Ambaras – recenzja

Tytuł: ,,Ambaras”

Autor: Tomasz Samojlik

Ilustracje: Elżbieta Wasiuczyńska

Wydawnictwo: Agora

Rok wydania: 2018

Objętość: więcej niż sto 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Każde dziecko w pewnym momencie zaczyna pasjonować się światem zwierząt. Często kończy się tylko na zwykłym zainteresowaniu, innym razem przeradza się to w prawdziwą fascynację.

 

,,Ambaras” Tomasza Samojlika jest książką, która za pomocą opowiadania przemyca zwyczaje i zachowania wilków oraz pozostałych leśnych zwierząt. To historia o małym wilczku, który miał niezwykły talent – rozumiał mowę oraz intencję ludzi.

 

 

 

 

To książka, która dzięki zabiegowi przypisania zwierzętom ludzkich emocji, w dalszym ciągu podkreśla ich zwierzęcość, ale jednocześnie ułatwia ich rozumienie dzieciom. Nie udaje, że wilki to ludzie w futrze, ale tłumaczy wilczą mowę na tę, którą jesteśmy w stanie zrozumieć.

 

Książka pierwszy raz została wydana w 2012 roku przez WWF Polska. Tym razem można ją dostać w pięknym wydaniu, z malarskimi ilustracjami Elżbiety Wasiuczyńskiej.

 

,,Las spowijała najgłębsza nocna czerń, kiedy w wilczej norze ukrytej głęboko pod ziemią przyszło na świat troje szczeniąt.”

 

Tak rozpoczyna się historia młodego wilczka Ambarasa, który dość znacznie różnił się od swoich braci. Nie był ani okazem zdrowia, daleko mu było do siły jaką prezentował Mocny, czy szybkości, jaką mógł popisać się Chyży.

Jego dziadek, stary wilk z siwiejącą sierścią, czuł jednak, że wyrośnie z niego wyjątkowe zwierzę. Dla niego wyjątkowość nie była współmierna z tężyzną czy warunkami fizycznymi, ale wiązała się z czymś znacznie więcej.

 

Ambaras bardzo szybko znalazł sobie przyjaciół, z którymi raczej nie przyjaźnią się wilki. Zyskał sobie przychylność mieszkańców lasu i nie tylko. Wykazał się odwagą, mimo że nie był w stanie używać nawet swojego nosa.

 

 

 

 

 

 

 

Ta książka pełna jest wartościowych ciekawostek na temat życia zwierząt. Pokazuje wilczy punkt widzenia, co może rozwijać w młodych czytelnikach empatię. Ma wzruszające zakończenie oraz bardzo mądre przesłanie.

 

Bardzo ją polecam dla dzieci od 7-ego roku życia.

 

Link do strony wydawnictwa: http://wydawnictwoagora.pl/nowa-ksiazka-tomasza-samojlika-ambaras/

 

 

Poprzedni wpis
Warszawiacy – recenzja
Następny wpis
ŚWINKA MALINKA I SŁOŃ LEON – RECENZJA SERII, CZ.2
Tags: +10, +11, +12, +7, +8, +9, 2018, Agora, Ambaras, dzikie zwierzęta, Elżbieta Wasiuczyńska, empatia, książki, las, natura, polowania, polski las, polskie zwierzęta, przyroda, recenzje książek dla dzieci, Tomasz Samojlik, wilk, wilki, WWF, Wydawnictwo Agora, zwierzęta

5 komentarzy. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja