Kurzol. Strach się bać! – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Kurzol. Strach się bać!
Seria: Kurzol
Scenariusz: Boguś Janiszewski
Rysunki: Nikola Kucharska
Wydawnictwo: Agora dla dzieci
Rok wydania: 2023
Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Uważajcie na odkurzacze! Mogą wciągnąć do swoich brzuchów Kurzole, które nie dość, że są przyjaciółmi dzieci, to jeszcze posiadają specjalną klepkę do odbywania podróży do… wnętrza organizmu!

Książka dla dzieci o strachu

Kolejna część fantastycznej książki ,,Kurzol. Gdzie się podział sen?” jest już na półkach księgarni, a od premiery pierwszego tomu nie minął jeszcze rok. To szybkie tempo to zasługa autora Bogusia Janiszewskiego, ilustratorki Nikoli Kucharskiej oraz wydawnictwa Agora dla dzieci.

,,Kurzol. Strach się bać!”, czyli kontynuacja cyklu, tym razem skupia się na naprawdę… starszych rzeczach. Strasznych, bo tych związanych z lękiem i wszystkim, czego się boimy. Nie zostawia jednak czytelnika samemu sobie, a dostarcza wielu inspiracji – po kąpiele z bąbelkami, aż po ćwiczenia z umniejszania.

Jak zmniejszyć lęk?

Wszystko zaczęło się od tego nieszczęsnego odkurzacza. Kurzol wystraszył się go do tego stopnia, że Antek – chłopiec, w którego pokoju i organizmie dzieje się akcja, postanowił coś z tym zrobić. Nie chciał, żeby jego nowy przyjaciel czuł się w ten sposób. 

Tym bardziej, że Kurzol na początku wcale nie chciał się do tego strachu przyznać. Autor książki wyjaśnia jednak, że już sam fakt zdawania sobie sprawy z lęku i tego, co go napędza, może znacznie pomóc w jego… pomniejszaniu. Ilustratorka z kolei bardzo wizualnie przedstawia taką jedną scenę w finale historii.

Kłębek Nerwów i jego niebezpieczna dieta

Antek z Kurzolem wyruszają więc do organizmu. Wędrują przez kilka kluczowych zakamarków, zabawiając dłużej w Centrali, czyli mózgu; ze szczególnym uwzględnieniem ciała migdałowatego. Podczas swojej podróży spotykają ważne postacie: Jerzego Cholesterola, Generała Kortiego (czyli Kortyzol), Adrenalinę, Myśli a także tajemniczego Mistrza.

To właśnie od nich dowiadują się jak radzić sobie ze stresem. Mistrz pokazuje im nawet fantastyczne, lecz dość… straszne w działaniu Błędne Koło Lęku, a także przedstawia im słodki Kłębek Nerwów, który choć wygląda jak uroczy pudel, karmiony strachem – rośnie do niebotycznych rozmiarów! 

Przydatne narzędzia do walki ze stresem

,,Kurzol. Strach się bać!” to jak zwykle w punkt napisana i narysowana książka. Połączenie tekstu z komiksem sprawia, że pochłania się ją szybko oraz z dużym zainteresowaniem. Choć momentami można nieco pogubić się w fabule, a niektóre rozdziały sprawiają wrażenie, jakby ktoś pozbawił ich kilku akapitów tekstu – finalnie chodzi przecież o przeżywanie przygody!

Funkcjonowanie organizmu czy nieco bardziej skomplikowane nazwy jego elementów to tylko wypadkowa, która zagnieżdżając się w pamięci, jest dodatkowym atutem lektury tej serii. Jeżeli więc chciecie zmierzyć się z lękiem i wyposażyć w przydatne narzędzia do walki ze stresem – sięgnijcie po najnowszego ,,Kurzola”! Jestem przekonana, że nie będziecie żałować. Książkę polecam dzieciom powyżej 7 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://agoradladzieci.pl/kurzol-strach-sie-bac/


Poprzedni wpis
Papiernik. Bajki Tygrysa – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Książki z przyszłości – zapowiedzi książkowe cz. 68
Tags: +10, +11, +12, +13, +7, +8, +9, 2023, Agora, Agora dla dzieci, blog książkowy, Boguś Janiszewski, jak poradzić sobie ze strachem u dzieci, komiks, komiksy dla dzieci, książki dla dzieci, kurz, Kurzol, Kurzol. Strach się bać!, lęk, Nikola Kucharska, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, strach, stres, Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo Agora dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja