fbpx

Smocza Perła – recenzja

Smocza Perła – recenzja

Tytuł: ,,Smocza Perła

Seria: Rick Riordan Przedstawia

Autor: Yoon Ha Lee

Tłumaczenie: Agnieszka Fulińska, Aleksandra Klęczar

Wydawnictwo: Galeria Książki

Rok wydania: 2019

Objętość:  prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

 

Recenzja:

Lisy, które potrafią przybierać ludzką formę, znikające gobliny czy smoki oddziałujące na pogodę to tylko kilka fantastycznych pomysłów, o których można przeczytać w książce ,,Smocza Perła”.

 

Jej autor, Yoon Ha Lee jest mieszkającym w Ameryce pisarzem, ale pochodzi i inspiruje się przede wszystkim swoim rodzinnym państwem, czyli Koreą Południową.

W swojej powieści łączy to, co kojarzymy z bezustannie kwitnącym Seulem, czyli bogatą kulturę i zaawansowaną technologię.

 

 

 

 

Główną bohaterką ,,Smoczej Perły” jest 13 – letnia Min, która wraz z rodziną mieszka na zaniedbanej i zapylonej planecie. Wspólnie wiodą bardzo skromne i pracowite życie. Jej największym przyjacielem jest jej brat Jun. Kiedy do domu Min przychodzi nieznajomy mężczyzna i oznajmia, że kadet Sił Kosmicznych Jun został uznany za zaginionego, dziewczyna wie, że to podejrzana sprawa.

 

Chłopaka podejrzewa się o dezercję, ale Min wie, że jej brat nigdy nie opuściłby swoich dowódców. Dziewczynka postanawia udać się na jego poszukiwania oraz znaleźć także mityczną Smoczą Perłę, która pomogłaby przywrócić jej planetę do warunków, jakie potrzebne są do bezpiecznego i szczęśliwego życia.

 

Akcja powieści rozgrywa się w uniwersum Tysiąca Światów – wiele planet połączonych jest ze sobą tunelami kosmicznymi, przez które można przemieszczać się tylko za pomocą statków.

 

Bohaterowie ,,Smoczej Perły” charakteryzują się różnymi ponad naturalnymi zdolnościami. Min jest jednak niezwykła także ze względu na swoją ogromną bystrość umysłu oraz niewiarygodną odwagę.

 

 

 

 

Fabuła książki jest nieprzewidywalna i mimo wielu abstrakcyjnych elementów, które się w niej pojawiają, dzięki odpowiednim proporcjom bardzo dokładnego opisywania funkcjonowania statków, odnosi się wrażenie realizmu.

Tylko czasami, autorowi wymyka się lekko logika i raz Min może korzystać ze swojej mocy, a innym razem nie, bez konkretnego uzasadnienia, jednak to drobiazgi, które nie wpływają na odbiór całości.

 

,,Smocza Perła” jest historią przede wszystkim o ogromnej braterskiej miłości, o dążeniu do celu i wierze w drugą osobę. Opowieść zabiera czytelnika w świat pełen fantazji, podróży i tajemnic, które z wielką ochotą chce się odkrywać.

 

Polecam ją dzieciom powyżej 12. roku życia.

 

Link do strony wydawnictwa: https://galeriaksiazki.pl/pl/p/Smocza-Perla/293

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment