Cała Polska czyta dzieciom. Najpiękniejsze opowieści – recenzja

Tytuł: ,,Cała Polska czyta dzieciom. Najpiękniejsze opowieści”

Teksty: Iwona Czarkowska, Grażyna Bąkiewicz, Grzegorz Janusz, Beata Majchrzak

Ilustracje: Katarzyna Bajerowicz, Artur Nowicki, Agnieszka Żelewska, Aleksandra Chabros

Wydawnictwo: Papilon

Rok wydania: 2019

Objętość: prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumiejądla samodzielnych w czytaniu 

Ocena: wybitna

 

 

 

Recenzja:

,,Cała Polska czyta dzieciom. Najpiękniejsze opowieści” to niezwykły zbiór czterech opowiadań, które zostały wybrane i nagrodzone w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, organizowanym przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ambasady Szwecji i patronatem literackim Polskiej Sekcji IBBY.

 

To jeden z najbardziej istotnych konkursów literatury dziecięcej w naszym kraju, nie trzeba więc się dziwić, że wybrane teksty są wyjątkowe, a każdy z nich reprezentuje ważne wartości. 

 

 

 

Przygoda rozpoczyna się od ,,Biura Zagubionych Zabawek” autorki Iwony Czarkowskiej z ilustracjami Katarzyny Bajerowicz. To pełna uroku historia o przedszkolnym dozorcy panu Hipolicie Miotełce, który pozbawiony pracy, postanawia założyć niezwykłe miejsce, gdzie drugie życie dostają porzucone lub zagubione zabawki. 

Podkreślone są tutaj takie wartości jak empatia, bezinteresowność, poszukiwanie wartości w ludziach i rzeczach.

 

Kolejna opowieść jest pełną fantazji relacją z wyprawy w kosmos babci, jej wnuczka oraz psa! ,,Kosmiczni odkrywcy Franio i jego babcia” to dziełko Grażyny Bąkiewicz z ilustracjami Artura Nowickiego. 

 

To piękna pochwała odwagi, wyobraźni i tolerancji. Opowiada o różnorodności oraz atutach, jakie ona ze sobą niesie. Franio z babcią odwiedzają różne planety, i choć przestrzegani są przez innych – zawsze udaje im się dostrzec wartość w mieszkańcach, do których ktoś wcześniej był uprzedzony. 

 

 

 

Jeżeli miałabym wybrać najsłabszy tytuł, to wskazałabym niestety na ,,Misiostwo świata” Grzegorza Janusza z ilustracjami Agnieszki Żelewskiej. To po prostu zbiór bardzo wielu krótkich historii, które nie są ściśle ze sobą powiązane. Jedne są bardzo ciekawe, inne kończą się za szybko lub ich puenta nie jest wystarczająca zaznaczona. 

 

Tytuł ten wypada najbardziej blado na tle pozostałych, nie znaczy jednak, że nie ma nic do zaoferowania. Jestem przekonana, że krótki tekst o bumerangu oraz Hauguście i Haubercie przypadnie do gustu każdemu!

 

Największe wrażenie, ze względu na swój emocjonalny wydźwięk, robi ,,Opowieść o Błękitnym Psie, czyli o rzeczach trudnych dla dzieci” Beaty Majchrzak z ilustracjami Aleksandry Chabros. To tytuł, o którym z pewnością wielu z Was udało się słyszeć już wcześniej. 

Składa się on na 5 zagadnień ujętych w formie bajek oraz głównego bohatera – Błękitnego Psa, który jest wyimaginowanym przyjacielem dzieci w trudnych życiowych sytuacjach. 

 

Przeczytamy tutaj opowieść o niewidomej dziewczynce, chłopcu, który ma problemy z nauką, niepełnosprawnościach, a także śmierci – ujętej w niezwykle delikatny, ale i piękny sposób. 

Autorka z niezwykłą subtelnością wprowadza czytelników w świat znanych sobie dzieci. Każdorazowo trafia w sedno, jednocześnie udowadniając, że bez względu na sytuację maluchów, każde z nich jest wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. 

 

 

 

,,Cała Polska czyta dzieciom. Najpiękniejsze opowieści” to rzeczywiście wybitny i pięknie wydany zbiór, który sprawi wielką radość zarówno czytającym jak i słuchającym. 

 

Doskonale sprawdzi się w roli prezentu, będzie doskonałym początkiem do rozmów na trudne tematy. 

Polecam tę lekturę dzieciom powyżej 4. roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://publicat.pl/ksiazki/cala-polska-czyta-dzieciom-najpiekniejsze-opowiesci-2/

 

 

Poprzedni wpis
Abecadło pod lupą – recenzja
Następny wpis
10 najciekawszych premier 2019 roku!
Tags: +4, +5, +6, +7, +8, +9, 2019, Agnieszka Żelewska, Aleksandra Chabros, Artur Nowicki, Beata Majchrzak, Cała Polska czyta dzieciom, Cała Polska czyta dzieciom. Najpiękniejsze opowieści, Grażyna Bąkiewicz, Grzegorz Janusz, Iwona Czarkowska, Katarzyna Bajerowicz, konkurs literacki im. Astrid Lindgren, książka na prezent, książki dla dzieci, Najpiękniejsze opowieści, Papilon, recenzje książkowe, Wydawnictwo Papilon, zbiór bajek, zbiór bajek dla dzieci, zbiór opowiadań, zbiór opowiadań dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja