Julian Tuwim dzieciom – recenzja klasycznej książki dla dzieci

Tytuł: Julian Tuwim dzieciom
Autor: Julian Tuwim
Ilustracje: Magdalena Kozieł-Nowak
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2024

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla najmłodszychdla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumiejądla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Już ponad 130 lat temu urodził się – chyba można szczerze to powiedzieć – najsłynniejszy, najbardziej kreatywny i najukochańszy poeta dla dzieci, jaki kiedykolwiek chodził po polskich uliczkach. Julian Tuwim, bo przecież o nim mowa, był jednak kimś znacznie więcej niż ,,tylko” twórcą uroczych wierszyków z morałem.

Hołd dla Tuwima

Ten Stary małpiarz (to jeden z pseudonimów, którymi się posługiwał) pisał również teksty kabaretów, teksty polityczne, artykuły do poważnych czasopism. Tuwim przekładał także dzieła z literatury rosyjskiej (w tym wiersze dla dzieci). Lubił kolekcjonować nietypowe przedmioty, dobrze posługiwał się językiem esperanto. 

W grudniu 2023 roku minęło 130 lat odkąd ten wybitny twórca opuścił nasz świat. Szczęśliwie, pozostawił po sobie bogate portfolio, które niemal nie zestarzało się pomimo takiego szmatu czasu. W najnowszym zbiorze wybrane teksty ujęło wydawnictwo Nasza Księgarnia, oddając w ten sposób artyście hołd, na jaki z pewnością zasłużył. 

Julian Tuwim dzieciom

Każdy dorosły człowiek jest w stanie z marszu wymienić przynajmniej trzy utwory Juliana Tuwima. Na przykład te najsłynniejsze: Lokomotywa, Okulary, Rzepka. W rzeczywistości jednak, co jest sporym fenomenem w kontekście innych twórców, takich wierszy, które kojarzy większość naszej populacji, jest znacznie, znacznie więcej – Abecadło, Ptasie radio, Zosia Samosia, Idzie Grześ, Słoń Trąbalski. Mało tego! Wiele osób potrafi je jeszcze z głowy bezbłędnie wyrecytować.

Te wszystkie bardzo znane utwory, ale i te rzadziej przytaczane, a wciąż niezwykle wartościowe, znalazły się właśnie w ,,Julian Tuwim dzieciom”. Książce pięknie wydanej z ilustracjami utalentowanej Magdaleny Kozieł-Nowak, która ma już na swoim koncie kolekcjonerskie wydania kilku słynnych tekstów, m.in.: ,,Dzieci z Bullerbyn” oraz ,,101 dalmatyńczyków”. Moim zdaniem te książki są najładniejsze ze wszystkich dostępnych ich rodzaju, a przecież konkurencja jest bardzo duża!

Książka dla dzieci, którą trzeba mieć

Bardzo rzadko piszę o jakiejś książce, że należy mieć ją w domu. Często recenzując, wspominam o możliwości wypożyczenia lektury i przetestowania jej na ,,żywym organizmie”. Odbiorcy są bardzo różni, mają odmienne gusta oraz zainteresowania. W przypadku ,,Julian Tuwim dzieciom” – trafienie pudła jest jednak prawie niemożliwe.

Ta książka zawiera bowiem potężny ładunek sentymentów, ponadczasowych mądrości, humoru oraz bardzo fajnej, uwspółcześnionej oprawy graficznej. Można więc mieć ją na swojej półce, żeby często do niej zaglądać, ale także można sprawdzić nią komuś przyjemność, oferując ,,Julian Tuwim dzieciom” na prezent. 

Sprawdzi się dla każdego, kto chce czytać ze zrozumieniem powyżej 3 lat (ale przecież te wiersze można czytać także i niemowlętom, opierając się na magii ich melodyjności).

Link do strony wydawnictwa: https://nk.com.pl/julian-tuwim-dzieciom/p3341.html


Poprzedni wpis
Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham. Pop-up – recenzja
Następny wpis
Czy wszystko smakuje? – recenzja komiksu o gastronomii
Tags: +3, +4, +5, +6, +7, +8, 2024, blog książkowy, Julian Tuwim, Julian Tuwim dzieciom, klasyka literatury dziecięcej, książka na prezent, Magdalena Kozieł – Nowak, Nasza Księgarnia, poezja dla dzieci, recenzje książek, wiersze dla dzieci, wiersze Tuwima, wierszyki dla dzieci, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja