Trzy siostry – recenzja komiksu dla dorosłych

Tytuł: Trzy siostry
Scenariusz: Anna Poszepczyńska
Rysunki: Anna Poszepczyńska
Wydawnictwo: Timof Comics
Rok wydania: 2023
Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Rodzinie trzeba pomagać – tak przynajmniej się przyjęło. Co jednak w sytuacji, gdy ta pomoc nie ogranicza się tylko do okazjonalnych przysług, ale związana jest z poświęcaniem własnego życia dla kogoś, kto prawdopodobnie i tak wkrótce… umrze?

Nieuleczalna choroba

,,Trzy siostry” to obyczajowy komiks debiutującej Anny Poszepczyńskiej, która przedstawiając niezwykle realistyczną historię, ukazuje przekrój ludzkich zachowań, sztuki wyboru, ale i trudnych do wybaczenia pretensji.

To opowieść o tytułowych trzech siostrach, które zostały osierocone przez rodziców na progu dorosłości. Jedna z dziewczyn już pełnoletnia, druga bliska pełnoletności, jednak trzecia, najmłodsza – cierpiąca na chorobę zwaną zespołem Verdura. Chorobę, która nie tylko jest nieuleczalna, ale odciska na pacjencie wyjątkowe piętno, zupełnie odbierając mu jakiekolwiek nadzieje.

Dwie siostry i różnice

Zespół Verdura (swoją drogą wymyślony na potrzeby tej publikacji) jest tutaj wyłącznie pretekstem. W ,,Trzech siostrach” najbardziej znacząca jest relacja dwóch najstarszych sióstr, a także ich zupełnie odmienne postawy.

Jedna z młodych kobiet w pełni poświęca się rodzeństwu, nie tylko rezygnując z własnego rozwoju, relacji z innymi czy po części z przyszłości. Traktuje swoją chorą siostrę jak córkę i w pełni czuje się za nią odpowiedzialna. Do tego stopnia, że traci umiejętność zdrowego osądu, podejmując decyzje, które pozbawione są logiki.

Druga siostra, choć także rezygnuje z przyjemności czy częściowo z życia towarzyskiego, a przede wszystkim pracuje dużo więcej niż powinna, żeby spiąć rodzinny budżet, ma za złe starszej kobiecie, że ta o siebie nie dba.

Wybory

,,Trzy siostry” są właściwie starciem trzech różnych perspektyw, gdzie trudno w ogóle mówić o tym, która z nich jest najwłaściwsza. Każda z dziewczyn ma rację w swoim postępowaniu. Ich pretensje czy kłótnie wynikają wyłącznie z kwestii poziomu skomplikowania sytuacji.

Bo ,,Trzem siostrom” udaje się pokazać, jak trudne może być życie. Choć na wiele rzeczy nie ma się wpływu, to jednak często nasze wybory decydują o miejscu, w którym będziemy kiedyś. Komiks pokazuje jak bardzo trzeba być ostrożnym w tym, co się mówi, nawet jeżeli zmęczenie i smutek odbierają nam wszelkie zdolności dedukowania.

,,Trzy siostry” choć są prostym w odbiorze, to jednak bardzo dobrze zrealizowanym komiksem. Pozostawia on w czytelniku pewien rodzaj gorzkości, który mimo że jest w każdym z nas, może wzbudzać lęk. Polecam odbiorcom powyżej 16 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://timof.pl/katalog/Trzy+siostry/pokaz.html


Poprzedni wpis
Tomasz Samojlik, czyli świętujemy urodziny żubra Pompika – wywiad Strefa Rozmów
Następny wpis
Kultowa seria książek o Mikołajku – współpraca z Gandalf.com.pl
Tags: +100, +16, +17, +18, 2023, Anna Poszepczyńska, blog książkowy, choroba, debiut, debiut komiksowy, komiksy, komiksy dla dorosłych, polscy twórcy komiksowi, poświęcenie, recenzje komiksów, relacje, rodzina, siostry, śmierć, śmiertelna choroba, Timof, Timof comics, Timof i cisi wspólnicy, Trzy siostry, Wydawnictwo Timof

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja