Tam i z powrotem. Opowieści jaskółek – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Tam i z powrotem. Opowieści jaskółek
Autorka: Marianna Oklejak
Ilustracje: Marianna Oklejak
Wydawnictwo: Libra
Rok wydania: 2023

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Kiedy na niebie dostrzegam szybką, czarną smugę z białym brzuchem i pomarańczowym gardziołkiem, od razu w mojej głowie zaczyna grać: ,,Jaskółka czarny sztylet, wydarty z piersi wiatru”, Stana Borysa. 

Nowa książka Marianny Oklejak

To ptaki, które – pewnie przez ten tekst i melodię – kojarzą mi się z pewną melancholią, ale nie tylko. U moich dziadków na wsi, jaskółki mieszkały pod obórką i rzeczywiście, kiedy miał spaść deszcz, latały zaraz przy samej ziemi.

Teraz o jaskółkach opowiada Marianna Oklejak, w swojej pięknej, artystycznej książce ,,Tam i z powrotem. Opowieści jaskółek”. Przyjęta forma pozycji przypomina wcześniejszą: ,,Cuda niewidy. Zagadki dla młodszych i starszych”.

Opowieści o jaskółkach

Artystka połączyła pod jednym tytułem wątki popularnonaukowe, elementy aktywnościowe i krótkie historie zawarte głównie w obrazkach o rozmaitych bohaterach. Jaskółkę postawiła tutaj w roli narratora, który przemierzając cały świat odwiedza rozmaite miejsca i spotka różnych ludzi.

W ,,Tam i z powrotem” każda rozkładówka ma swój tytuł. Są to często poetyckie zdania, które kondensują przesłania danych stron. Zazwyczaj nawiązują one także do informacji o jaskółkach, które autorka przekazuje w sposób zarówno wizualny jak i opisowy. Jeżeli jednak spodziewacie się garści niezwiązanych ze sobą ciekawostek – miło się zaskoczycie. 

Wyczekiwanie na jaskółki

Ta książka jest jedną, dużą, spójną opowieścią. Może nie jest najprostsza w odbiorze i wymaga ciut zaangażowania ze strony czytelnika, ale włożony w nią minimalny trud, na pewno zaowocuje. Jaskółki, które są niczym zegar wyznaczający czas – doskonale pokazują upływ czasu. Ich obecność, ale także rytuały i przyzwyczajenia mają wpływ na ludzi, którzy żyją w otoczeniu tych ptaków. Choć ich gniazda znajdują się na różnych szerokościach geograficznych – lubią powracać w te same miejsca. Wyczekiwanie na jaskółki może być więc formą rodzinnej tradycji. Podobnie jak jest nią na przykład oczekiwanie na Święta.

,,Tam i z powrotem. Opowieści jaskółek” to książka zachwycająca różnorodnością barw oraz kształtów. Weźcie ją do ręki, usiądźcie z dzieckiem i wsłuchajcie się w historie jaskółek, ludzi oraz roślin, które minęły one w trakcie swojej podróży.

A kiedy przyjdzie wiosna, wypatrujcie tych czarnych posłańców na niebie i… kolejny raz powróćcie do ,,Tam i z powrotem”. Niech stanie się to małym rytuałem, który pozwoli Wam być bliżej natury oraz tego, co piękne.

Polecam tę książkę odbiorcom powyżej 4 roku życia.

Link do strony sklepu wydawnictwa: https://www.libra.pl/produkt/tam-i-z-powrotem-opowiesci-jaskolek,328883.html


Poprzedni wpis
Książki z przyszłości – zapowiedzi książkowe cz. 67
Następny wpis
Pan Miś chrapie – recenzja książki dla dzieci
Tags: +4, +5, +6, +7, +8, +9, 2023, aktywności, blog książkowy, folklor, jaskółka, jaskółki, książka artystyczna, książki aktywnościowe, książki dla dzieci, Libra, Marianna Oklejak, recenzent książek, recenzje książek dla dzieci, Tam i z powrotem. Opowieści jaskółek, Wydawnictwo Libra, zadania

2 komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja