Wielka księga wartości. Opowiadania o szczerości, tolerancji i innych ważnych sprawach – recenzja

Tytuł: ,,Wielka księga wartości. Opowiadania o szczerości, tolerancji i innych ważnych sprawach”

Autor: Teresa Blanch, Anna Gasol

Ilustracje: Valenti Gubianas

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2018

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna: wybitna

 

 

Recenzja:

Jeżeli czytacie moje recenzje, to wiecie, że lubię rozpływać się nad omawianymi książkami. Tym razem jednak, mój zachwyt nad ,,Wielką księgą wartości. Opowiadania o szczerości, tolerancji i innych ważnych sprawach” jest tak wielki, że długo brakowało mi słów, żeby opisać moje wrażenia.

 

 

 

Każdy ma życzenie, żeby jego dziecko zawsze postępowało właściwie. Podejmowało tylko dobre wybory, a unikało złych decyzji, które często wiążą się z przykrymi konsekwencjami. Chcielibyśmy, żeby nasze dzieci traktowały innych tak, jak same chciałyby być przez nich odbierane.

 

Oczywiście rozmowa o wartościach jest bardzo ważna, ale nie od dzisiaj wiemy, że człowiek, nawet ten jeszcze całkiem mały, najlepiej uczy się na przykładach.

 

W ,,Wielkiej księdze wartości” jest ich całe mnóstwo. Dodatkowo są to opowiadania bliskie dzieciom, ponieważ ich bohaterami są rówieśnicy czytelników lub słuchaczy. Często dotyczą zdarzeń, których jesteśmy świadkami na co dzień. Poruszają aktualne tematy, chociażby takie jak kwestia uchodźców.

 

 

 

 

 

Ta książka to także pełen wachlarz ludzkich osobowości. Oczywiście są ludzie niegodziwi i źli, ale ten tytuł jest najlepszym dowodem na to, że większość osób to jednak istoty życzliwe, które często są skore do współczucia i gotowe do niesienia pomocy.

 

Autorki nie mnożą przykładów, które młodemu czytelnikowi mogą wydawać się abstrakcyjne, ale opowiadają o rzeczach, które mogą przytrafić się każdemu z nas.

 

W książce jest 16 opowiadań, gdzie zawsze dwa z nich opowiadają o konkretnym zagadnieniu. Tematy o jakich mowa to tolerancja, wysiłek, życzliwość, solidarność, wspólnota, uczciwość, poczucie własnej wartości oraz empatia.

 

Każda z bajek ma innych bohaterów, jest pięknie napisana i często wzruszająca. To nie jest książka z przypadkowo wybranymi opowiadaniami, ale zbiór dobrze przemyślanych i fantastycznie opracowanych kompozycji.

Niektóre historie są smutne, bo dotykają najczulszych miejsc i poruszają najgłębiej skrywane emocje, co także może świadczyć o niezwykłości tej pozycji i przede wszystkim ogromnej jej wadze.

W tytule także nie ma przesady. Ta książka jest wielka nie tylko przez wzgląd na jej spory format A4, ale właśnie dlatego,że niesie ze sobą ogromne pokłady mądrości.

 

 

 

 

 

Ilustracje jeszcze wzmagają ten efekt, czyniąc tę książkę doskonałą. Szczerze mówiąc, kiedy zajrzałam do środka, moją pierwszą myślą była ta, że to prace Joanny Kłos, autorki znanego wszystkim Pucia (link do recenzji najnowszej książki: http://bajkochlonka.pl/2018/03/16/pucio-i-cwiczenia-z-mowienia-recenzja/ ).

 

Bohaterowie w ,,Wielkiej księgi wartości” także mają charakterystyczne rumieńce, chude, trójkątne nóżki oraz duże owalne oczy. Podobieństwo jest zadziwiające!

Może to przemawiać na ogromną korzyść, szczególnie w przypadku, kiedy maluch przyzwyczajony jest do Pucia, jako trochę starszy, będzie doskonale odnajdywał się w perypetiach nowych bohaterów.

 

,,Wielka księga wartości” polecana jest dla dzieci od 6-ego roku życia, ale moim zdaniem można czytać ją już bardziej uważnym przedszkolakom.

To pozycja obowiązkowa w biblioteczce młodego człowieka, którego chce się wychować na osobę świadomą, dobrą i otwartą na innych ludzi. Bardzo polecam!

 

Link do strony wydawnictwa: https://nk.com.pl/wielka-ksiega-wartosci-opowiadania-o-szczerosci-tolerancji-i-innych-waznych-sprawach/2563/ksiazka.html#.WxpnjlOFNE4

 

 

Poprzedni wpis
Bordek i Stelka – recenzje
Następny wpis
Gdzieś daleko. Bajka eko – recenzja
Tags: +10, +4, +5, +6, +7, +8, +9, 2018, Anna Gasol, dorastanie, dziecko, empatia, hit czytelniczy, książka dla dzieci, must have, Nasza Księgarnia, nauka, nowość, nowość książkowa, opowiadania, poczucie własnej wartości, premiera książkowa, recenzja, recenzje książek dla dzieci, solidarność, Teresa Blanch, tolerancja, tolerancji i innych ważnych sprawach, uczciwość, Valenti Gubianas, wartości, wielka księga wartości, Wielka księga wartości. Opowiadania o szczerości, wspólnota, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, wysiłek, życzliwość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja