Detektyw Wróbel i struty dziób – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Detektyw Wróbel i struty dziób
Seria: Detektyw Wróbel
Scenariusz: Adam Wajrak, Tomasz Samojlik
Ilustracje: Tomasz Samojlik
Wydawnictwo: Agora dla dzieci
Rok wydania: 2023

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Jednym z najważniejszych problemów ptaków, na które mamy bezpośredni wpływ, jest niezdrowe, ludzkie jedzenie. Pamiętam jak moja przyszywana babcia już wiele lat temu, lubiła zostawiać ptaszkom stary chleb w parku. To była złota kobieta, ale zupełnie nie rozumiała argumentów, że im to szkodzi. Sama przeżyła obóz podczas II wojny światowej i robiła wszystko, żeby nie marnować jedzenia. Uknułam więc pewną intrygę – zaoferowałam, że sama będę nosić chleb do parku, a w rzeczywistości… wyrzucałam go do śmieci.

Seria komiksowa o Detektywie Wróblu

Kłamanie jest oczywiście ostatecznością, ale w sytuacji, kiedy ona była szczęśliwa, a ptaszki zdrowsze – chyba było warto. Dlaczego jednak o tym piszę?

Komiksowa seria tworzona przez Tomasza Samojlika i Adama Wajraka ,,Detektyw Wróbel” to mistrzostwo, jeżeli mowa o dobrym humorze, wartościowej treści i masie ciekawostek dotyczących pierzastych. Wcześniej ukazała się część ,,Detektyw Wróbel i złamane pióro”, a teraz przyszedł czas na kontynuację: ,,Detektyw Wróbel i struty dziób”.

Wątkiem głównym, który zresztą został już zasygnalizowany w pierwszym tomie, jest jedzenie zalegające w śmietnikach. Okazuje się, że to niezła pożywka nie tylko dla niczego nieświadomych bohaterów miasteczka, ale także kolejny powód dla lokalnych, ptasich gangów, żeby siać postrach i dezinformację.

Śmieciowe praktyki ptaków

Kiedy główny bohater, tytułowy Detektyw Wróbel (lub dla rodziny Domikuś) postanawia rozprawić się z niezdrowym jedzeniem – kolejny raz musi udowodnić swoją odwagę.

Akcja zaprowadzi go na miejscowe wysypisko, gdzie spotka jeszcze więcej przedstawicieli różnych ptasich gatunków – w tym bociana czy parę trzymających wszystko w ryzach kruków. Czy zgodnie z opinią inteligentnych ptaków, którą mają, wykażą się rozsądkiem i… zrezygnują ze swoich śmieciowych praktyk?

Ciekawostki, zdrowe smaczki i jeszcze więcej komiksów

W komiksie ,,Detektyw Wróbel i struty dziób”, tak jak i w poprzedniej części, fabuła przeplatana jest ciekawostkami na temat bohaterów występujących w książce. Znajdziecie tutaj m.in. informacje dotyczące populacji wróbli w Polsce czy w Europie, wiedzę dotyczącą tego czym żywią się bociany oraz jakie kaczki można spotkać w naszym kraju.

Dzięki temu, że akcja książki rozgrywa się w mieście (z pewnymi, małymi wyjątkami), sprzyja to możliwości obserwacji oraz wypatrywania bohaterów ,,Detektywa Wróbla” w bliskim otoczeniu. Po lekturze wyruszcie z dziećmi na spacer, żeby zerkać w niebo i na okoliczne drzewa.

Miłą niespodzianką dla sympatyków komiksów tych twórców, będą ukryte smaczki, nawiązujące do poprzednich serii, takich jak np. ,,Umarły las” czy ,,Ryjówka przeznaczenia”.

,,Detektyw Wróbel i struty dziób” to książka, którą niezwykle polecam każdemu czytelnikowi powyżej 6 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://agoradladzieci.pl/detektyw-wrobel-i-struty-dziob/


Poprzedni wpis
Świąteczna przygoda – personalizowana książka dla dziecka
Następny wpis
Elf z choinki – recenzja książki dla dzieci na Święta
Tags: +10, +11, +12, +6, +7, +8, +9, 2023, Adam Wajrak, Agora, Agora dla dzieci, blog książkowy, ciekawostki, Detektyw Wróbel, Detektyw Wróbel i struty dziób, humor, komiks, komiksy, komiksy dla dzieci, książka popularnonaukowa, miasto, ptaki, recenzent książek, recenzje książek dla dzieci, Tomasz Samojlik, Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo Agora dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja