Co zrobiłeś, Bałaganku? – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Co zrobiłeś, Bałaganku?
Autorka: Katarzyna Pruszkowska-Sokalla
Ilustracje: Katharina Kozak
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Rok wydania: 2023

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Bałaganek to utrapienie niejednego rodzica. Pojawia się zawsze nieproszony i ciężko nad nim zapanować. Upodobał sobie szczególnie pokoje małych dzieci. Nie przeszkadza mu nawet to, że jest niewidzialny, bo doskonale widać efekty jego obecności.

Piąte urodziny Kazika

,,Co zrobiłeś, Bałaganku?” to książka autorki Katarzyny Pruszkowskiej-Sokalli (znanej m.in. z innej pozycji o Kaziku – ,,O Kaziku i misiu Słoniku” czy też uroczej ,,Boim oswaja lęk”) z ilustracjami Kathariny Kozak. Ukazała się nakładem wydawnictwa Zielona Sowa.

Jej głównym bohaterem jest właśnie pięciolatek o imieniu Kazik, który chwilę temu obchodził swojego urodziny. Z tej okazji dostał mnóstwo prezentów – w większości wspaniałe zabawki. Okazuje się jednak, że w pokoju dzielonym z rodzicami nie ma już na nie wiele miejsca. Kazik jednak się nie martwi, wkrótce pojedzie w odwiedziny do swojej babci, gdzie będzie miał mnóstwo przestrzeni na zabawę. Nawet nie spodziewa się jaka niespodzianka będzie na niego czekać po powrocie!

Winny Bałaganek

Okazuje się, że wraz z pojawieniem się nowej siostry, Kazik został także posiadaczem własnego pokoju! Prywatne cztery kąty to jednak nie tylko więcej miejsca na klocki, samochodziki czy ubrania – to także znacznie więcej miejsca na… bałagan! 

Kiedy chłopiec zrzuca całą winę za stan pokoju na niewidzialnego Bałaganka, tata trochę się denerwuje, ale mama… przypomina sobie, że dobrze go zna! Co więcej, ma na niego sposób! Wystarczy dać mu dobry przykład, żeby sam zaczął szukać innego pokoju do bałaganienia.

Jak zachęcić dziecko do utrzymywania porządku w pokoju

,,Co zrobiłeś, Bałaganku?” to świetna, fabularna książka, która krok po kroku pokazuje dzieciom, ale też i rodzicom, jak uporać się z bałaganem. Podsuwa mnóstwo fajnych pomysłów na uporządkowanie przestrzeni oraz zachęca dobrym przykładem do segregowania rzeczy.

Co ciekawe, autorka nie namawia dzieci do rozstawania się z ukochanymi zabawkami. Pokazuje, że nawet z dużą ilością przedmiotów można zachować porządek. Co innego, kiedy w pobliżu pojawia się nowy bohater… Brudek! Podejrzewam jednak, że to zapowiedź zupełnie innej książki.

,,Co zrobiłeś, Bałaganku?” jest bogato ilustrowaną lekturą, z nieco większą ilością tekstu. Sprawdzi się więc w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym i wczesno podstawówkowym. Ukazana w niej wspierająca postawa rodziców, ale także nawiązanie do zabawy w starciu z bałaganem to trafiony przepis na szczęśliwy finał.

Link do strony wydawnictwa: https://www.zielonasowa.pl/co-zrobiles-balaganku-29824.html

Oficjalna premiera: 31.05.2023 rokPoprzedni wpis
Poznawaj, baw się, odkrywaj – recenzja serii puzzle + książka
Następny wpis
Nadstaw ucha, śliczna Marcio – recenzja komiksu
Tags: +4, +5, +6, +7, +8, +9, 2023, bałagan, blog książkowy, Co zrobiłeś Bałaganku?, Katarzyna Pruszkowska-Sokalla, Katharina Kozak, Kazik, książka obrazkowa, książki dla dzieci, książki o bałaganieniu, książki o tym jak sprzątać swój pokój, porządek, recenzent książek, recenzje książek dla dzieci, Wydawnictwo Zielona Sowa, Zielona Sowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja