Co cię martwi? – recenzja

Tytuł: ,,Co cię martwi?

Autor: Molly Potter

Ilustracje: Sarah Jennings

Tłumaczenie: Wojciech Górnaś

Wydawnictwo: Tadam

Rok wydania: 2019

Objętość:   chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna:  bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Nie pamiętam, kiedy pierwszy raz zaczęłam się martwić. Ogólnie dzieciństwo kojarzę z beztroską, czyli dokładnie tak, jak powinno być.

 

Nie zdając sobie sprawy z zagrożeń, nie martwimy się. Pewnie jest jednak w życiu każdego dziecka taki moment, kiedy w jego głowie pojawia się niepokój, ale nie potrafi jeszcze go nazwać.

 

Książka ,,Co cię martwi?” Molly Potter, autorki opisywanej już przeze mnie ,,Co się dzieje w mojej głowie? pokaże najmłodszym czytelnikom, że zmartwienia są czymś naturalnym, i o ile potrafimy sobie z nimi radzić i są krótkotrwałe, ich obecność nie powinna nas dodatkowo niepokoić.

 

 

 

 

Za ilustracje w tej pozycji, podobnie jak poprzednio, odpowiada Sarah Jennings.

 

O ile ,,Co się dzieje w mojej głowie? można określić jako pozycję dość ogólną, to w wypadku ,,Co cię martwi?” narracja jest bardzo konkretnie skierowana na zagadnienia dotyczące kwestii, które mogą być dla różnych osób niepokojące.

 

Autorka zaproponowała aż 12 różnych sytuacji, które mogą być powodem tego, że się martwimy. Każdej z nich poświęcona jest jedna rozkładówka, a na niej znajdują się punkty: co możesz czuć, co możesz myśleć, warto zapamiętać.

 

W przypadku pierwszego zagadnienia opisywane są jednym słowem emocje, jakie mogą w danej chwili towarzyszyć dziecku.

 

W przypadku myśli są to bardziej rozwinięte zdania, które starają się odgadnąć powód zmartwienia. Za ich sprawą często porównuje się dwie sytuacje, stara się siebie usprawiedliwić (jeżeli niepokój jest z winy dziecka) lub wyraża jakąś opinię czy osąd.

 

Ostatnia część rozkładówki to: warto zapamiętać. To strona, która została podzielona na 4 fragmenty, gdzie autorka udziela rad w jaki sposób np. postawić się w miejscu innej osoby, o czym należy pamiętać, a przede wszystkim – że zawsze warto poprosić o pomoc kogoś dorosłego.

 

 

 

 

 

,,Co cię martwi?” wytłumaczy dziecku, że uczucie po zobaczeniu w telewizji czegoś strasznego, kłótnia rodziców, choroba, kłótnia z przyjacielem, nowe wydarzenie w życiu czy samotność to tylko etapy przejściowe. Mogą one powodować niepokój, ale należy mieć do nich odpowiednie podejście i starać się, jak najwięcej mówić o tym, co nas martwi.

 

Polecam tę książkę dla każdego dziecka powyżej 5. roku życia. To niezwykle pouczająca i ważna lektura, która pomoże najmłodszym lepiej radzić sobie z własnymi emocjami.

 

Link do strony wydawnictwa: https://wydawnictwo-tadam.pl/publikacje/co-cie-martwi/

 

 

Poprzedni wpis
Albercie, ty złodzieju! – recenzja
Następny wpis
Cześć, miasto! – recenzja
Tags: +5, +6, +7, +8, +9, 2019, blog książkowy, Co cię martwi?, emocje, książki dla dzieci, książki dla dzieci o emocjach, literatura, Molly Potter, niepokój, nowości książkowe, obawy, przedszkolak, recenzje książkowe, Sarah Jennings, strach, strona o książkach, Tadam, uczucia, Wojciech Górnaś, Wydawnictwo Tadam, zmartwienia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja