Lepsze czasy. Jak zostać królem – recenzja książki

Tytuł: Lepsze czasy. Jak zostać królem
Autor: Paweł Zych
Ilustracje: Paweł Zych
Wydawnictwo: Dobre Czasy
Rok wydania: 2023
Objętość: więcej niż sto
Dla kogo:  dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Dorośli dostali ostatnio do oglądania fantastyczny serial od Netflix’a ,,1670”, a dzieci nie pozostały stratne, otrzymując do czytania książkę, której akcja dzieje się niemal w tym samym czasie, co jej ekranowy ,,odpowiednik”.

Lepsze czasy dla dzieci i dorosłych

,,Lepsze czasy. Jak zostać królem” to popularnonaukowa z elementami fabularnymi pozycja dla małych oraz dużych, której autorem jest Paweł Zych. Nazwisko to możecie kojarzyć m.in. z bestsellerowych ,,Bestiariuszy słowiańskich”, które współtworzył on z Witoldem Vargasem.

Jego autorska seria wielkoformatowa ,,Dobre czasy” została zainaugurowana właśnie książką pod tytułem ,,Dobre czasy. Jak zarobić w średniowieczu”. To także bezpośrednie nawiązanie do tego jak brzmi nazwa wydawnictwa.

Jak zostać królem?

Ja skupię się na drugiej części, po którą z powodzeniem można sięgać, nie znając poprzedniej pozycji. Czasy Rzeczpospolitej Obojga Narodów, czyli zarówno koniec XVI jak i początek XVII wieku. Bohaterem jest dziesięcioletni Władysław Waza, który przygotowuje się do roli przyszłego króla. Jego zadaniem będzie odbyć kilkumiesięczną podróż, podczas której lepiej pozna Polskę.

Choć autor w dużej mierze posiłkował się historią i zdecydowana większość ciekawostek została przełożona 1:1 w stosunku do tego, co kiedyś rzeczywiście miało miejsce – warto wspomnieć, że tak naprawdę Władysław Waza nigdy nie odbył takiej edukacyjnej podróży.

Polskie miasta w dawnych czasach

Autor zresztą doskonale wyjaśnia wszystko we wstępie, zarysowując już na początku, czego można się po ,,Lepszych czasach” spodziewać. Ta książka jest interesującym spojrzeniem na naszą ojczyznę sprzed dobrych kilku setek lat, z perspektywy gospodarczej, ekonomicznej, politycznej czy społecznej.

Znajdziecie w nich informacje dotyczące tego jak wyglądał system podatków, na jakich zasadach funkcjonował ówczesny sejm czy w jaki sposób transportowano towary między miastami. 

Na wielkoformatowych ilustracjach można długo przyglądać się m.in. funkcjonowaniu folwarku, warsztatu garncarskiego, kopalni ołowiu oraz garbarni. W ,,Lepsze czasy. Jak zostać królem” wyruszycie także do rozmaitych miast: Radomia, Iłży, Krakowa, Olkusza, Włocławka, Gniezna, Poznania, Bydgoszczy i wielu innych, mniejszych oraz większych. 

Trudno oprzeć się wrażeniu, że ta książka pozwala zdobyć naprawdę szczegółową wiedzę na tematy, które przecież zajmują nasze głowy także współcześnie. I pewnie, nie każdy z nich będzie najprostszym do przyswojenia, dlatego ,,Lepsze czasy” polecam przede wszystkim czytelnikom nieco starszym, powyżej 10 roku życia.

Jestem przekonana, że po lekturze tej książki wielu odbiorców stanie się pasjonatami nie tylko historii, ale i ekonomii czy socjologii.

Książkę można kupić tutaj: https://legendarz.pl/produkt/lepsze-czasy-jak-zostac-krolem/


Poprzedni wpis
O czym szumią drzewa nad Prosną – recenzja książki
Następny wpis
Świńska książeczka o tym, skąd się biorą prosiaczki – recenzja
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, 2023, blog książkowy, Dobre Czasy, gospodarka, król, książka na prezent, książka popularnonaukowa, książki dla dzieci, Lepsze czasy. Jak zostać królem, Paweł Zych, Polska, recenzent książek, recenzje książek, Rzeczpospolita Obojga Narodów, Władysław Waza, wydawnictwo Dobre Czasy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja