Wyspa – recenzja

Tytuł: ,,Wyspa”

Autor:  João Gomes de Abreu

Ilustracje: Yara Kono

Tłumaczenie: Joanna Kuhn

Wydawnictwo: Kinderkulka

Rok wydania: 2018

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Jak duży wpływ mają na nas inne osoby, doskonale widać szczególnie w trakcie dojrzewania. Czasami jednak zdarzają się dorośli, którzy na widok ładnego kapelusza zupełnie tracą głowy.

 

,,Wyspa” to książka, która pokazuje jak ważne jest zachowanie umiaru w inspirowaniu się innymi.

Jej autorami są João Gomes de Abreu oraz Yara Kono. Pierwszy z artystów stworzył tekst, a drugi uzupełnił go o ilustracje. Ze względu jednak na charakter ,,Wyspy” oraz fakt, że jest ona picturebookiem, zarówno rola pisarza, jak i ilustratora jest tutaj niezwykle ważna.

 

 

 

 

 

Książka opowiada historię pewnych mieszkańców wyspy, którym życie upływało przyjemnie i bezproblemowo. Wszystko zmieniło się w chwili, kiedy odwiedził ich wielki statek z turystami. Na pokładzie znajdowali się mieszkańcy kontynentu. Zrobili oni bardzo duże wrażenie na wyspiarzach, do tego stopnia, że sami zdecydowali się zostać ludźmi z kontynentu.

 

W tym celu skontaktowali się z burmistrzem wyspy, a ten wpadł na pomysł wybudowania mostu. Miał on łączyć wyspę z kontynentem i w ten sposób sprawić, że wyspiarze przestaliby być wyspiarzami.

 

Każdy natychmiast przyłączył się do pracy. Kontynent był daleko więc most także musiał być długi. Na wyspie mieszkańcy mieli wygasły wulkan – rozbroili go i z uzyskanych kamieni zaczęli budować. Szybko okazało się, że to jednak nie wystarczy.

 

Krok po kroku wyspa została pozbawiana tego, co miała najpiękniejsze. Żeby zbudować most potrzeba było wyciąć lasy oraz zebrać cały piasek z plaży. Kiedy most został ukończony, okazało się, że zostały tylko domy na niewielkim fragmencie ziemi.

 

Mieszkańcy jednak się nie poddali i coraz bardziej zaczynali pogrążać się w samowolnej destrukcji. Przestali zauważać, że zupełnie niszczą swój dom, bo tak silnie pchała ich potrzeba zostania ludźmi z kontynentu.

 

 

 

 

,,Wyspa” to z jednej strony bardzo prosta opowieść dla najmłodszych, a z drugiej bardzo wnikliwa analiza ludzkiej potrzeby przynależności, nawarstwiania potrzeb i konsumpcjonizmu. Myśląc tylko o własnym szczęściu, często bezpowrotnie niszczymy środowisko. Nie zastanawiając się nad tym, co dzieje się ze starymi butami, kupujemy nowe. Ludzie powinni mieć większą świadomość, bo w przeciwnym razie skończą zupełnie tak, jak bohaterowie ,,Wyspy”.

 

Polecam tę książkę dzieciom powyżej 2. roku życia.

 

Link do strony wydawnictwa: https://kinderkulka.pl/ksiazki/wyspa/

 

 

 

Poprzedni wpis
Gliniany most – recenzja
Następny wpis
Domek – recenzja gry planszowej
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

1 Komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja