Czy wszystko smakuje? – recenzja komiksu o gastronomii

Tytuł: Czy wszystko smakuje?
Scenariusz: Falauke
Rysunki: Falauke
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Rok wydania: 2023
Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Z ciekawości, wklepałam w internet hasło: najgorsze zawody świata. Na jednym z pierwszych wyników, pokazał się artykuł w tvn24.pl z listą amerykańskiego portalu CareerCast. Wspomniano tam o profesji sprzedawcy, pracownika kontroli szkodników czy didżeja… No cóż, stwierdziłam, że jest ona mało wiarygodna. Zabrakło w niej bowiem jednego bardzo ważnego obszaru zawodowego – gastronomii.

Komiks o pracy w gastronomii

Nie trzeba pracować w gastro, żeby wiedzieć, że codzienne użeranie się z różnego rodzaju klientelą to niekończące się pasmo stresów, nieporozumień i złości. Bycie kelnerką lub kelnerem wymaga od człowieka fizycznej wytrzymałości, niesamowitej cierpliwości oraz dobrej komunikacji.

To, jak jednak ciekawa jest to praca dla ludzi ,,z zewnątrz”, może potwierdzać masa programów, których akcja dzieje się w różnych gastronomiach – na czele oczywiście z ,,Kuchennymi rewolucjami”.

Nie wahałam się więc ani chwili, kiedy w komiksowych nowościach dostrzegłam debiut Falauke, czyli Katarzyny Czarnej. ,,Czy wszystko smakuje?” to zbiór gastronomicznych doświadczeń – od eksluzywnych restauracji, pracę w barach szybkiej obsługi przez orientalne lokale i bary mleczne.

O pewnym rozdziale w życiu

Komiks składa się na poszatkowane opowieści – konfrontacje z klientami, zadziwiające warunki oferowane przez managerów czy absurdalne sytuacje, w które pewnie trudno byłoby uwierzyć, gdyby nie fakt, że są one niestety w naszej rzeczywistości już niemal codziennością.

Autorka zgrabnie łączy całość klamrą, modyfikując jednak nieco koncepcję przy końcu i nadając jej nowego znaczenia. Można powiedzieć, że główna bohaterka, po wielu doświadczeniach pracy w gastro, wreszcie postanowiła zakończyć ten rozdział swojego życia.

Kim jest kelner naprawdę?

,,Czy wszystko smakuje?” nie jest jednak historią sensacyjną. Niektóre rozdziały nieco urywają się, nie dając czytelnikowi jasnej odpowiedzi, dlaczego właściwie się zakończyły. W innych – mamy dość przejrzystą kompozycję oraz płynne przejście do kolejnej opowieści. Całość zespala wspomniana główna bohaterka – pracowita, wiecznie spłukana dziewczyna, z którą wielu studentów łatwo się utożsami. 

I to właśnie w ,,Czy wszystko smakuje?” jest najważniejsze – pokazanie człowieka. Kogoś, kto stoi po drugiej stronie… stolika. Osobę, którą spotykamy na co dzień i (jeżeli nie mamy w sobie wystarczająco dużo empatii), być może niesłusznie traktujemy przedmiotowo. 

Świetnie narysowany komiks, z wieloma (niekoniecznie smacznymi) detalami, przemyślaną konstrukcją i ciekawymi bohaterami przyniesie więc dużo frajdy zarówno tym, którzy na gastronomii zjedli zęby, jak i tym, którzy nawet raz nie zajrzeli do restauracyjnej kuchni. Polecam odbiorcom powyżej 16 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://kultura.com.pl/kultura-gniewu/472-czy-wszystko-smakuje.html


Poprzedni wpis
Julian Tuwim dzieciom – recenzja klasycznej książki dla dzieci
Następny wpis
Bardzo ciekawe książki dla dzieci w języku angielskim
Tags: +100, +16, +17, +18, 2023, blog książkowy, Czy wszystko smakuje?, debiut, Falauke, gastronomia, kelnerka, komiks, komiks czarno-biały, komiksy, Kultura Gniewu, polskie komiksy, praca w gastronomii, recenzje komiksów, recenzje książek, Wydawnictwo Kultura Gniewu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja