Ciało. Ty i miliardy Twoich mieszkańców – recenzja

Tytuł: ,,Ciało. Ty i miliardy Twoich mieszkańców

Autor: Jan Paul Schutten

Ilustracje: Floor Rieder

Tłumaczenie: Małgorzata Diederen – Woźniak, Iwona Mączka

Wydawnictwo: Format

Rok wydania: 2019

Objętość:  więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

 

 

Recenzja:

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że jednym z najbardziej fascynujących organizmów, który żyje na Ziemi jest… sam człowiek. Mnogość elementów z których się składa i procesy, które w nim zachodzą przez wiele lat były zagadką nawet dla największych uczonych.

 

Obecnie wiemy o sobie już coraz więcej, ale doskonale zdajemy sobie sprawę, że jeszcze wiele jest do odkrycia przed nami.

 

,,Ciało. Ty i miliardy Twoich mieszkańców” to książka duetu Jana Paula Schuttena oraz Floor Rieder. To także jedna z dwóch pięknie wydanych pozycji naukowych, w skład których wchodzi także ,,Ewolucja. Zagadka życia na ziemi”.

 

Ten ostatni tytuł ukazał się jako pierwszy i zgarnął mnóstwo prestiżowych nagród, m. in. Gouden Tulp 2014 (za najlepszą książkę popularnonaukową), Gouden Penseel 2014 (za najlepiej zilustrowaną książkę dla dzieci) czy chociażby Nienke van Hichtumprijs (nagrodę przyznawaną co dwa lata za najlepszą książkę dla dzieci od lat 13).

 

 

 

 

W ,,Ciało. Ty i miliardy Twoich mieszkańców” autorzy starali się przekazać wartościową i trudną wiedzę dotyczącą anatomii, biologii, często także chemii czy fizyki, ale w sposób przystępny i zrozumiały dla dzieci.

 

Przede wszystkim Jan Pau Schutten przy komponowaniu tekstów unikał trudnej terminologii, ale nie zrezygnował z niezbędnego nazewnictwa. W opisach zastosował wiele porównań, które znacznie ułatwiają zrozumienie wielu dziejących się w człowieku mechanizmów.

 

W ,,Ciało. Ty i miliardy Twoich mieszkańców” przeczytałam chyba najzabawniejszy opis poczęcia, jaki mógł zostać napisany! Jestem przekonana, że po lekturze takiej relacji nie sposób o niej zapomnieć na długi czas.

 

Co prawda w książce można także natknąć się na fragmenty dość obrzydliwe jak choćby te z rozdziału ,,W środku nocy na cmentarzu”, w których przytacza się działania Andreasa van Wesele, który kradł nieboszczyków i przeprowadzał na nich nielegalne sekcje zwłok.

Jednak nie da się ukryć, że te działające na wyobraźnie opisy – raz, że są niezwykle ciekawe, a dwa,  to także za ich pomocą można dowiedzieć się wielu interesujących faktów.

 

 

 

 

 

Na każdym kroku autorzy starają się udowodnić czytelnikowi, jak bardzo człowiek jest niezwykły. Robią to przytaczając ciekawostki, ale także… żartując. Niezwykle rozbawiła mnie rycina ewolucji mózgu, na której pokazana została jego wielkość w zależności od gatunku. Człowiek ze swoją dużą głową wcale nie był na ostatnim zaszczytnym miejscu 😉

 

Warto wspomnieć, że ilustracje Floor Rieder do tej książki to nie tylko umiejętnie odwzorowanie anatomii. Każdy obrazek jest niezwykle szczegółowy i przywodzi na myśl rysunki z cennych ksiąg sprzed setek lat.

 

Dzięki nim ,,Ciało. Ty i miliardy Twoich mieszkańców” wygląda nieco jak szkicownik szalonego naukowca z czasów średniowiecza.

 

To bez wątpienia bardzo wartościowa książka. Zdecydowanie jedna z ciekawszych, jaką można polecić dla nastolatka, który chce albo uzupełnić swoją wiedzę z zakresu biologii, albo wyjść nią nieco ponad program.

 

Pozycja sprawdzi się także jako prezent dla każdego powyżej 13. roku życia.

 

Link do strony ,,Tu się czyta”: https://tusieczyta.pl/pl/strona-glowna/624-cialo-ty-i-miliardy-twoich-mieszkancow-9788361488552.html

 

Poprzedni wpis
Widziałem pięknego dzięcioła – recenzja
Następny wpis
7 Cudów Świata – recenzja rodzinnej gry planszowej
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja