Cuda niewidy – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Cuda niewidy. Zagadki dla młodszych i starszych
Autorka: Marianna Oklejak
Ilustracje: Marianna Oklejak
Wydawnictwo: Libra
Rok wydania: 2023

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla najmłodszych, dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Folklor można odnaleźć na tkaninach, w architekturze, ale też w baśniach i bajkach. Związany jest z twórczością ludzi będących blisko natury oraz związanych z konkretnym miejscem. To magia kolorów oraz kształtów, które przynoszą czystą i niezmąconą niczym radość.

Muszę przyznać, że niezwykle ucieszyłam się, że ,,Cuda niewidy” Marianny Oklejak znowu pojawiły się w księgarniach, dzięki staraniom wydawnictwa Libra. Książka, która długi czas była niedostępna, może znowu bawić oraz zachwycać nowe pokolenia starszych i młodszych odbiorców.

Książka z zagadkami dla dzieci

Lektur zawierających rozmaite zadania aktywnościowe jest sporo. Z całą pewnością nie ma jednak takiej drugiej jak ,,Cuda niewidy”. To pozycja, w której wszystko się zgadza – jest w niej mnóstwo kolorów, rymowana opowiastka spajającą całość oraz zagadki wizualne, na spostrzegawczość oraz wymagające chwilki zastanowienia.

Mało tego! ,,Cuda niewidy” to także swego rodzaju… paragrafówka! Książka, która – co prawda w niewielkim, ale jednak! – stopniu pozwala samemu zadecydować, którą ścieżką fabularną chcemy podążyć.

Folklor w literaturze dziecięcej

Dwaj bracia wyruszają w drogę – zaczyna się jak prawdziwa baśń. Jasieniek i Wojtuś mają zepsuty dach i nie najlepiej im się wiedzie. Podróż jest dla nich szansą na zdobycie środków oraz zapewnienie sobie lepszej przyszłość. Wyprawa ma im jednak nastręczać pewnych trudności. 

Pomóc mają czytelnicy – będą szukać drogi w labiryntach, próbować przechytrzyć diabła oraz czarownicę, poszukiwać w zaroślach paproci czy namierzać zgubioną biżuterię. Towarzyszyć odbiorcom na każdej rozkładówce będą symbole kojarzone z polskim folklorem.

Dla kogo jest ta książka?

,,Cuda niewidy” zostały wymyślone w taki sposób, że można je przechodzić kilkukrotnie. Przynajmniej dwa podejścia gwarantują zupełnie nowe wrażenia i jeszcze nieodkryte strony. Wymyślone przez autorkę Mariannę Oklejak rymowanki szybko wpadają w ucho i zachęcają do dalszego śledzenia losów bohaterów. Z kolei ujęte w prostych zdaniach polecenia, jasno wskazują, co należy robić, nie pozostawiając wątpliwości nawet młodszym odbiorcom.

Szczerze mówiąc, ja ,,Cuda niewidy” użytkowałam już także jako książkę kontrastową, stymulującą narząd wzroku dla kilkumiesięcznego malucha. Można więc śmiało stwierdzić, że to pozycja przeznaczona dla odbiorców już od pierwszych chwil życia (choć jej pełen potencjał wykorzystają dzieci czytające samodzielne, z nauczania początkowego).

Jeżeli także jesteście fanami twórczości Marianny Oklejak (polecam również jej autorską ,,No to gramy!”) lub po prostu lubicie folklor i zagadki – ,,Cuda niewidy” będą strzałem w dziesiątkę!

Link do strony wydawnictwa: http://wydawnictwo.libra.pl/?page_id=507


Poprzedni wpis
Niuniuś śpi bez mamy – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Książki z przyszłości – zapowiedzi książkowe cz. 63
Tags: +10, +11, +6, +7, +8, +9, 2023, baśń, blog książkowy, Cuda niewidy, Cuda niewidy. Zagadki dla młodszych i starszych, folklor, książka na prezent, książka paragrafowa, książki aktywnościowe, książki dla dzieci, książki kontrastowe, książki obrazkowe, Libra, Marianna Oklejak, paragrafówka, polski folklor, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, rymowanka, Wydawnictwo Libra, zagadki

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja