➜ Tytuł: Świńska książeczka o tym, skąd się biorą prosiaczki
➜ Autorka: Aleksandra Cieślak
➜ Ilustracje: Aleksandra Cieślak
➜ Wydawnictwo: Bona
➜ Rok wydania: 2017
➜ Objętość: chudzina
➜ Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: wybitna
Kiedy jest dobry moment, żeby porozmawiać z dziećmi o seksie, bliskości, intymności? Odpowiedzieć na ich pytania odnośnie tego, jak powstaje nowe życie? A właściwie powinnam zapytać nie kiedy, ale czy w ogóle jest taki dobry moment. Wielu rodziców wolałaby pewnie umyć i wypastować wszystkie podłogi w domu, niż podjąć się takiej rozmowy. Nie martwcie się. Są książki, które mogą pomóc zmierzyć się z tym niełatwym przecież tematem.
Odwaga w wydawaniu nietypowych książek dla dzieci
Jedna z nich jest już w księgarniach od dobrych kilku lat, ale do tej pory nie miałam okazji przyjrzeć jej się bliżej. Po lekturze, uważam to za duże przeoczenie. ,,Świńska książeczka o tym, skąd się biorą prosiaczki” tak mocno mnie bowiem oczarowała, że teraz będę polecać ją każdemu, kto tylko zasygnalizuje potrzebę przeprowadzenia TEJ rozmowy.
Zaskoczył mnie w niej także fakt, że jej autorką jest Polka. Początkowo myślałam, że to przekład – bo przecież na naszym podwórku bardzo rzadko porusza się takie tematy. Potrzeba do tego odwagi, i jak się na szczęście okazało, zarówno autorka Aleksandra Cieślak jak i wydawnictwo Bona mieli dość śmiałości, żeby zaprezentować ,,Świńską książeczkę” szerszej publiczności!
Książki o seksie, czyli trudne rozmowy z dziećmi
Ta niewielkich rozmiarów książeczka to nic innego, jak opisana wierszem opowiastka o kwitnącej miłości świni i dzika. Muszę przyznać, że wybór bohaterów do tej publikacji jest pierwszorzędny. Pozwala autorce na różnego rodzaju zabawne gry słowne, ale także mrugnięcia okiem do starszych czytelników w sferze ilustracyjnej (jak choćby podanie postaciom bekonu na lunch).
Jednocześnie, oferuje trochę merytorycznej wiedzy na temat tej dwójki zwierząt, nie rezygnując oczywiście z przedstawiania ich z całym szeregiem ludzkich cech i przywar.
O zbliżeniach, miłości i zobowiązaniach
Znajomość świni i dzika rozpoczyna się w duchu, który z braku lepszego określenia, można nazwać duchem romantyzmu. Bohaterowie spędzają prawdopodobnie czas na wakacyjnym odpoczynku, kiedy przypadkowo wpadają sobie w oko. Nie trzeba wiele czasu, aby płynnie przejść z nimi do randek w kinie, ukradkowych całusów i długich spacerów.
W pewnym momencie swojej relacji postanawiają razem zamieszkać. Chwilę później pojawia się także – co ważne – świadoma decyzja o posiadaniu dzieci. To właśnie moment, w którym autorka przedstawia fizjonomię tych zwierząt z ich częściami intymnymi oraz w uroczym obrazu pokazuje również ich zbliżenie.
Dla kogo jest Świńska książeczka?
,,Świńska książeczka o tym, skąd się biorą prosiaczki” jest na tak wielu poziomach doskonała i dopracowana do perfekcji, że ma się ochotę ciągle do niej wracać! Jedyną kwestią jaka pozostaje i może budzić wątpliwości niektórych czytelników, jest kwestia wieku odbiorców.
Polecam ją każdemu dziecku powyżej 8 roku życia. Choć oczywiście, jeżeli sięgnie po nią pięciolatek, też powinno być w porządku. W dużej mierze to kwestia indywidualna małego czytelnika i jego rodziców (rozmowa po lekturze jak najbardziej wskazana), ale ta granica ośmiu lat wydaje mi się, aż nadto bezpieczna.
Link do strony wydawnictwa: https://wydawnictwobona.pl/wydawnictwobona.pl/swinska/ksiazeczka/ola/cieslak