fbpx

Ksiądz Twardowski dzieciom. Opowiadania – recenzja

Ksiądz Twardowski dzieciom. Opowiadania – recenzja

Tytuł: ,,Ksiądz Twardowski dzieciom. Opowiadania”

Autor: Jan Twardowski

Opracowanie: Aleksandra Iwanowska

Ilustracje: Marta Kurczewska

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2019 (2014)

Objętość:  prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Księdza Twardowskiego nie trzeba nikomu przedstawiać. Oprócz jego oczywistej roli duchownego, zasłynął także doskonałym piórem.

 

,,Ksiądz Twardowski dzieciom. Opowiadania” nie jest nowością, jednak ostatnie wydanie tej książki to prawdziwy majstersztyk! Poza tą pozycją, Wydawnictwo Nasza Księgarnia wydało także ,,Ksiądz Twardowski dzieciom. Wiersze”.

Oba tytuły zostały wzbogacone ilustracjami Marty Kurczewskiej. Treść Opowiadań zamyka się w 16 rozdziałów, które ułożono według lat publikacji kolejnych tomów.

 

 

Wydawca zaczerpnął ich tytuły z oryginalnych notatek księdza Twardowskiego.  Każda strona tytułowa rozdziału jest zeskanowana z oryginalnych zapisków duchownego, dzięki czemu pozostawia w nas wrażenie bliższej więzi pomiędzy czytelnikami, a autorem.

 

Rozdział ,,Patyki i patyczki” oraz ,,Nowe patyki i patyczki” to zbiór anegdot, mini historyjek, które rzeczywiście kiedyś przytrafiły się księdzu lub które usłyszał, czy ktoś mu o nich opowiedział. Te teksty to wynik obserwacji ludzi i ich przypadków.

 

Niektóre z opowiadań są zebrane w rozdziały tematyczne, jak np. ,,Wielkanocne idą święta (2013)” czy ,,Pierwsza Komunia z białą kokardą (2002, 2008)”.

 

 

 

 

 

,,Ksiądz Twardowski dzieciom. Opowiadania” to łącznie ponad sto tekstów, które odpowiadają na ważne pytania dotyczące kwestii religijnych, etycznych czy ogólnie życiowych. Duchowny pisał o tym, co akurat czuł. Dlatego też jego opowiadania, nie do końca są tradycyjnymi tekstami fabularnymi. Przypominają one raczej luźne przemyślenia lub coś w rodzaju mini kazań dla najmłodszych.

 

Wiele z tych krótkich opowiastek z łatwością przemówi do najmłodszych, ponieważ autor stosował w nich często wstawki humorystyczne i barwne porównania. Przykładem historii, która wyjątkowo zwróciła moją uwagę to ta, gdzie chłopiec szukając potwierdzenia swojej opinii przeciwko obcinaniu ogonów psom, trafia w Piśmie na następujący tekst: ,,Tego, co Bóg złączył, człowiek niech nie rozłącza”. Co w pełni zgadza się z jego światopoglądem.

 

Należy jednak pamiętać, że większość tekstów powstała kilkadziesiąt lat temu i czasami daje się to odczuć. W wielu jest widoczne stereotypowe podejście do świata, gdzie kobieta opiekuje się domem, a mężczyzna/ tata pracuje. W jednym z opowiadań ksiądz Twardowski zamiast napisać: ,,ksiądz z Afryki”, pisze ,,murzyński ksiądz”, co ma współcześnie znaczenie mocne perjoratywne.

 

 

 

 

 

,,Ksiądz Twardowski dzieciom. Opowiadania” mimo to jest wartościową i ciekawą lekturą. Piękne wydanie i niezwykły, poetyki język wyróżniają ją na tle pozostałych publikacji. Obecnie rzadko spotyka się książki pisane w tak wrażliwym stylu i w wyszukany sposób. Subtelne i delikatne metafory uruchamiają wyobraźnię i przenoszą czytelnika do innej krainy.

 

Polecam tę książkę czytelnikom powyżej 6. roku życia.

 

Link do strony wydawnictwa: https://nk.com.pl/ksiadz-twardowski-dzieciom-opowiadania/2647/ksiazka.html#.XJ0QdOtKhE4

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment