Czarny Staw. Wiła – recenzja

Tytuł: Czarny Staw. Wiła

Seria: Czarny Staw

Autor: Robert Ziębiński

Okładka: Rafał Szłapa

Wydawnictwo: Słowne

Rok wydania: 2021

Objętość: prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Przyznam szczerze, że na taką właśnie książkę czekałam! Wydawnictwo Słowne określiło ją mianem polskiego ,,Stranger Things” – moim zdaniem jest znacznie ciekawsza od serialu, bo jej akcja toczy się w realiach naszych legend oraz słowiańskiej mitologii. 

 

,,Czarny Staw. Wiła, czyli powieść dla młodzieży, która ma wiele z elementów horroru, ale jest to przede wszystkim dobra przygodówka. Jej autorem jest Robert Ziębiński – pisarz, o którym zaczęłam czytać dopiero pod koniec lektury. Błąd. Gdybym zrobiła to wcześniej, dowiedziałabym się, że ,,Wiła” to książka należąca do serii ,,Czarny Staw” i co więcej… jest ona jej już drugą częścią.

 

Była to dla mnie duża niespodzianka, choć fabuła czasami nawiązywała do pewnych wydarzeń, które miały mieć miejsce w przeszłości. Zupełnie jednak brak ich znajomości nie przeszkadzał mi w lekturze. Teraz jednak, kiedy już o niej wiem, z przyjemnością sięgnę po pierwszy tom.

 

 

Bohaterami ,,Wiły” jest czwórka licealistów – Długi, Niedźwiedź, Akira oraz Kamil, którym przyszło żyć w małej miejscowości, owianej tajemniczą historią. Pierwszoosobowa narracja prowadzona jest właśnie z punktu widzenia tego ostatniego chłopaka. Niedawno przeprowadził się do Czarnego Stawu z mamą, kiedy kobieta postanowiła się rozwieźć z jego ojcem. Kamil zamieszkał u swojej babci. Szybko udało mu się nawiązać kontakt z rówieśnikami i równie szybko… stał się bohaterem bardzo nietypowych splotów akcji.

 

Tuż po rozpoczęciu roku szkolnego zaczynają się w miejscowej szkole dziać dziwne rzeczy – zostają zdemolowane szafki, uczniowe wpadają w dziwny trans, a kilku z nich później nawet uznaje się za zaginionych. Czwórka przyjaciół odkrywa powód tych wszystkich anomalii. Postanawiają przeprowadzić śledztwo, pomóc zaklętemu duchowi się uwolnić i przede wszystkim stawiają sobie za cel – pokonanie zła i przywrócenie normalności.

 

,,Wiła” doskonale łączy w sobie wątki z codziennego życia nastolatków. Autor trafnie nakreśla potrzeby i obawy bohaterów, jednocześnie wplatając w treść zdarzenia fantastyczne. Jednym z bohaterów, który w czytelnikach wzbudzi z pewnością mnóstwo emocji jest Pan Pulman. To niezwykle wiekowy kot, który został zainspirowany… kotem samego autora! Muszę przyznać, że sama wzruszyłam się czytając tę historię w części ,,Posłowie”. 

 

Poza tym na pochwałę zasługuje spójna fabuła, emocjonujące zwroty akcji, ale także precyzja, z jaką autor zbudował całe uniwersum. Jest tu bardzo dużo potencjału na kolejne części i sama jestem ciekawa, co tym razem przydarzy się ciekawej świata i nieustraszonej grupie młodzieży.

 

 

Jeżeli macie pod swoim dachem nastolatków, którzy lubią opowieści o duchach, demonach, czarownicach czy tajemniczych jaskiniach – koniecznie polećcie im ,,Wiłę”. To książka, która będzie odpowiednia dla osób powyżej 13 roku życia.

 

Link do strony Wydawnictwa: https://www.slowne.pl/ksiazki/dla-dzieci/czarny-staw-wila/

 

 

Poprzedni wpis
Przybysz – recenzja pięknej książki bez słów
Następny wpis
Kudłata – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja