fbpx

Jajko – recenzja

Jajko – recenzja

Tytuł: ,,Jajko

Autor: Britta Teckentrup

Ilustracje:  Britta Teckentrup

Tłumaczenie: Hanna Bartoszewicz

Wydawnictwo: Agora

Rok wydania: 2019

Objętość:  chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna:  ma dużo zalet

 

 

 

Recenzja:

,,Jajko zawsze odgrywało w kulturze niezwykle ważną rolę. (…) Ze swym idealnym kształtem, gładką powierzchnią i wspaniałymi barwami jest być może najdoskonalszym przedmiotem, jaki istnieje we wszechświecie.” – tymi słowami rozpoczyna się książka ,,Jajko” Britty Teckentrup. To nowość od Wydawnictwa Agora, która prawie w zupełności wyczerpuje tematykę oologii (działu ornitologii zajmującego się jajami).

 

 

 

 

Książka została doceniona przez jury międzynarodowego konkursu Bologna Ragazzi Award, czyli jednego z największych na świecie festiwali poświęconemu literaturze dziecięcej i otrzymała wyróżnienie w kategorii non-fiction.

 

Autorka ma na swoim koncie już ponad 100 pozycji obrazkowych dla najmłodszych. Ostatnio wspominałam o niej przy okazji recenzji: ,,Moja mała myszka”.

 

,,Jajko” nie jest książką dla najmłodszych czytelników. Dość poważne ilustracje i stonowane barwy, wskazują bardziej, że to lektura dla dzieci powyżej 6. roku życia.

Zawiera ona jednak niewielką ilość tekstu, w którym autorka uwzględniła tylko najistotniejsze wiadomości.

 

 

 

Można z niej dowiedzieć się np. jaki kolor ma bocianie jajo, co skrywa wnętrze skorupki, który z ptaków miał największe, a który najmniejsze jajko czy jest także wiele informacji na temat gniazd. Poza tym autorka uwzględnia przedmiot swojej książki w kontekście kulturowym, religijnym czy mitologicznym.

 

W ,,Jajku” przeczytamy o słynnym obrazie ,,Madonny z Dzieciątkiem w otoczeniu świętych” na którym pojawia się jajko czy w jakim kraju tradycja nakazywała na zużycie wszystkich jaj przed Wielkim Postem.

 

Pierwszym jednak na co zwraca się uwagę, zaraz po otworzeniu książki są ,,nakrapiane” ilustracje. To jeden z ulubionych stylów ilustratorki, który doskonale sprawdza się w tej pozycji. Co prawda pod niektórymi obrazkami jest może zbyt wiele tekstury, dlatego część strony jest mniej czytelna, ale na pewno dzięki takiemu zabiegowi, wiele z jajek wygląda bardziej autentycznie i przestrzennie.

 

 

 

 

Polecam tę książkę bez względu na porę roku, bo jak się z niej dowiadujemy – jajka znosi się przez cale 12 miesięcy!

 

Link do strony sklepu: https://kulturalnysklep.pl/ksiazka/jajko-jajko

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment

Przedsprzedaż mojej książki już trwa!

,,Piękna i ponadczasowa opowieść zimowa, która przypomina, że najważniejszymi bohaterami świąt są zawsze dzieci. Historia o wspólnocie, świątecznych tradycjach i wzruszających niespodziankach.

Specjalnie do tej książki powstał model miniaturowej kamienicy, wykonany przez artystę Przemysława Krzemienia."

 

Przedsprzedaż ,,Ulica Siedmiu Mikołajów" trwa tylko do 08.11.2021 roku!

--> HOP na stronę Wydawnictwa Sto Stron <--