No to gramy! Muzyczna awantura od Little Richarda do Björk – recenzja

Tytuł: No to gramy! Muzyczna awantura od Little Richarda do Björk

Autor: Marianna Oklejak

Ilustracje: Marianna Oklejak

Wydawnictwo: Egmont Art

Rok wydania: 2019

Objętość:  więcej niż sto 

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Muzyka to niezwykle szeroka dziedzina i podjęcie się wytypowania najważniejszych zespołów, nurtów, piosenek czy wokalistów na przestrzeni chociażby ostatnich 50 lat to ambitne, ale i ryzykowne zadanie!

Z wielką radością muszę jednak przyznać, że książka ,,No to gramy! Muzyczna awantura od Little Richards do Björk” zaserwowała mi takie emocje, że z przyjemnością umieszczam ją na górze mojej listy topowej literatury o sztuce.

Za jej pomysł i realizację odpowiada prawie w całości Marianna Oklejak, która wymyśliła linię fabularną (bo taka też jest w tej książce!), wybrała tematy, napisała teksty, a w końcu i zilustrowała to małe dzieło sztuki.

Głównymi i nietypowymi bohaterami tej lektury, którzy przewodzą czytelnikowi po tym muzycznym muzeum, są pies, fretka i królik miniaturka. Korzystając z nieobecności opiekunów, postanawiają trochę pobuszować w ich kolekcji płyt.

Smaczku dodaje fakt, że zwierzaki różnią się nie tylko charakterem, ale także mają zupełnie inne gusta muzyczne, dzięki czemu czytelnik może być świadkiem ich uroczych przepychanek słownych, tak podobnych do tych, jakie często odbywają się z naszym udziałem.

,,No to gramy! Muzyczna awantura od Little Richards do Björk” to prawdziwa gratka dla miłośników muzyki (czyli dla każdego, bo kto nie lubi słuchać muzyki?!).

Dzięki jednak lekkiej formie przekazu, niewielkiej ilości tekstów i niezwykle ciekawemu przedstawieniu jej na ilustracjach, zainteresuje zarówno 5-cio jak i 55-cio latka.

Można dowiedzieć się z niej mnóstwa interesujących kwestii o największych postaciach, jak Elvis Presley, Beatlesi, Niemen, David Bowie, Michael Jackson czy Queen, ale nie pomija także tych, którzy mieli ogromny wpływ na muzykę, ale obecnie mówi się o nich trochę mniej.

To świetna książka dla dzieci i młodzieży, żeby zarazić ich trochę dobrym brzmieniem i pokazać szersze spektrum muzyki, niż to, co mogą usłyszeć teraz w komercyjnych radiach.

Autorka sama często sugeruje, żeby wyszukać daną piosenkę czy teledysk w internecie, bo prawie wszystkie utwory robią w dalszym ciągu ogromne wrażenie na słuchaczu (niezależnie od wieku).

,,No to gramy! Muzyczna awantura od Little Richards do Björk” to mnóstwo inspiracji. Na mnie chyba największe wrażenie zrobiła wiadomość o Dawidzie Bowie, który stworzył piosenkę ,,Warsaw” inspirowaną polską muzyką, a następnie zespół, znany obecnie jako Joy Division, zaczerpnął z niej pomysł na nazwą swojej grupy.

Autorka perfekcyjnie przygotowała się do realizacji tej książki. Wiele ze zilustrowanych postaci ma na sobie nawet te same stroje, co na materiałach archiwalnych, a bohaterowie z rozkładówki na stronie 82 i 83 rozmawiają ze sobą tytułami własnych piosenek!

Poza tym, zastosowano w tekstach nomenklaturę typową dla muzyki i wyjaśnioną na końcu książki, np. kakofonia, protest song, riff czy wolumen, która poszerza wiedzą młodych czytelników.

,,No to gramy! Muzyczna awantura od Little Richards do Björk” to książka, którą jestem absolutnie zachwycona! Będę apelować o wprowadzenie jej, jako obowiązkowego podręcznika na lekcje muzyki do szkół! Kto przyłącza się do moich postulatów?

Link do strony wydawnictwa: https://egmont.pl/No-to-gramy-Muzyczna-awantura-od-Little-Richarda-do-Bjork,15295511,p.html

Poprzedni wpis
Bajki mariackie – recenzja
Następny wpis
Jano i Wito. W mieście – recenzja przedpremierowa!
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

1 Komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja