Tytuł: ,,Widziałem pięknego dzięcioła”
Autor: Michał Skibiński
Ilustracje: Ala Bankroft
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Rok wydania: 2019
Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna
Recenzja:
Książki pisane o wojnie z perspektywy dziecka zawsze są bardziej przejmujące. Kiedy niewinność zderza się z brutalnością i bezwzględnością zachodzi pewien dysonans, który mocno oddziałuje na czytelnika.
Przenieśmy się na chwilę do czasów sprzed II wojny światowej, do 15. lipca 1939 roku, kiedy Michał Skibiński zaczął pisać swój pamiętnik. Miał wówczas 8 lat, a dziennik był jego zadaniem na czas wakacji, które wyznaczyła mu nauczycielka.
Jego zapiski nazwano ,,Widziałem pięknego dzięcioła” i razem z zachwycającymi ilustracjami Ali Bankroft ukazały się dosłownie kilka dni temu nakładem Wydawnictwa Dwie Siostry.
Książka składa się z wielu rozkładówek, gdzie większość obrazuje tyko jedna linijka tekstu. Ówczesny chłopiec miał opisać jednym zdaniem najważniejsze wydarzenie danego dnia.
Możemy więc dowiedzieć się, że 25. lipca była straszna burza, 6. sierpnia mały Michał pojechał autem do Miłosnej, a 25. sierpnia czytał ładną bajkę.
Ogólnie można stwierdzić, że do pewnego momentu są to urocze wspomnienia chłopca, jakie mogłyby się wydarzyć także teraz jego rówieśnikom. Oczywiście wszystko zmienia się wraz z nadejściem bardzo ważnej daty – 1. września 1939 roku, czyli z dniem rozpoczęcia II wojny światowej.
Jak duże wrażenie robi zestawienie tych kontrastujących ze sobą wydarzeń, widać także w warstwie wizualnej. Do pewnego momentu artystka maluje przed nami sielankowe pejzaże, pełne słońca, pomarańczu i nasyconych zieleni.
Wrzesień jest w książce już zdecydowanie bardziej bury, z przewagą ciemnej zieleni, czerwieni, burzowych chmur i mroku.
Ilustracje są przeplatane z tekstem skanami z autentycznego zeszytu Michała Skibińskiego. Tych parę elementów, które składają się na ,,Widziałem pięknego dzięcioła” niezwykle mocno oddziałuje na czytelnika swoją autentycznością, ale zarazem i subtelnym przesłaniem.
To będzie świetna książka dla dzieci z kilku względów. Oprócz niewątpliwego przekazania im punktu widzenia najmłodszych, którym przyszło żyć w trakcie II wojny światowej, to także zachęta do doceniania każdego dnia, a może nawet samodzielnego prowadzenia takiego dziennika.
Jestem przekonana, że ta książka podbije serca nie tylko dzieci, ale także zachwyci młodzież i dorosłych. Polecam ją czytelnikom już od 8. roku życia.
Link do strony wydawnictwa: http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-widzialem_pieknego_dzieciola.html
1 komentarz. Zostaw komentarz
[…] STREGA PRIZE RAGAZZE E RAGAZZI 2022 (I tutaj ciekawostka, jedną z książek, które zostały nagrodzone za najlepszą narrację w książce obrazkowej jest włoskie wydanie ,,Widziałem pięknego dzięcioła”) […]