Sufrażystki i sufrażetki. Walka o równość – recenzja

Tytuł: ,,Sufrażystki i sufrażetki. Walka o równość

Autor: David Roberts

Ilustracje:  David Roberts

Tłumaczenie: Anna Klingofer – Szostakowska

Wydawnictwo: Egmont Art

Rok wydania: 2019

Objętość:  więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Nic dziwnego, że kiedy wolność kobiet była ograniczana, a z ich słowem się nie liczono, zaczęły powstawać grupy, które pragnęły sprawiedliwego traktowania.

Nie od razu, ale w czasach gdy to mężczyźni sprawowali władzę, a kobietom nakazywano pozostawać w domu i być posłusznym, z tłumu zaczęto słyszeć pierwsze głosy sprzeciwu.

 

,,Sufrażystki i sufrażetki. Walka o równość” to niezwykła książka o historii Wielkiej Brytanii, kiedy ludzie (bo byli w tym gronie także i mężczyźni) zaczęli sprzeciwiać się konserwatywnemu postrzeganiu podziału ról przez pryzmat płci.

 

 

 

 

Można pomyśleć, że taką książkę napisała silna kobieta, pewna swoich poglądów, umiejętności i samej siebie. Miłym zaskoczeniem jest jednak fakt, że autorem tej pozycji jest David Roberts – znany ilustrator książek dla dzieci.

 

,,Sufrażystki i sufrażetki. Walka o równość”  to pozycja przede wszystkim o tym, co wydarzyło się w Wielkiej Brytanii w latach 1832 – 1918 w kwestii wyborczych praw kobiet.

 

Książka bardzo skupia się na jednym kraju, ale wspomina także losy obywatelek innych państw. Jej akcja zbudowana jest wzdłuż wydarzeń chronologicznych i najbardziej przełomowych, charakterystycznych momentów związanych z walką ludzi o równość.

 

 

 

 

Autor dostarcza merytorycznej i bardzo ciekawej wiedzy dotyczącej różnic pomiędzy sufrażystkami a sufrażetkami. Podkreśla ich wspólny cel i zasadę – że żaden człowiek nie może zginąć podczas ich działań. Wspomina o ciężkich dla nich momentach, kiedy były zmuszane do przymusowego karmienia podczas odsiadywania wyroków czy ranach, które odniosły w trakcie Czarnego Piątku z 1910 roku.

 

Wymienia wiele kobiet i mężczyzn, którzy wielokrotnie poświęcili swoje zdrowie, czas i fortuny dla dobra sprawy, oraz narazili się na zniesławienie, szykanowanie czy nawet niebezpieczeństwo.

 

W końcu, opisuje losy Emily Wilding Davidson – najsłynniejszej sufrażetki na świecie, jej odwagę, bezprecedensowość w dążeniu do celu i niestety tragiczną śmierć.

 

 

 

 

W książce został uwzględniony także rozdział o ludziach z różnych stron świata, którzy przyczynili się do walki o prawa wyborcze w ich krajach. Poza tym, na końcu pozycji autor przygotował listę państw z datami, kiedy przyznały one kobietom głosy.

 

,,Sufrażystki i sufrażetki. Walka o równość”  nie byłaby jednak tą samą książką, gdyby nie rewelacyjne ilustracje i piękna oprawa graficzna. Obrazki wspaniale oddają ducha czasu i wyglądają jak małe dzieła sztuki.

 

Polecam tę pozycję dzieciom powyżej 7. roku życia.

 

Link do strony wydawnictwa: https://egmont.pl/Sufrazystki-i-Sufrazetki.-Walka-o-rownosc,15295526,p.html

 

 

Poprzedni wpis
Jajko – recenzja
Następny wpis
Smocza Perła – recenzja
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +7, +8, +9, 2019, Anna Klingofer - Szostakowska, blog książkowy, David Roberts, Egmont, Egmont Art, feminizm, kobiety, książki dla dzieci, książki o kobietach, literatura dziecięca i młodzieżowa, nowość, nowość książkowa, recenzent książkowy, recenzje książkowe, strona o książkach dla dzieci, Sufrażetki, Sufrażystki i Sufrażetki. Walka o równość, walka o prawa kobiet, Wielka Brytania, Wydawnictwo Egmont, Wydawnictwo Egmont Art

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja