fbpx

10 najciekawszych premier 2019 roku!

10 najciekawszych premier 2019 roku!

Miniony rok obfitował w wiele fantastycznych premier w kategorii literatury dziecięcej i młodzieżowej. Bardzo trudno było wybrać tylko 10 tytułów, które znalazło się na poniższym zestawieniu. Finalnie padło na te książki, które są w jakiś sposób przełomowe, traktują o ważnych tematach czy po prostu są niezwykle satysfakcjonujące pod kątem wizualnym.

Mam nadzieję, że moja lista najciekawszych premier książek dla dzieci 2019 roku przypadnie Wam do gustu!

 

 

1. Awaria elektrowni, wyd. Dwie Siostry

Dla dzieci od 4 lat.

 

Zwierzęta czują się w ciemności bezpiecznie. Chętniej opuszczają swoje norki, szukają pożywienia lub przemieszczają się.

Autorka niezwykle trafnie dobrała dla nich ludzkie cechy. Z ćmy zrobiła wojowniczkę, a znudzonej życiem ropusze zwróciła zadowolenie.

Ta noc miała jednak prezent i dla ludzi. Zwabieni ciemnością, oni także zaczęli wychodzić z domów. Okazało się, że awaria elektrowni może być niemal mistycznym doświadczeniem.

 

 

2. Baśń o zaczytanym Niedźwiedziu i o Króliku, który spadł z nieba, wyd. Kinderkulka

Dla dzieci od 5 lat.

 

 

Książka oprócz nieprawdopodobnie długiego tytułu wyróżnia się niebanalną treścią, pięknym wydaniem i szkatułkowym typem powieści, który w jednej formie łączy wiele historii.

Czytając ją, można zaobserwować, jak piękne jest dzielenie się wspólną pasją z kimś, kto nas rozumie. Jak dobre jest dążenie do robienia tego, co się kocha, nawet jeżeli z pozoru wydaje się to niemożliwe.

 

 

3. Chłopiec, dziewczynka i mur, wyd. Zakamarki

Dla dzieci od 5 lat.

 

 

Dzielący dwa kraje mur, oddzielający okupowane państwo od Izraela stał się natchnieniem, do napisania opowieści o kochającym się rodzeństwie, tęskniącym za dawną wolnością.

Dzieci ogranicza wiele rzeczy, ale na pewno nie wyobraźnia. Adham oraz Sulafa mają okno z widokiem na mur. Marzeniem dziewczynki jest pomarańcza, ale niestety owocowe drzewko zostało po drugiej stronie ogrodzenia, razem ze starym domem rodzinnym.

Chłopiec postanawia spełnić życzenie siostry. Jego próby nie przynoszą jednak upragnionego skutku, przynajmniej nie od razu.

 

 

4. Donżon: Wydane zbiorcze 1, wyd. Timof Comics

Dla dzieci od 13 lat.

 

 

Głównym bohaterem komiksu jest Herbert – kaczor, który nie ma ani postury, ani charakteru osiłka, a mimo to wybrał żywot związany z bijatykami i walką. To prześmiewcze ukazanie brutalności, użycia siły, walk, a nawet poczucia władzy, hierarchii, polityki czy ekonomi daje mnóstwo przyjemności. 

Autorom udało się wydobyć esencje z charakterystycznych zachowań pewnych, łatwych do określenia postaci, jednocześnie nie uciekając do rubaszności i płytkich morałów.

 

 

5. Kolorowy potwór. Książka pop-up, wyd. Mamania

Dla dzieci od 4 lat.

 

Kolorowy potwór pewnego dnia znowu nie czuje się najlepiej. Zwierza się ze swoich zmartwień koleżance, a ona obiecuje mu pomóc ,,wyplątać się” ze wszystkich emocji.

Po kolei analizują każde uczucie i wkładają je do odpowiedniego słoiczka. Dzięki temu mają pewność, że ono nie ucieknie i będzie można łatwo do niego powrócić w razie potrzeby.

Przyglądają się żółtej radości, niebieskiemu smutku, zielonemu spokojowi czy czerwonej złości. Każdej wizualizacji odpowiada poetycki tekst, który korzystając z metafor w prostych słowach tłumaczy daną emocję.

 

 

6. Labirynt Fauna, wyd. Zysk i S-ka

Dla dzieci od 13 lat.

 

 

To musiało być bardzo trudne, ale zarazem wyjątkowo ciekawe zadanie – napisać książkę na podstawie filmu, który został już nakręcony. To trochę tak, jakby próbować opowiedzieć to, co się zobaczyło komuś niewidomemu, ale zarazem zrobić to tak, żeby słuchacz nic na tym nie stracił.

Takie zadanie dostała Cornelia Funke, niemiecka autorka książek dla dzieci znana z takich tytułów jak np. ,,Atramentowe serce” czy ,,Król Złodziei”.

 

 

7. Listy do A., wyd. Poradnia K

Dla dzieci od 7 lat.

 

 

Anna Sakowicz opisała, jak choroba Alzheimera wpływa nie tylko na obarczoną nią osobę, ale przede wszystkim na najbliższych, których życie wywraca się do góry nogami. Bliscy muszą żyć w poczuciu bezsilności, patrząc jak stan ich ukochanej osoby z dnia na dzień coraz bardziej się pogarsza.

To przejmująca opowieść, której jednak najważniejszym przesłaniem pozostaje to, że zawsze warto okazywać sobie miłość oraz wspierać się jako rodzina.

 

 

8. Plastik fantastik?, wyd. Babaryba

Dla dzieci od 4 lat.

 

 

Nauka myślenia o planecie powinna zaczynać się jak najwcześniej, dlatego takie książki jak ,,Plastik fantastik?” uważam za szalenie istotne. Pomagają one nie tylko zrozumieć, jak duże znaczenie mają wyuczone i zdrowe nawyki, ale także dają szansę na zastanowienie, co można zrobić, żeby być bardziej świadomym konsumentem.

 

 

9. Śmieciogród, wyd. Papilon

Dla dzieci od 5 lat.

 

 

W książce przeczytamy jak ewoluowały sposoby przechowywania jedzenia, dlaczego obecnie odchodzi się od nich, na rzecz dużo łatwiejszych chociażby w transporcie nowych rozwiązań, ale także nie poddających się recyklingowi lub naturalnemu rozkładowi. 

Lektura odpowie również na pytania dotyczące np. powodów dla których sklepy samoobsługowe zrewolucjonizowały kwestie opakowań czy od którego wieku Japończycy zbierają makulaturę.

 

 

10. Top Car, wyd. Kinduerkulka

Dla dzieci od 5 lat.

 

 

Konsumpcjonizm to jeden z tych tematów, o których mówi się zdecydowanie zbyt rzadko w kontekście dzieci. Maluchy zewsząd są bombardowane reklamami zabawek, których w rzeczywistości wcale nie potrzebują. Najmłodszych bardzo łatwo zmanipulować i wmówić im, że coś jest im niezbędne do życia.

Nie lepszy przykład daje jednak wielu dorosłych, którzy w pędzie za przedmiotami, wpadają w pułapkę niekończących się potrzeb.

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment