fbpx

Fakty i plotki o smokach – recenzja

Fakty i plotki o smokach – recenzja

Tytuł: ,,Fakty i plotki o smokach”

Autor: Nikola Kucharska

Ilustracje: Nikola Kucharska

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2020

Objętość:  chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Smoki to jedne z najbardziej inspirujących istot w świecie fantastyki! Wydawnictwo Nasza Księgarnia podążając tropem inspirujących postaci, wydało w 2018 roku cudowną książkę ,,Krasnoludki. Fakty, mity, głupoty. Tym razem zdecydowało się jednak na bardziej dostojny temat. 

Bezbłędnie zrealizowała go Nikola Kucharska pod tytułem ,,Fakty i plotki o smokach”. Artystkę mogliście już poznać, czytając jej poprzednie książki, m.in. ,,Zaginiona wyspa”, ,,Jak to działa? Budowle” czy ,,Zwierzęta, które zniknęły. Atlas stworzeń wymarłych”. 

 

 

Najnowsza pozycja o smokach to niezwykle kreatywna, zabawna i pouczająca lektura dla miłośników wszystkich rodzajów latających gadów. Głównych bohaterów poznajemy już od pierwszej rozkładówki… bardzo dogłębnie. Autorka serwuje nam na samym początku anatomię smoka pierwotnego, z której można zaobserwować jak wiele czynników składa się na te dostojne postaci. 

 

Szybko zdobywamy wiedzę dotyczącą ich rodzajów – pustynne, jaskiniowe, kosmiczne, powietrzne, itd. Przede wszystkim jednak poznajemy historyczne wydarzenie, nazwane UPSL, czyli Ustaniem Przyjaźni Smoczo-Ludzkiej. Jest to także jedyny rozsądny argument, dla którego nie widujemy smoków tak często jak byśmy sobie tego życzyli.

 

 

Książka prowadzi nas następnie przez dokładne charakterystyki smoków, dzieli się z nami ciekawostkami dotyczącymi jajek, wykluwania i smoczego dzieciństwa (które swoją drogą kończy się, bagatelka, w wieku 329 lat). 

 

Rozdział o smoczej szkolne szczególnie rozbawił mnie nauczaniem małych smoków rozróżniania prawdziwej owcy od atrapy (jak wiemy z historii, nijaki Wawelski widocznie tego dnia musiał wagarować). 

 

Poza tym, zostają nam także przybliżone wątki o rekordach, ciekawostkach, słynnych smokach, dolegliwościach czy diecie. A to wszystko w towarzystwie wielu bardzo szczegółowych ilustracji, w które można wpatrywać się bez końca. 

 

 

 

,,Fakty i plotki o smokach” to książka o dużym formacie i tekturowych, twardych stronach. Możecie pomyśleć, że trochę się czepiam, ale wolałabym jednak zobaczyć te obrazki i treść w bardziej standardowej formie. 

 

Jest to pozycja, która może zainteresować 4 lub 5-latków, ale to osoba samodzielnie składająca litery z pewnością będzie miała z niej największe korzyści. 

 

Polecam zatem tylko dla prawdziwych smoczych fanów!

Link do strony Wydawnictwa: https://nk.com.pl/fakty-i-plotki-o-smokach/2850/ksiazka.html#.X767ti1YIkg

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
1 Comment
  • Mój Starszak aktualnie ma fazę na smoki i dinozaury, więc przydałaby mu się ta książka. 🙂

    26 listopada 2020 at 10:47

Post a Comment