Balonowa 5 – recenzja

Tytuł: ,,Balonowa 5”

Autor: Mikołaj Pasiński

Ilustracje: Gosia Herba

Wydawnictwo: HarperCollins Polska, Harper Kids 

Rok wydania: 2020 (2019)

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

  

Recenzja:

Na Balonowej żyje się rajsko – zwierzęta i owady, które zazwyczaj raczej się unikają, pod tym adresem zawiązują przyjaźnie i miło oddają się swoim pasjom.

 

,,Balonowa 5” to książka na którą polowałam już od zeszłego roku. Udało się z tegorocznym dodrukiem, już pod nowym logiem Wydawnictwa HarperCollins Polska. 

Autorem tej pozycji jest Mikołaj Pasiński, a ilustracje wykonała Gosia Herba (której prace ostatnio coraz częściej pojawiają się na tej stronie). 

 

 

To książka wydana w serii ,,Art”, a to oznacza, że wyróżnia się ponadprzeciętnymi wartościami artystycznymi. Z pewnością różni się też od tradycyjnych książek obrazkowych. Nie ma w niej konkretnej fabuły. Czytelnik poznaje różnych bohaterów, odwiedzając po kolei ich mieszkania. Niektórych nie ma w domu, inni są pochłonięci swoim zajęciom, a jeszcze inni – są narratorami tej historii! 

 

Jest w ,,Balonowej 5” coś nieszablonowego, co sprawia, że jest ona tak interesująca.  Z jednej strony to książka o przyjaźni, porozumieniu ponad podziałami i tolerancji – a z drugiej trochę o szaleństwie, w którym każdy na swój sposób się odnajduje. 

 

Bardzo podobają mi się ilustracje układu tanecznego, sprytnie wpleciony przepis oraz zabawy słowem, językiem, rymami. To książka, która ma wiele do zaoferowania – pod warunkiem, że jesteście otwarci na nowe doświadczenia.

 

 

Swoją formą i przesłaniem bardzo przypomina mi włoską klasykę – ,,Pięciu nieudanych, w której także absurdy mieszają się z bajkowym realizmem i wartościową treścią. 

 

Ogromnym atutem ,,Balonowej 5” jest jej warstwa wizualna. Właściwie można byłoby powiedzieć, że jedno nie mogłoby istnieć bez drugiego. Obrazki są pełne kolorów, detali i niespodzianek. Wielu towarzyszom także wyrażenia dźwiękonaśladowcze, które urozmaicają czytanie. 

 

 

 

Najlepsze przychodzi na koniec – każda rozkładówka zmierza bowiem do wielkiego finału! Trochę możemy w dobie koronawirusa pozazdrościć mieszkańcom kamienicy przy Balonowej 5, ale i z radością obserwować ich wspólne celebracje. 

 

Polecam tę książkę dla wszystkich przedszkolaków oraz uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej.

Link do strony Wydawnictwa: https://egmont.pl/ART.-Balonowa-5,20140072,p.html

 

 

Poprzedni wpis
Planszówki od Wydawnictwa Zielona Sowa
Następny wpis
Kołysanka na cztery – recenzja
Tags: +4, +5, +6, +7, +8, +9, 2020, Balonowa 5, blog książkowy, Egmont Art, Gosia Herba, Harper Kids, HarperCollins Polska, książka na prezent, książki dla dzieci, książki obrazkowe, literatura dziecięca, Mikołaj Pasiński, przyjaciele, przyjaźń, recenzje książek, różnorodność, sąsiedzi, szaleństwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja