sierścią, czuł jednak, że wyrośnie z niego wyjątkowe zwierzę. Dla niego wyjątkowość nie była współmierna z tężyzną czy warunkami fizycznymi, ale wiązała się z czymś znacznie więcej.

 

Ambaras bardzo szybko znalazł sobie przyjaciół, z którymi raczej nie przyjaźnią się wilki. Zyskał sobie przychylność mieszkańców lasu i nie tylko. Wykazał się odwagą, mimo że nie był w stanie używać nawet swojego nosa.

 

 

 

 

 

 

 

Ta książka pełna jest wartościowych ciekawostek na temat życia zwierząt. Pokazuje wilczy punkt widzenia, co może rozwijać w młodych czytelnikach empatię. Ma wzruszające zakończenie oraz bardzo mądre przesłanie.

 

Bardzo ją polecam dla dzieci od 7-ego roku życia.

 

Link do strony wydawnictwa: http://wydawnictwoagora.pl/nowa-ksiazka-tomasza-samojlika-ambaras/

 

 

Podziel się
Bajkochłonka

Post a Comment

Przedsprzedaż mojej książki już trwa!

,,Piękna i ponadczasowa opowieść zimowa, która przypomina, że najważniejszymi bohaterami świąt są zawsze dzieci. Historia o wspólnocie, świątecznych tradycjach i wzruszających niespodziankach.

Specjalnie do tej książki powstał model miniaturowej kamienicy, wykonany przez artystę Przemysława Krzemienia."

 

Przedsprzedaż ,,Ulica Siedmiu Mikołajów" trwa tylko do 08.11.2021 roku!

--> HOP na stronę Wydawnictwa Sto Stron <--