Co cię martwi? – recenzja

Co cię martwi? – recenzja

Tytuł: ,,Co cię martwi?

Autor: Molly Potter

Ilustracje: Sarah Jennings

Tłumaczenie: Wojciech Górnaś

Wydawnictwo: Tadam

Rok wydania: 2019

Objętość:   chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna:  bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Nie pamiętam, kiedy pierwszy raz zaczęłam się martwić. Ogólnie dzieciństwo kojarzę z beztroską, czyli dokładnie tak, jak powinno być.

 

Nie zdając sobie sprawy z zagrożeń, nie martwimy się. Pewnie jest jednak w życiu każdego dziecka taki moment, kiedy w jego głowie pojawia się niepokój, ale nie potrafi jeszcze go nazwać.

 

Książka ,,Co cię martwi?” Molly Potter, autorki opisywanej już przeze mnie ,,Co się dzieje w mojej głowie? pokaże najmłodszym czytelnikom, że zmartwienia są czymś naturalnym, i o ile potrafimy sobie z nimi radzić i są krótkotrwałe, ich obecność nie powinna nas dodatkowo niepokoić.

 

 

 

 

Za ilustracje w tej pozycji, podobnie jak poprzednio, odpowiada Sarah Jennings.

 

O ile ,,Co się dzieje w mojej głowie? można określić jako pozycję dość ogólną, to w wypadku ,,Co cię martwi?” narracja jest bardzo konkretnie skierowana na zagadnienia dotyczące kwestii, które mogą być dla różnych osób niepokojące.

 

Autorka zaproponowała aż 12 różnych sytuacji, które mogą być powodem tego, że się martwimy. Każdej z nich poświęcona jest jedna rozkładówka, a na niej znajdują się punkty: co możesz czuć, co możesz myśleć, warto zapamiętać.

 

W przypadku pierwszego zagadnienia opisywane są jednym słowem emocje, jakie mogą w danej chwili towarzyszyć dziecku.

 

W przypadku myśli są to bardziej rozwinięte zdania, które starają się odgadnąć powód zmartwienia. Za ich sprawą często porównuje się dwie sytuacje, stara się siebie usprawiedliwić (jeżeli niepokój jest z winy dziecka) lub wyraża jakąś opinię czy osąd.

 

Ostatnia część rozkładówki to: warto zapamiętać. To strona, która została podzielona na 4 fragmenty, gdzie autorka udziela rad w jaki sposób np. postawić się w miejscu innej osoby, o czym należy pamiętać, a przede wszystkim – że zawsze warto poprosić o pomoc kogoś dorosłego.

 

 

 

 

 

,,Co cię martwi?” wytłumaczy dziecku, że uczucie po zobaczeniu w telewizji czegoś strasznego, kłótnia rodziców, choroba, kłótnia z przyjacielem, nowe wydarzenie w życiu czy samotność to tylko etapy przejściowe. Mogą one powodować niepokój, ale należy mieć do nich odpowiednie podejście i starać się, jak najwięcej mówić o tym, co nas martwi.

 

Polecam tę książkę dla każdego dziecka powyżej 5. roku życia. To niezwykle pouczająca i ważna lektura, która pomoże najmłodszym lepiej radzić sobie z własnymi emocjami.

 

Link do strony wydawnictwa: https://wydawnictwo-tadam.pl/publikacje/co-cie-martwi/

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment