Trollheim. Tajemnica opuszczonego domu – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Trollheim. Tajemnica opuszczonego domu
Autor: Arne Lindmo
Okładka, mapa: Marcin Minor
Tłumaczenie: Joanna Bernat
Wydawnictwo: Kropka
Rok wydania: 2024

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Trolle nie cieszą się raczej dobrą sławą. Te mityczne istoty ze Skandynawii kojarzone są z odpychającymi, bezwzględnymi i też niezbyt mądrymi gigantami, których spacyfikować może tylko słońce. 

Miasteczko, w którym giną dzieci

Arne Lindmo można jednak zaufać. Autor jest nie tylko pisarzem, ale i nauczycielem. Przede wszystkim pochodzi jednak z Norwegii i jest zafascynowany tamtejszymi baśniami oraz mitologią. Trollheim. Tajemnica opuszczonego domu jest pierwszym tomem nowej serii, która ukazywać się będzie nakładem wydawnictwa Kropka.

To opowieść o dwunastoletnim Adamie, który z tłocznego Oslo przeprowadza się z mamą do maleńkiego miasteczka o nazwie Trollheim. Zanim jeszcze zdąży się do niego przenieść, dowiaduje się, że miasteczko ma pewien sekret – nagminnie giną w nim dzieci… 

Czytanie na jednym wdechu

Pierwsze wrażenia? Pierwszym, co nasuwa się od razu po rozpoczęciu lektury i nie opuszcza czytelnika nawet na chwilę – akcja w Trollheim. Tajemnica opuszczonego domu pędzi jak szalona! Inny autor pewnie zrobiłby z tych wątków ze trzy tomy pełnych opisów powieści – ale nie Lindmo.

W jego historii jedne emocjonujące wydarzenia gonią drugie. Co ciekawe, narracja prowadzona jest w taki sposób, że człowiek ma ciągle wrażenie, jakby siedział na rozgrzanych kamieniach. Z pewnością nie jest to lektura dla odbiorców o słabych nerwach, bo napięcie, które utrzymuje się w tej powieści, nie pozwala oderwać się od książki, ale też zdecydowanie przyspiesza bicie serca!

Historia o opuszczonym domu

Wróćmy jednak do początku, czyli o czym w ogóle jest ta książka. Sugerując się dość szczegółową mapką okolicy na wyklejce, podejrzewałam, że nasz bohater, wspomniany już Adam, będzie sporo wędrował. W rzeczywistości akcja toczy się tylko w kilku lokacjach, skupiając się przede wszystkim na ujętym w tytule – opuszczonym domu.

Jeżeli słyszeliście kiedyś historie o opuszczonych domach, to wiecie jakie dreszcze mogą one wywołać. W Trollheim. Tajemnica opuszczonego domu zagadka także robi wielkie wrażenie! Kiedy dziewczyna o imieniu Tara znika za drzwiami tajemniczej willi i nie pojawia się w szkole, chłopcy zaczynają się martwić.

Gdy jednak Adam wraz z nowym kolegą postanawiają przeszukać dom, w nadziei na znalezienie koleżanki – nawet nie mogą podejrzewać, co (a raczej kto!) czeka na nich w środku!

Mitologia nordycka, trolle oraz na ratunek światu

Trollheim. Tajemnica opuszczonego domu to zdecydowanie lektura dla fanów mocnych wrażeń. Pojawiają się tutaj postacie z mitologii, wspomniany troll oraz… przejście do innego świata. 

Opuszczony dom ma bowiem pewną właściwość. Rzucono na niego zaklęcie, które sprawia, że dorośli się nim nie interesują, a dzieci zaczynają się go bać – poza wspomnianą trójką, która nie tylko odkrywa jego tajemnicę, ale i (prawdodpobnie) ratuje świat przez zagładą.

Nie brakuje tu jednak także typowych dla nastolatków wątków związanych z kompleksami dotyczącymi wyglądu, relacjami z rodzicami czy trudnych początków nawiązywania jakże niezwykłych przyjaźni.

Polecam tę książkę czytelnikom powyżej 9 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://wydawnictwokropka.com.pl/ksiazki/108-trollheim-tajemnica-opuszczonego-domu


Poprzedni wpis
Winston – koci detektyw – recenzja obrazkowej serii dla dzieci
Następny wpis
Po prostu magia – recenzja premierowa książki dla dzieci
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +9, 2024, Arne Lindmo, blog książkowy, Horror, horror dla dzieci, Joanna Bernat, Kropka, książki dla dzieci, Marcin Minor, mitologia nordycka, mitologia norweska, Norwegia, opuszczony dom, recenzje książek dla dzieci, troll, trolle, Trollheim, Trollheim. Tajemnica opuszczonego domu, walka dobra ze złem, Wydawnictwo Kropka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja