Kultowa seria książek o Mikołajku – współpraca z Gandalf.com.pl

Tytuły: Mikołajek, Mikołajek nie nudzi się w szkole, Wakacje Mikołajka, Mikołajek i inne chłopaki, Mikołajek ma kłopoty
Seria: Mikołajek
Autor: René Goscinny
Ilustracje: Jean-Jacques Sempé
Tłumaczenie: Barbara Grzegorzewska
Wydawnictwo: Znak Emotikon
Rok wydania: 2023

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Francuski ,,Le Petit Nicolas” to dokonały przykład klasyki, która od pokoleń zdobywa serca czytelników na całym świecie. Stworzony przez duet René Goscinny’ego i ilustratora Jean-Jacques Sempé – ,,Mikołajek” jest esencją pokazania rzeczywistości z dziecięcej perspektywy. 

W Polsce znany jest z wielu rozmaitych wydań książek. Nieprzypadkowo ja prezentuję dzisiaj najnowszy i dostępny w księgarni Gandalf cykl, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Znak Emotikon.

W jego ramach możecie sięgnąć do pozycji:

  • Mikołajek (w tłumaczeniu Barbary Grzegorzewskiej. Pierwsze wydanie ukazało się w Polsce w 1964 roku w przekładzie Toli Markuszewicz i Elżbiety Staniszkis),
  • Mikołajek nie nudzi się w szkole (pierwotnie znana polskim czytelnikom jako ,,Rekreacje Mikołajka”),
  • Wakacje Mikołajka (z 1962 roku),
  • Mikołajek i inne chłopaki (z 1963 roku),
  • Mikołajek ma kłopoty (początkowo ukazał się jako ,,Joachim ma kłopoty”). 

Seria książek dla dzieci o Mikołajku

Mikołajkowa seria obraca się wokół codziennego życia i psot małego chłopca o imieniu Mikołaj. Akcja ma miejsce w powojennej Francji, gdzie dzieciństwo było znacznie prostsze niż obecnie. Dzięki przeniesieniu się w czasie, otwarte zostało okno na ujmującą prostotę dorastania z dawnych lat. Opowiadającym te krótkie historie jest sam Mikołaj. Jego opowieści przekazują istotę dzieciństwa z bardzo szczególnym połączeniem humoru, psot i niewinności. 

Od jego wiernego grona przyjaciół; w tym miłośnika jedzenia Alcesta i pilnego ucznia Ananiasza, po jego kochającą rodzinę oraz życie szkolne, seria o Mikołajku maluje żywy portret dorastania w całej jego złożoności. Co jednak istotne, każda historia to nowa przygoda, wypełniona psotami i wzruszającymi chwilami, które rezonują z czytelnikami w każdym wieku.

Ciekawostki o Mikołajku

,,Mikołajek” zadebiutował w 1955 roku we francuskim magazynie „Sud-Ouest Dimanche”. Choć początkowo bez sukcesów, już wkrótce popularność tej postaci zaczęła szybko rosnąć, co doprowadziło do wydania wielu kolejnych części.

Seria zaczęła się cieszyć międzynarodowym powodzeniem. Została przetłumaczona na ponad 30 języków, dzięki czemu stała się rozpoznawalna i łatwo dostępna w wielu krajach. Uniwersalne tematy, które poruszała oraz postacie, które z biegiem lat prawie zupełnie się nie zestarzały, przeskoczyły granice kulturowe, wpasowując się w rzeczywistość setek tysięcy dzieci z całego świata.

Wartości przekazywane w książkach o Mikołajku

  • Przyjaźń – choć jest ona ujęta w rozumieniu tej najprostszej, dziecięcej przyjaźni, to przedstawiana niezachwiana lojalność w obliczu różnych przygód uczy czytelników o znaczeniu posiadania wspierających towarzyszy podczas rozmaitych wzlotów i upadków.
  • Wyobraźnia – w ,,Mikołajku” została uchwycona nieograniczona wyobraźnia z czasów dzieciństwa. Krótkie opowiastki przypominają o prostocie patrzenia na świat oczami dziecka, gdzie nawet to, co pozornie nudne, może stać się ekscytującą przygodą.
  • Rozwiązywanie problemów i konfliktów – Mikołaj i jego przyjaciele często wpadają w tarapaty. Dzięki tym perypetiom młodzi czytelnicy uczą się kreatywnego rozwiązywania problemów oraz umiejętności szybkiego myślenia. Mogą zdać sobie również sprawę, że wszelkie zatarcia są wpisane w relacje, dlatego nie warto przejmować się nimi na dłuższą metę,
  • Proste przyjemności – w świecie pełnym trudów dnia codziennego, ,,Mikołajek” przenosi nas z powrotem do prostych przyjemności życia: smacznych przekąsek, bliskich wycieczek lub urodzinowego świętowania z przyjaciółmi. Opowieści zachęcają więc czytelników do doceniania małych radości, których doświadczamy codziennie.

Czy Mikołajek źle się zestarzał?

Dużo mówi się o atutach tej serii, ale przecież nie zapominajmy, że powstała ona już prawie 70 lat temu. Od tego czasu wiele się zmieniło – nie tylko na świecie, ale także w postrzeganiu ról społecznych, wychowywaniu dzieci czy w kwestiach kulturowych. Nic więc dziwnego, że ,,Mikołajek” może tych bardziej wrażliwych lub świadomych czytelników, kłóć w oczy pewnymi drobnostkami.

Będzie na nimi na pewno bardzo wyraźnie stawianie granicy między chłopcami a dziewczynkami. Seria odzwierciedla normy społeczne przełomu lat 50 i 60-tych XX wieku, dlatego marginalizowanie znaczenia kobiet jest tu obecne w dużo większej skali niż w bardziej współczesnych pozycjach.

Największym zarzutem mogą być jednak odniesienia do przemocy, egocentryzm i brutalność. Oczywistym jest, że wiele dzieci zachowuje się w ten sposób, a ich zabawy prawie nie różnią się od tych, opisanych w książce. Wielu rodziców jednak woli unikać tego typu treści w lekturach, żeby nie utrwalać tych schematów w świadomości dziecka. Z kolei dla jeszcze innych taka szczerość i bezpośredniość narracji, a przy tym brak swego rodzaju cenzury oraz usilne wygładzanie lektur to prawdziwa wartość, z której nie warto rezygnować.

Ilustracje w książkach o Mikołajku

Jean-Jacques Sempé to francuski rysownik, który zanim odnalazł powołanie, przeszedł długą drogę w wielu innych profesjach. Jego ilustracje są niezwykle charakterystyczne i odgrywają istotną rolę w tworzeniu atmosfery oraz wyrazistości serii o ,,Mikołajku”. Choć nie tylko, na stronie znajdziecie również recenzje m.in. ,,Sekret sprzedawcy rowerów”.  

Czarno-białe rysunki o wyraźnych konturach i niewielu detalach można rozpoznać już z daleka. Każdy obrazek oddaje osobowość postaci, uwzględniając nie tylko rysy twarzy, ale i gesty czy ekspresje. Sempé był także mistrzem w oddawaniu komizmu sytuacji. Razem z tekstem ilustracje te tworzą niezwykle zgrany duet, który także stał się inspiracją dla wielu późniejszych twórców literatury dziecięcej. 

Zacznij przygodę z Mikołajkiem – kultową serią książek dla dzieci

,,Mikołajek” to coś więcej niż tylko seria opowiadań dla dzieci – to rozgrzewająca serca podróż do świata dzieciństwa. Podróż pełna śmiechu, przyjaźni oraz niezapomnianych przygód. W obliczu dziedzictwa René Goscinny’ego i Jean-Jacques Sempé, przypominamy sobie o trwałych wartościach i radości, którą ,,Mikołajek” nadal przynosi czytelnikom w każdym wieku. Niezależnie od tego, czy odkrywacie te historie na nowo, czy przedstawiacie je kolejnemu pokoleniu, urok ,,Mikołajka” z pewnością przetrwa przez wiele lat.

Serię oraz wszystkie widoczne na zdjęciach pozycje znajdziecie w księgarni Gandalf:

Poprzedni wpis
Trzy siostry – recenzja komiksu dla dorosłych
Następny wpis
Róża na tropie. Poszukiwanie Lirogłosa Srebrzystego – recenzja
Tags: +6, +7, +8, +9, 2023, Barbara Grzegorzewska, Jean-Jacques Sempé, klasyka, klasyka literatury dziecięcej, książki dla dzieci, Le Petit Nicolas, Mikołajek, Mikołajek i inne chłopaki, Mikołajek ma kłopoty, Mikołajek nie nudzi się w szkole, recenzje książek, René Goscinny, Sempé, Wakacje Mikołajka, Wydawnictwo Znak Emotikon, zbiór opowiadań, znak, Znak emotikon

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja